Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finsko plánuje prověrku své obrany. Zapojí se USA i další země NATO

  13:08aktualizováno  18:14
Finsko připravuje plány na vojenské cvičení, které by za účasti Spojených států i dalších zemí NATO prověřilo obranu celé země. Má připomínat nedávné manévry sousedního Švédska, do kterých se zapojilo přes 20 tisíc vojáků a staly se největší prověrkou švédské obrany za více než dvacet let.

Letouny F-18 Hornet finských vzdušných sil | foto: Ilmavoimat

„Je důležité, aby obranné síly byly připravené přijmout mezinárodní pomoc, pokud budeme čelit krizi,“ uvedl finský ministr obrany Jussi Niinistö s odkazem na skutečnost, že Finsko i sousední Švédsko mají se Severoatlantickou aliancí dohodu, která v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO.

Severské země na oplátku umožní v případě krize v Pobaltí například „hostování“ aliančních letounů či pohyb vojenských sil přes své území.

Severské země posilují obranu. Vojáci mohou pronikat napříč územím

Cvičení by se podle šéfa finské obrany mohlo uskutečnit nejdříve v roce 2020. Zapojí se do něj i Spojené státy a další země NATO. Účast už přislíbilo také sousední Švédsko.

Právě nedávné švédské manévry pojmenované „Aurora 2017“ by měly být jakýmsi vzorem pro připravovanou prověrku finské obrany. Do švédského cvičení se v září zapojilo přes 20 tisíc vojáků - pozemní síly, letectvo i námořnictvo a scénář počítal s napadením země a pomocí spojenců při obraně.

O americké účasti chce Niinistö jednat už tento týden během návštěvy amerického ministra obrany Jamese Mattise. Obecně se předpokládá, že jednotky na cvičení vyšlou také další státy regionální severské obranné iniciativy NORDEFCO (Nordic Defence Cooperation), která kromě Finska a Švédska sdružuje také tři státy NATO - Dánsko, Island a Norsko.

„Vztahy mezi Finskem a Spojenými státy nebyly nikdy silnější,“ řekl Mattis po pondělním setkání s finským prezidentem Sauli Niinistem. V úterý se šéf Pentagonu zúčastní schůzky takzvané Severní obranné skupiny, která kromě severských zemí zahrnuje ještě pobaltské republiky, Británii, Německo, Nizozemsko a Polsko.

Finsko ani Švédsko nejsou členy Severoatlantické aliance. Ruská anexe Krymu a konflikt na Ukrajině však znovu oživil diskuzi o možném členství těchto zemí. Sbližování s Aliancí ostře kritizuje Moskva. Obě země od anexe Krymu v roce 2014 čelí zvýšené aktivitě ruského letectva i námořnictva a viní Moskvu i z opakovaného narušování vzdušného prostoru a svých výsostných vod.

Finské vztahy s Ruskem

Po druhé světové válce Finsko podle Pařížské mírové smlouvy (1947) přišlo o Karelskou šíji, severní a západní břeh Ladožského jezera a muselo pronajmout Sovětům vojenskou základnu nedaleko Helsinek. Země musela zaplatit také vysoké válečné reparace, asi 300 milionů dolarů a omezit svou armádu.

Po vzoru Československa pak Finsko se Sovětským svazem o rok později uzavřelo dohodu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Ta Kremlu dávala vliv na finskou domácí politiku. Mnoho politiků pak využívalo svých vztahů s Moskvou k řešení vnitrostranických sporů. Během období takzvané „Finlandizace“ tak země pro udržení své suverenity podřizovala svou zahraniční politiku SSSR.

V praxi se skandinávská republika snažila o zlepšování vztahů se západní Evropou, ale jádrem její zahraniční politiky zůstávala loajalita vůči SSSR. Během studené války se například nezapojovala do aliancí považovaných Sovětským svazem za nepřátelské, prezentovala zahraničně-politické názory v souladu se sovětskou linii a například ve finských médiích byla omezena kritika sovětské zahraniční politiky.

Ruští představitelé severské země opakovaně varovali, že „pokud se infrastruktura NATO přiblíží k hranicím Ruska, bude země nucena podniknout adekvátní technicko-vojenská protiopatření“. Už před časem začalo Rusko budovat základnu pro arktické operace u města Alakurtti jen zhruba 50 kilometrů od finských hranic.

Finsko má s Ruskem relativně dobré pragmatické bilaterální obchodní vztahy. Hlavní argumenty, proč si východního obra nenaštvat, zůstávají desítky let stejné.

Především je to 1 300 kilometrů společné finsko-ruské hranice a pak také enormní závislost Finska na ruských energiích. V názoru, jak na aktuální politiku Moskvy reagovat, však zůstává tradičně velmi rozpolcené.

Helsinky sice na jedné straně odsoudily ruské chování na Ukrajině, odmítly nabídku na koupi ruských stíhaček a označily ruské vojenské aktivity v Baltu za nejvážnější hrozbu (psali jsme v článku zde).

Poslední dva roky proto země posiluje vojenskou spolupráci se zeměmi NATO a zapojuje se do řady aliančních cvičení. A nedávno s pomocí dalších osmi zemí otevřela specializované centrum, které má pomáhat čelit takzvanému hybridními způsobu boje. Finové se obávají především ruské propagandy a dezinformací prostřednictvím sociálních sítí a ovlivňování veřejného mínění.

Na straně druhé je ale země v otázce případného členství v NATO hluboce rozdělena, když proti je podle posledních průzkumů asi 59 procent voličů. Zároveň ale podporují současnou politiku prohlubování obranné spolupráce se sousedy i Aliancí.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  13:48

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  13:37

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

VIDEO: Seniorku sledoval z obchodu až domů. Policie hledá zloděje v kšiltovce

15. června 2024  12:43

O peněženku se skoro sedmi tisíci korunami přišla seniorka, která se vracela z nákupu v obchodním...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...