Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bombardéry B-2 se zjeví, doplní palivo a zmizí. Startují z ostrova nad Evropu

  16:51
Hned trojice amerických strategických bombardérů B-2 Spirit teď operuje nad Evropou v rámci mise na odstrašení Ruska. Ze základny v islandském Keflavíku startují k cvičným misím se spojeneckými letci a zdokonalují postupy pro případné nasazení.
Americký bombardér B-2 Spirit přistává na letecké základně Oerland v Norsku

Americký bombardér B-2 Spirit přistává na letecké základně Oerland v Norsku | foto: USAF

Naposledy v úterý se jeden z amerických „neviditelných“ strojů B-2 objevil v Norsku, aby na tamější základně Oerland na krátko přistál a vyzkoušel takzvaný „hot-pit“ – tedy doplnil palivo s běžícím motory a vystřídala se posádka.

„Takovéto doplnění paliva se v bombardovacích operacích stává transformativní taktikou, která přináší větší univerzálnost,“ uvedl generál James Hecker, velitel amerických vzdušných sil v Evropě a Africe.

Bombardérům podle něj umožňuje zvýšit dosah a minimalizovat dobu strávenou na zemi. „Tato chytrá technika rozšiřuje náš dosah a vytváří dočasné operační uzly na strategicky vybraných a dokonce i nepředvídatelných místech,“ dodal.

Trojice amerických strategických bombardérů B-2 Spirit z 509. bombardovacího křídla přeletěla na ostrovní Island z domovské Whitemanovy základny v Missouri už v polovině srpna.

Spolu s kontingentem 150 letců a techniků vystřídala bojovou skupinu bombardérů B-1 Lancer 9. expediční bombardovací perutě, která podobně operovala v Evropě od května. Letci tehdy nacvičovali rovněž doplňování paliva s běžícími motory například v Rumunsku a vůbec poprvé také ve Švédsku.

Předsunuté nasazení amerických bombardérů v Evropě má na rotační bázi zajistit dostatečné odstrašení a zároveň schopnost daleko rychlejší reakce v případě ohrožení některého členského státu NATO, než kdyby americké stroje spěchaly na pomoc přes Atlantik.

Už před ruskou invazí na Ukrajinu loni v únoru americké bombardéry B-52 podnikaly podobné cvičné mise nad Evropou včetně České republiky.

Američané cvičí s B-52 v Mošnově. Trénují výměny posádek za běžících motorů

Opakovaně si například vyzkoušely kooperaci s pohotovostními stíhačkami Gripen i přistání a výměnu posádek na civilním letišti v Ostravě.

Cvičné mise bombardérů umožňují posádkám sladit se se spojenci a jednoduše řečeno také poznat oblast, kde by měly působit. Jen od roku 2018 podniklo americké letectvo v Evropě více než 250 podobných cvičných letů.

Stále ve formě

Momentální nasazení právě strojů B-2 odstrašující efekt vůči Rusku možná ještě násobí. Na celém evropském kontinentu totiž není mnoho letadel s technologií „stealth“ a vzhledem k doletu těchto strojů by americké bombardéry snadno mohly v případě potřeby dosáhnout ruského území.

„B-2 je pravděpodobně strategicky nejvýznamnější letadlo světa,“ konstatoval velitel 393. expediční bombardovací letky Andrew Kousgaard.

Dálkový průnikový úder, který B-2 umožňuje, je ve světě skutečně jedinečnou schopností, ale dlouhý dolet vyžaduje hodně paliva. „Zdokonalení naší schopnosti spolupracovat se spojenci a využívat k doplňování paliva vybavení a infrastrukturu partnerských zemí může výrazně snížit to, čemu obvykle říkáme účet za tankery,“ dodal.

Přes 30 let sloužící letouny, jejichž systémy zůstávají stále utajovány, byly navíc rozsáhle modernizovány, aby vydržely do doby, než USA získají do výzbroje dostatečný počet bombardérů nové generace s označením B-21 Raider.

Letouny jsou neustále vylepšovány o novou senzorovou technologii (Defensive Management Systems), pokročilé detekční systémy schopné skenovat elektronické podpisy a lokalizovat nepřátelskou protivzdušnou obranu a efektně se jí vyhýbat či unikat jí.

Návrat po nehodě

A nasazení bombardéru do rutinních operačních rotací v Evropě je zároveň návratem poté, co jeden ze strojů loni v prosinci začal hořet a americké letectvo uzemnilo celou flotilu na dlouhých pět měsíců.

Díky technologii „stealth“ může B-2 snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Tomu přispívají i speciální nátěry na povrchu.

Letoun byl navržen jako náhrada za bombardéry B-1 Lancer a vývoj stál podle různých odhadů 20 až 25 miliard dolarů. Americké letectvo si objednalo 135 těchto strojů, nakonec byla objednávka snížena a vyrobeno bylo pouze 21 strojů. B-2 Spirit je tak považován za jeden z nejdražších letounů vůbec. Cena jednoho stroje přesahuje 1,1 miliardy dolarů.

Ve službě je dnes 20 strojů, z toho jeden testovací. Nesou označení vždy po některém z amerických států. Konkrétně z Islandu nyní působí stroje „Spirit of Ohio, Alaska a South Carolina“.

O jeden letoun s označením „Spirit of Kansas“ Američané přišli, když se 23. února 2008 zřítil po startu z Andersenovy základny na Guamu.

Letouny byly poprvé nasazeny během operace Allied Force v roce 1999 v Kosovu. Z mateřské základny v Missouri létaly k ničení srbských cílů a zpět bez mezipřistání, jen s tankováním za letu. Nasazeny byly také v Afghánistánu nebo Iráku.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...