Zemanovi příznivci založili novou stranu, asi ji povede expremiér

  12:20aktualizováno  22:15
Sdružení Přátelé Miloše Zemana založilo novou Stranu práv občanů, v jejímž čele zřejmě stane sám expremiér a někdejší šéf ČSSD. Na sobotním sjezdu to řekl člen přípravného výboru nové strany a exministr školství Eduard Zeman. Sám Miloš Zeman takovou možnost připustil, bude podle něho záležet na vůli členů strany.

Miloš Zeman na pražském sjezdu. (17. října 2009) | foto: Dan MaternaMF DNES

"Já budu respektovat vůli členů strany. Nepatřím mezi lidi, kteří touží po nějaké funkci, protože jsem jich měl v životě už poměrně dost," řekl expremiér na sjezdu.

"Podle toho, jak dnes vypadá nálada, je celkem nepochybné, že bude předsedou," navázal na něj Eduard Zeman.

Miloš Zeman také prohlásil, že jeho tři podmínky pro vstup do politiky už byly naplněny. Velká koalice podle něj existuje skrytě ve vládě Jana Fischera, do níž nominovaly ministry ODS a ČSSD.

Zákon o přímé volbě prezidenta prošel prvním čtením ve Sněmovně a stále trvá hospodářská krize. Posledním důvodem, proč se rozhodl vrátit do politiky, podle něj byla dnes vyslovená vůle členů sdružení založit novou stranu.

Miloš Zeman a Miroslav Šlouf na prvním sjezdu Strany práv občanů

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v reakci na vznik nové strany podle serveru tn.cz prohlásil, že Zeman je zbabělý, když se nechce postavit do čela kandidátky. Podle něj nechce někdejší šéf sociální demokracie podstoupit volební porážku. Zeman v sobotu na Paroubka rovněž několikrát zaútočil, když přednášel projev na úvod sjezdu.

Zeman stále popírá, že by chtěl za stranu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Hodlá se však podílet na její kampani. K novému zapojení do politického života prý Zemana přiměl narůstající pocit nespokojenosti ve společnosti.

Přípravný výbor strany vytvoří pět bývalých ministrů Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, kultury Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Eduard Zeman ale zdůraznil, že sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.

Miloš Zeman na pražském sjezdu. (17. října 2009)

V nové straně budou mít podle Zemana místo především úspěšní komunální či regionální politici. Také bude otevřena mladým lidem, ne "recyklovaným politikům". Expremiér a někdejší předseda ČSSD se označil za jednoho z nich.

Miloš zeman

Jako předseda dovedl k úspěchu ČSSD a v letech 1998 až 2002 byl premiérem. Vedl jednobarevnou vládu ČSSD, kterou sestavil díky uzavření takzvané opoziční smlouvy s ODS. Po uplynutí volebního období odešel do důchodu a tvrdil, že už se do politiky nikdy nevrátí. O comeback se pokusil v roce 2003, kdy se s Václavem Klausem neúspěšně utkal o prezidentské křeslo. Nepodpořila ho tehdy značná část sociálnědemokratických poslanců. Zeman poté kritizoval politiku ČSSD a po neshodách s jejím předsedou Jiřím Paroubkem stranu opustil.

Nová strana podle Zemana bude výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v politice domácí.

Prosazovat chce také zavedení prvků přímé demokracie, například zákon o všeobecném referendu či přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta.

Rovněž chce posílit právo občanů upravovat kandidátky a zvýšit počet volebních krajů pro volby do Sněmovny na 35, aby voliči lépe znali lidi, pro něž hlasují.

Politologové: Nová strana odebere hlasy ČSSD

Podle politologů by nová strana mohla zamíchat politickým spektrem. Politolog Tomáš Lebeda soudí, že Zemanova strana by mohla odebrat hlasy sociální demokracii a při těsném poměru sil mezi dvěma nejsilnějšími parlamentními stranami odsunout ČSSD na druhou kolej za ODS.

Politolog Petr Just připojil, že Zeman by mohl "pohřbít zelené", protože i jim by mohl odebrat hlasy vzhledem k tomu, že jako oni prosazuje posilování přímé demokracie.

První útok na příznivce Zemana

Krátce po oznámení vzniku nové strany se objevil první útok na Zemanovy příznivce. V e-mailu, který se tvářil jako oficiální zpráva Strany práv občanů, byli novináři upozorněni na spuštění internetové prezentace strany na adrese www.strana-prav-obcanu.cz.

Webová stránka, jež zjevně Zemanovým příznivcům nepatří, ale uvádí, že cílem strany je oslabit ČSSD, pomoct k vládě ODS a podpořit lobbistu Marka Dalíka, který má blízko k šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Najdete na iDNES.cz