Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Zeman po volebním debaklu neodejde

  7:45
Podle konečných výsledků historicky prvních voleb do krajských zastupitelstev zvítězila ODS v sedmi krajích, čtyřkoalice v pěti a v jednom komunisté. Pro vládní ČSSD volby skončily debaklem. Její předseda Miloš Zeman přijal plnou odpovědnost za volební neúspěch. Protože však hodlá na jaře příštího roku opustit předsednické křeslo, nepovažuje za rozumné učinit tak okamžitě.

Senátorem byl v prvním kole zvolen jen Josef Zieleniec Shrnutí nejdůležitějších informací a výsledků senátních voleb
Hlasování zadkem Přečtěte si povolební glosu Martina Komárka
Volby: Zvítězila ODS, ČSSD zdrcena debaklem Souhrnné informace o prvních krajských volbách, tabulka s výsledky.
VOLBY ON-LINE Ukončená on-line reportáž s podrobnostmi z průběhu voleb
V Čilé byli i při volbách všichni čilí Jak se volilo v obci s nejmenším počtem obyvatel
Vyhrála pravice Přečtěte si glosu Martina komárka

"Úspěch má mnoho otců a za neúspěch může šéf. Právě proto bych chtěl říci, že přejímám plnou odpovědnost za to, že se nám nejenom v senátních volbách, kde to bohužel bývá zvykem, ale i v krajských volbách, které byly novým experimentem, nepodařilo přimět naše voliče k tomu, aby přišli k volbám," dodal. Asi třetinová volební účast totiž podle Zemana zvýhodnila strany s "takzvaným tvrdým voličským jádrem."

Na druhé straně je premiér přesvědčen o tom, že prosazení krajské samosprávy je úspěchem právě jeho kabinetu.

Špičky ČSSD dohodly v Kramářově vile další taktiku
Předseda ČSSD Miloš Zeman se svými místopředsedy, předsedy parlamentních klubů a krajských stranických organizací v noci na úterý promýšlel strategii a taktiku pro příští dva týdny po krajských volbách a pro podporu pěti sociálnědemokratických senátních kandidátů, kteří postoupili do druhého volebního kola.

Novinářům to po půlnoci řekli účastníci porady, kteří se rozjížděli do svých domovů. "Předsedové seznámí s výsledky porady své regiony," řekl novinářům první místopředseda ČSSD Vladimír Špidla, aniž prozradil jakékoliv podrobnosti.

Sdílnější místopředseda Petr Lachnit uvedl, že regionální organizace "mají silný mandát", aby jednali "na svůj účet". Účastníci porady si podle něj vzájemně vyměňovali informace o tom, jak ČSSD dopadla v jednotlivých krajích, a snažili si vzájemně pomoci.

Žádný ze sociálnědemokratických leaderů nechtěl nic říci o tvorbě povolebních koalic v krajských zastupitelstvech.

ČSSD hodnotila prohru od pondělního rána
Grémium ČSSD začalo už v šest hodin ráno za zavřenými dveřmi projednávat výsledky voleb. Ty totiž skončily pro stranu katastrofálně. Kandidáti sociální demokracie v nich hráli druhé housle.

Místopředsedové ČSSD Vladimír Špidla a Stanislav Gross potvrdili, že vedení strany bylo výsledky voleb rozčarováno. "Musí to vést ke změně politického stylu ČSSD," zdůraznil Špidla. Míní tím větší otevřenost vůči voličům a vysvětlování jednotlivých kroků vlády.

Místopředseda Gross na přímou otázku, zda bude nyní kandidovat na předsedu ČSSD, jen řekl, že se vyjádří později.

Na jednání grémia ČSSD panovala dusná atmosféra, potvrdil kolem osmé hodiny ranní předseda senátorského klubu strany Zdeněk Vojíř. ČSSD totiž dopadla daleko hůř než čekala a je hlavním poraženým tohoto volebního klání. Na osobní odpovědnost a určování hlav, které případně padnou, je podle něj ale ještě brzo.

Jak politické strany obsadily krajská zastupitelstva

kraj

vítěz

2. místo

3. místo

Budějovický ODS čtyřkoalice KSČM
Středočeský ODS KSČM čtyřkoalice
Plzeňský ODS KSČM čtyřkoalice
Karlovarský ODS KSČM čtyřkoalice
Ústecký KSČM ODS ČSSD
Liberecký ODS KSČM čtyřkoalice
Královehradecký ODS čtyřkoalice KSČM
Pardubický čtyřkoalice ODS KSČM
Jihlavský čtyřkoalice KSČM ODS
Brněnský čtyřkoalice KSČM ODS
Olomoucký čtyřkoalice KSČM ODS
Zlínský čtyřkoalice ODS KSČM
Ostravský ODS KSČM čtyřkoalice

pro podrobné informace klikněte, prosíme, na kraj

Komunistům přinesla úspěch disciplina
Komunisté se mohou chlubit už tradičně vysokou volební účastí svých příznivců, která jim vynesla značný počet křesel v zastupitelstvech. V Ústeckém kraji dokonce s přehledem zvítězili.

Ve 22:00 se volební místnosti uzavřely
Ihned poté zveřejnila Česká televize volební odhad konsorcia SC&C a STEM, který vychází z průzkumu konaného 4 dny před volbami. Podle něj vyhrála volby do krajů ODS, a to ve všech krajích kromě Jihlavského, Brněnského, Olomouckého a Zlínského, kde zvítězila čtyřkoalice. Do druhého kola senátních voleb se podle stejného zdroje probojovalo 23 kandidátů za ODS, 18 zástupců čtyřkoalice, 9 sociálních demokratů, tři komunisté a jeden zástupce ostatních stran.

Volby poznamenala nízká účast voličů
K volbám přišlo poměrně málo voličů, přesto leadři politických stran i uskupení veří, že lidé odevzali své hlasy právě jim. Nízká volební účast zřejmě urychlí sčítání a zpracování hlasů pro kandidáty do krajských zastupitelstev i do třetiny Senátu. Výsledky by tak mohly být známy už kolem třetí hodiny ráno.

O CO VE VOLBÁCH 2000 ŠLO

- o to, kdo získá rozhodující vliv v nových krajích

- o kontrolu nad Senátem, který rozhodne o změnách ústavy, včetně pravomocí prezidenta

- o to, jestli se do vysoké politiky vrátí Dienstbier, Zieleniec, Komárek či Sacher

- o budoucnost Miroslava Šloufa, vlivného poradce premiéra Miloše Zemana

- o to, co voliči naznačí politickým stranám v době mezi parlamentními volbami. Jak dopadne ostrý test veřejného mínění a jaký bude mít vliv na to, co strany udělají dál

Větší potíže nebyly
Volby provázely jen menší organizační potíže, například chybějící razítka na obálkách nebo problémy s ověřováním totožnosti. Pracovníci prostějovského okresního úřadu nemohli ráno otevřít diskety s protokoly pro zapsání výsledků voleb. V Orlové na Karvinsku neznámý vandal v noci poničil vybavení volební místnosti, hlasování však tato událost neovlivnila.

Z voleb vzejde 675 regionálních poslanců
Ve třinácti krajích se volilo celkem 675 poslanců regionálních parlamentů. Volby jsou i ostrou zkouškou názoru veřejnosti na dvouleté vládnutí sociální demokracie, podepřené o opoziční smlouvu s konkurenční Občanskou demokratickou stranou

V následujících dnech budou politici jednat o koaličních dohodách, jejichž výsledkem by měla být volba krajské rady a krajského hejtmana. Nové kraje začnou oficiálně fungovat 1. ledna příštího roku.

Proč jsou důležité senátní volby a co je jejich cílem
Spolu s kraji se na třetině území volí i 27 nových senátorů, kterým vypršelo čtyřleté funkční období. Volby do Senátu však rozhodne až druhé kolo v neděli 19. listopadu. V Praze, a to ještě jen v některých čtvrtích, se volí jen do Senátu. Městské volby tu budou až za dva roky.

V senátních volbách jde hlavně o to, jestli ODS a sociální demokracie získají zpět třípětinovou většinu, která je zapotřebí ke změně Ústavy. Ztratily ji, když loni vyhrál v Praze 1 nezávislý kandidát Václav Fischer a když senátor Jiří Pavlov vystoupil z klubu ODS.

Výpočty ukazují, že k takzvané ústavní většině by ODS a ČSSD potřebovaly zvítězit v 21 ze 27 volebních obvodů. Když zvítězí jen ve 12 obvodech, nebudou mít ani nadpoloviční většinu.

Teoreticky je dokonce možné, že by ústavní většinu mohla získat i čtyřkoalice, nejúspěšnější strana minulých doplňovacích voleb z listopadu 1998. To by však musela vyhrát ve všech 27 obvodech, a to je zcela nepravděpodobné. Volby senátorů jsou významné i z jiného důvodu: zhruba za dva roky by měl Senát (spolu s Poslaneckou sněmovnou) volit nového prezidenta republiky.

Štáb ODS v čele s Václavem Klausem očekává výsledky nedělních voleb do senátu (13. listopadu 2000).

Vedení ČSSD se postupně dovídá o debaklu vletošních volbách. Vicepramiér a místpředseda strany Vladimír Špidla hovořil v souvislosti s neúspěchem o změně stylu politiky ČSSD (13. listopadu 2000).

Vedení Unie svobody oslavuje vítězství svého kandidáta Josefa Zieleniece (vpravo) v prvním kole senátních voleb (13. listopadu 2000).

Jediný vítěz prvního kola nedělních senátních voleb Josef Zieleniec se objímá s leadrem Unie svobody Janem Rumlem (13. listopadu 2000).

Zklamaný místopředseda ČSSD Vladimír Špidla odchází ze štábu své strany poté, co voliči uštědřili socialistům debakl v krajských volbách (13. listopadu 2000).

Sociální demokraté nezvítězili ani v jednom z krajů. Nejvýše dosáhli třetího místa, a to jen v jednom kraji: v Ústí nad Labem, 13. listopadu 2000.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba, kterou už nezměním. Pavel se omluvil za prosovětský životopis

Premium Prezidentský kandidát Petr Pavel se pro MF DNES poprvé omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Hrady a zámky v Česku přišly o čtvrtinu návštěvníků, chyběli Rusové a Asijci

Premium České hrady a zámky letos navštívilo necelých 3,7 milionu návštěvníků. O čtvrtinu méně než v posledním předcovidovém...

Poslanci projednají změnu služebního zákona, kterou vetoval prezident Zeman

Poslanci projednají novelu služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Návrh předložený poslanci vládní...

KOMENTÁŘ: Báječný rok s Petrem Fialou. Premiér počítal úspěchy i přešlapy

Premium Přesně před rokem byl Petr Fiala jmenován premiérem. Jeho následně sestavená vláda je horší, než tvrdí sám Petr Fiala,...

STALO SE DNES: Prezidentský kvíz vyhrála Nerudová, Rusové zastřelili Romy

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová dominovala v kvízu o obraně a NATO. Rusové na Ukrajině zastřelili desítky Romů,...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....