Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

  15:18aktualizováno  15:18
Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho nominaci podepíše, nahradí ve funkci Antonína Staňka. V politice působí od konce 80. let. Od roku 2017 je předsedou Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

1Volební lídr při prohraných volbách v roce 2017

V polovině června 2017 byl Zaorálek ve vnitrostranickém hlasování ČSSD zvolen lídrem strany v podzimních sněmovních volbách v Moravskoslezském kraji. Poté, co se 14. června premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rozhodl opustit funkci předsedy strany, širší vedení strany rozhodlo, že Zaorálek bude celostátním lídrem a tedy i kandidátem ČSSD na premiéra.

Fotogalerie

Volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 dopadly pro ČSSD neúspěchem. „Bojovali jsme, prohráli jsme, přesto děkuji sociálním demokratům a těm, kteří nám hlas dali,“ okomentoval tehdy výsledek Zaorálek.

ČSSD tehdy zaznamenala nejhorší výsledek v samostatné ČR. Skončila až šestá, 7,27 procenta voličských hlasů jí zajistilo 15 poslaneckých mandátů, což je o 35 méně než získala ve volbách v roce 2013. Zaorálek poté, stejně jako ostatní místopředsedové, v únoru 2018 rezignoval na funkci ve vedení strany a do nejužšího vedení již na sjezdu v dubnu 2018 nekandidoval.

V současnosti je poslancem za ČSSD. Od poloviny roku 2017 je předsedou Zahraničního výboru.

2Vztahy s Milošem Zemanem

Zaorálek zprvu patřil k lidem blízkým současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. V březnu 1998 prohlásil, že ho tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman označil za svého možného nástupce v čele strany (dalšími kandidáty byli Vladimír Špidla a Stanislav Gross). Později ale vztahy ochladly. Na jaře 2000 už Zeman v projevu pro výkonný výbor strany Zaorálka zmínil v souvislosti se „zbabělci, hlupáky nebo vyžírkami“ v ČSSD.

V roce 2003 bylo také Zaorálkovo jméno zmiňováno mezi poslanci strany, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení prezidentem. Koncem roku 2013 se proto spekulovalo o tom, že Zeman v roli prezidenta odmítne Zaorálka jmenovat ministrem, nakonec se tak ale nestalo. Napětí mezi oběma politiky však občas vypluje na povrch. Pozornost budil Zaorálek například kritikou některých návrhů a kroků Zemana. Šlo například o neshody ohledně deportace migrantů na neobydlené řecké ostrovy, nebo předčasného prozrazení jména nového velvyslance v USA.

3Kritik koalice s ANO

Loni na dubnovém sjezdu ČSSD Zaorálek po krachu jednání o budoucí koaliční vládě s hnutím ANO v diskusi uvedl, že jednání s ANO byla ukončena proto, že si Andrej Babiš „o ČSSD otíral nohy“.

Hamáček navrhl na ministra kultury Zaorálka

„Choval se způsobem, jakým se nemůže chovat koaliční partner. A nevypadá to, že by se v tom hodlal změnit,“ řekl na Babišovu adresu. Zaorálek dále řekl, že i kdyby ANO sociální demokracii nabídla křeslo ministra vnitra, neměla by se podle něj ČSSD k jednání vrátit. Ztratila by tím podle Zaorálka důstojnost.

Loni v červnu byl Zaorálek jedním z vlivných sociálních demokratů, kteří podporovali odstoupení od dohody o vzniku menšinové vlády s ANO. Premiér Babiš ji podle tehdejšího předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) porušil, ještě než začala platit, když odmítl nominaci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Zaorálek zastával podobný názor.

4Sobotkovo křídlo

Během vnitrostranické krize na podzim roku 2013, kdy část vedení ČSSD vyzvala předsedu strany Sobotku k rezignaci kvůli výsledku sociální demokracie v říjnových předčasných volbách, stál Zaorálek na Sobotkově straně. Mezi lety 2014 a 2017 působil jako ministr zahraničních věcí v jeho vládě.

5Kritik Bakaly a Rittiga

V posledních letech patřil Zaorálek k hlasitým kritikům podnikatele Zdeňka Bakaly v kauze kolem bývalých bytů OKD. Přirovnal Bakalu ke gaunerovi, za což jej podnikatel žaloval a žádal 300 000 korun a omluvu. Soudy žalobu zamítly.

Obdobný soudní spor vedl Zaorálek i s kontroverzním lobbistou Ivo Rittigem, kterého ve Sněmovně nazval „lupičem“. Musel se mu pak omluvit za to, že jej veřejně spojil s majetkem zabaveným policií v kauzách kolem Jany Nagyové. Nemusel se mu však omlouvat za označení „lupič“ ani mu vyplatit požadované odškodné 100 000 korun.

6Vztah k Číně

V minulosti způsobil rozruch také obhajobou kontroverzního prohlášení ústavních činitelů o vztazích s Čínou. Již v dubnu 2014 například prohlásil, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a ČR nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Pozornost také vzbudil svými výroky k setkání bývalého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou. Podle Zaorálka si Herman „dovolil něco, co bylo zborcením něčeho, co se dohodlo“.

Politická kariéra Lubomíra Zaorálka

  • Mezi lety 1986-1989 byl členem ČSS; 
  • v listopadu 1989 spoluzakládal ostravské Občanské fórum, později vstoupil do Občanského hnutí;
  • od roku 1994 je členem ČSSD, v letech 2007 až 2009 vedl moravskoslezskou organizaci strany, od března 2009 do února 2018 byl místopředsedou strany;
  • od ledna do června 1990 zasedal ve Federálním shromáždění, v letech 1990 až 1996 v zastupitelstvu Ostravy;
  • poslancem byl zvolen v roce 1996 a s pauzou od srpna do října 2013 je jím dosud;
  • v letech 2002 až 2006 byl předsedou Sněmovny, poté až do srpna 2013 místopředsedou;
  • byl stínovým ministrem zahraničních věcí, v letech 2013 až 2017 byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz