ČSSD opařil volební propadák, vedení strany zatím odejít nehodlá

  17:32aktualizováno  18:26
Vítěz minulých sněmovních voleb ČSSD prožil volební sešup. Strana získá pouze sedm procent a pravděpodobně skončí až na šestém místě. Její vedení zatím rezignovat odmítá, reflexe voleb proběhne až na jarním sjezdu, uvedl úřadující šéf strany Milan Chovanec. Podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka se ČSSD musí sklonit před hlasem lidu.

„Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál,“ uvedl na brífinku Chovanec. Strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny volebního propadáku. „Jedním z východisek bude svolání sjezdu na jaře příštího roku,“ uvedl. Jako pravděpodobný dubnový termín. Do té doby podle něj zůstane v čele asi současné vedení.

Chovanec označil vedení ČSSD za soudržné, vedle neschopnosti prezentovat úspěchy vlády jako své vlastní však zmínil jako příčinu nejednotu. „Mnohdy zaznívaly různé hlasy z regionů. Lidé se mnohdy ptali, jestli mají volit stranu, která není jednotná,“ uvedl. Doufá v to, že sjezd zajistí restart strany. 

Volby 2017

Pro jednání o účasti na vládě má ČSSD podle jeho slov dvě podmínky. První je programový průnik. „Neumíme si také představit, že bychom spolupracovali s politiky, kteří jsou obvinění,“ řekl. Záleží podle něj, zda bude ANO trvat na nominaci svého šéfa Andreje Babiše, který je obviněný z dotačního podvodu, na premiéra.

Volební lídr Lubomír Zaorálek řekl, že ze své činnosti v čele kampaně rád složí odpovědnost sjezdu. „Bojovali jsme, prohráli jsme, přesto děkuji sociálním demokratům a těm, kteří nám hlas dali,“ uvedl. Na slibech z předvolební kampaně, například úsilí o zvýšení mezd, bude pokračovat. „Pokud mám mandát, tak budu hájit principy, s kterými jsem do těch voleb šel,“ uvedl Zaorálek.

Premiér a volební lídr v Jihomoravském kraji Bohuslav Sobotka má obavy z toho, co bude vzhledem ke složení Sněmovny se sociálním státem. „Otevírají se tady rizika, která se týkají placené zdravotní péče, privatizace zdravotnictví. Garantovali jsme, že se každý rok zvyšovaly platy ve veřejném sektoru, penze,“ uvedl.

I jindy vtipkující Zaorálek zvážněl

Grémium ČSSD se sešlo krátce po 16:00, aby projednalo výsledky voleb. Přicházejícím politikům se v obličejích zračilo zklamání, dokonce jindy vtipkující volební lídr Zaorálek předstoupil před novináře s vážnou tváří a sklopenou hlavou.

Mluvil stručně a věcně. Zmínil, že voliči ukázali, co je pro ně důležité, a sociální demokracie by se před tím měla sklonit. Sám vidí chybu i v práci strany, že nedokázala svůj program voličům dostatečně vysvětlit. Stále totiž věří, že program ČSSD byl správný.

Podobně naladěný byl i předseda vlády. „Když jsem se podíval na ta první čísla, tak nejsilnější pocit bylo zklamání z množství hlasů a z toho, jak celkově volby dopadly. Znepokojivý je vzestup extremistických stran,“ popsal své pocity Sobotka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Měsíc se v noci částečně noří do stínu. Vidět jsou i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. 7. 2019)

V noci na středu je možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Ušní implantáty dostávají v Česku víc děti. Ve světě je to jinak, říká lékař

ilustrační snímek

Zpočátku to byla rarita. V současnosti ale má ušní implantát už více než tisíc Čechů. „Dítě, které dostane implantáty...

Najdete na iDNES.cz