Vláda rozhazuje a opírá se o komunisty, bilancuje kritiku opozice

  22:00aktualizováno  22:00
Nesystémové chování na základě průzkumů veřejného mínění, rozhazování peněz v době ekonomického růstu či nedostatečné investice do infrastruktury vyčítají opoziční politici dvěma vládám premiéra Andreje Babiše, které letos řídily Česko.

Tisková konference lídrů stran po schůzce předsedů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lídři stran zastoupených ve Sněmovně, které oslovila ČTK, se shodují, že Babišovy vlády jsou levicově zaměřené. Politici také připomínají, že současný kabinet ANO a ČSSD podpořila v hlasování o důvěře KSČM.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že nynější vládu věrně drží komunisté, naopak ČSSD je do počtu. „Lidé by si v době ekonomického růstu zasloužili, aby rostly spravedlivě mzdy a snížily se daně, aby stát lépe fungoval a všechny nás nedusila byrokracie,“ uvedl Fiala. Od Babišových vlád se podle něj Česko ničeho podobného za poslední rok nedočkalo.

Kabinetům vyčítá Fiala zmatenou a nejednotnou zahraniční politiku, nízké investice do infrastruktury, růst počtu státních zaměstnanců a nové regulace. Vadí mu i rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard. „Je to neodpovědná politika bez cíle a bez užitku pro naši zemi,“ dodal Fiala. Babišova vláda podle něj vede Česko směrem k socialismu a stagnaci.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jde ale o dobrý rozpočet, který zohledňuje priority vlády. Už dříve zdůraznila, že vláda dává na investice z národních zdrojů téměř 80 miliard, což je nejvíc za posledních deset let. Podle Babiše jde o rozpočet, který zlepší život občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům.

Babiš zhruba polovinu roku předsedal menšinovému kabinetu ANO, který nedostal důvěru, a šest měsíců vládě ANO a ČSSD. Podle šéfa SPD Tomia Okamury se kabinety v podstatě nelišily. „Mají snahu oslovit středového a levicového voliče, přičemž ANO je strana bez nějaké ideologické kostry,“ uvedl.

Fotogalerie

ANO podle Okamury naslouchá průzkumům a pak bez koncepce a strategie koná. „Přidá důchodcům, což je fajn, ale chce to platit z peněz, které by měly sloužit na investice,“ míní Okamura.

Podle Okamury Babiš také navenek bojuje proti migraci, ale jeho europoslanci či ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) „jsou tělem i duší oddaní vazalové Bruselu“. Kabinet poznamenává také vnitřní rozdělení ČSSD na dva proudy, dodal Okamura. „Premiér nemá problém se připojit ke komukoli z obou proudů, ale bohužel tahle schizofrenie vládu paralyzuje a činí ji nedůvěryhodnou pro všechny,“ uvedl.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka vystihují fungování vlády tři záležitosti probírané v závěru roku. „Neprůjezdná dálnice D1, premiérův střet zájmů při čerpání evropských miliard, spolčení s komunisty ve snaze o druhé okradení církví,“ jmenuje Bělobrádek. Jeho podporu má vystupování kabinetu v EU či zahraniční politice, kde podle Bělobrádka navázal Babiš na nedávný kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nesouhlasí naopak například s rozpočtem.

Neschopnost kompromisu

Pokud se podle Bělobrádka podaří „moci pacifikovat média“ a zdusit občanské protesty, měla by to demokracie v ČR „velmi nahnuté“. „Věřím, že se to nestane, nebo že přinejmenším u toho nebude asistovat ČSSD coby nejstarší česká demokratická strana. Působení ve vládě nemehel, čerpačů a komunistů až do hořkého konce jako předseda druhé nejstarší české demokratické strany sociálním demokratům opravdu nepřeji,“ dodal.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že vlády neudělaly nic pro to, aby se v příštím roce žilo lidem lépe. „Neřešili jsme, které zákony a jak změnit, ale které zákony a jak porušili členové vlády. Sněmovna projednala rekordně málo zákonů, zato se hned třikrát hlasovalo o důvěře vládě,“ napsal Pospíšil.

První Babišovu vládu provázela podle předsedy STAN Petra Gazdíka nejistota způsobená tím, že Babiš nedokázal ustoupit a najít kompromis s dalšími stranami. Činnost koaliční vlády podle něj na předchozí kabinet navazuje. „Lze ji považovat za silně levicovou, neutuchá šikana drobných živnostníků a přibývá nesystémových populistických kroků,“ vysvětlil.

Za typický příklad nesystémových kroků považuje rozpočet na rok 2019. „Vláda se nechová jako dobrý hospodář. Rozhazuje peníze v době ekonomického růstu bez jakékoliv zodpovědnosti za budoucí generace. Největším zklamáním je pro mne její nezájem o zásadní reformy - důchodovou a školskou,“ dodal Gazdík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Najdete na iDNES.cz