Vláda „last minute“: Marksová prosadila zálohované výživné

  9:29aktualizováno  15:05
Rodiče samoživitelé by mohli dostávat zálohované výživné od státu, který by ho pak vymáhal od neplatičů. Schválila to vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD si vzala k srdci výzvu premiéra, aby ministři do konce března dali vládě návrhy, které podle nich musí projít do voleb.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Napotřetí tak Marksová dokázala prosadit ve vládě zálohované výživné. Zákon teď budou schvalovat poslanci. Novou dávku by podle návrhu mohly dostávat děti z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Úřady práce by jim vyplácely podle věku dítěte nejvýš 2 088, 2 568 či 2 940 korun, maximálně 1,2násobek dětského životního minima. Peníze by pak stát vymáhal po neplatičích.

„Osobně pro ten zákon budu hlasovat, ač jsem si vědoma, že má nedostatky. Rozhodovací slovo bude mít Sněmovna,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová ještě před jednáním vlády. „Pro mě to téma zálohovaného výživného je zásadní a důležité,“ řekl iDNES.cz ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD. Zákon podle něj má šanci do voleb projít.

Náhradní výživné ČSSD, ANO a KDU-ČSL slibovaly už v koaliční smlouvě. Podle návrhu bude možné o novou sociální dávku žádat, pokud rodič dítěti neplatí soudem nařízené alimenty či jejich část přes tři kalendářní měsíce. O přidělení by rozhodl krajský úřad práce, po neplatiči by pak stát vyplacenou sumu na dávku vymáhal u soudu či exekucí. Podle odhadů by se státu vrátila asi desetina vyplacené sumy. Roční náklady ministerstvo práce spočítalo na 736,8 milionu korun, zpět by tak stát dostal asi 74 milionů korun.

Opoziční TOP 09 bude v parlamentu proti. „Stát nemá nahrazovat nezodpovědného rodiče, ale má jej přimět k plnění jeho povinností,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Poslanci TOP 09 navrhují, aby stíhání dlužníků bylo možné už po dvou měsících neplacení alimentů. Nyní je nehrazení výživného trestné až po čtyřech měsících.

„Pokládám za nezbytné, abychom zákony projednali v březnu, tak aby měly šanci být schváleny ještě do konce volebního období,“ řekl už minulý týden jasně premiér Bohuslav Sobotka (více zde). Ve středu v průběhu jednání vlády dodal, že nyní už může vláda zvolnit tak, aby prosadila zákony ve Sněmovně.

Návrh snížit sociální odvody rodičům více dětí vláda odložila

Ve středu vláda rovněž dostala návrh, aby lidé s více dětmi mohli platit státu nižší sociální odvody, s čímž přišla také Marksová. Tento bod ale vláda nakonec odložila. Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš sdělil iDNES.cz, že to bylo proto, že na vládě v tu chvíli nebyl žádný ministr za KDU-ČSL. K návrhu na snížení odvodů rodičům dvou a více dětí se vláda měla vrátit po čtvrt roce. Výhrady mělo ministerstvo financí, zaměstnavatelé či odbory.

Zaměstnanci teď odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí podle návrhu Marksové měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. Sazby by se snížily i osobám samostatně výdělečně činným s více dětmi. Pro bezdětné a s jedním potomkem by zůstala sazba odvodu 29,2 procenta. U dvou dětí by klesla o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta. Nižší odvody by měl jen jeden z rodičů. Příjmy do systému, ze kterého se vyplácejí důchody, by klesly asi o 3,8 miliardy korun.

Ministerstvo práce si od návrhu slibovalo vyšší porodnost. Model s nižšími odvody pro rodiče nemá žádná země Evropské unie. Slovensko od toho po dvou letech ustoupilo. Poté, co vláda jednání o tom odložila, je vysoce pravděpodobné, že takovou změnu poslanci a senátoři už nestihnou projednat do konce volebního období.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku spadl ze srázu, zraněni jsou řidič a dvě cestující

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz