Vláda „last minute“: Marksová prosadila zálohované výživné

  9:29aktualizováno  15:05
Rodiče samoživitelé by mohli dostávat zálohované výživné od státu, který by ho pak vymáhal od neplatičů. Schválila to vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD si vzala k srdci výzvu premiéra, aby ministři do konce března dali vládě návrhy, které podle nich musí projít do voleb.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Napotřetí tak Marksová dokázala prosadit ve vládě zálohované výživné. Zákon teď budou schvalovat poslanci. Novou dávku by podle návrhu mohly dostávat děti z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Úřady práce by jim vyplácely podle věku dítěte nejvýš 2 088, 2 568 či 2 940 korun, maximálně 1,2násobek dětského životního minima. Peníze by pak stát vymáhal po neplatičích.

„Osobně pro ten zákon budu hlasovat, ač jsem si vědoma, že má nedostatky. Rozhodovací slovo bude mít Sněmovna,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová ještě před jednáním vlády. „Pro mě to téma zálohovaného výživného je zásadní a důležité,“ řekl iDNES.cz ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD. Zákon podle něj má šanci do voleb projít.

Náhradní výživné ČSSD, ANO a KDU-ČSL slibovaly už v koaliční smlouvě. Podle návrhu bude možné o novou sociální dávku žádat, pokud rodič dítěti neplatí soudem nařízené alimenty či jejich část přes tři kalendářní měsíce. O přidělení by rozhodl krajský úřad práce, po neplatiči by pak stát vyplacenou sumu na dávku vymáhal u soudu či exekucí. Podle odhadů by se státu vrátila asi desetina vyplacené sumy. Roční náklady ministerstvo práce spočítalo na 736,8 milionu korun, zpět by tak stát dostal asi 74 milionů korun.

Opoziční TOP 09 bude v parlamentu proti. „Stát nemá nahrazovat nezodpovědného rodiče, ale má jej přimět k plnění jeho povinností,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Poslanci TOP 09 navrhují, aby stíhání dlužníků bylo možné už po dvou měsících neplacení alimentů. Nyní je nehrazení výživného trestné až po čtyřech měsících.

„Pokládám za nezbytné, abychom zákony projednali v březnu, tak aby měly šanci být schváleny ještě do konce volebního období,“ řekl už minulý týden jasně premiér Bohuslav Sobotka (více zde). Ve středu v průběhu jednání vlády dodal, že nyní už může vláda zvolnit tak, aby prosadila zákony ve Sněmovně.

Návrh snížit sociální odvody rodičům více dětí vláda odložila

Ve středu vláda rovněž dostala návrh, aby lidé s více dětmi mohli platit státu nižší sociální odvody, s čímž přišla také Marksová. Tento bod ale vláda nakonec odložila. Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš sdělil iDNES.cz, že to bylo proto, že na vládě v tu chvíli nebyl žádný ministr za KDU-ČSL. K návrhu na snížení odvodů rodičům dvou a více dětí se vláda měla vrátit po čtvrt roce. Výhrady mělo ministerstvo financí, zaměstnavatelé či odbory.

Zaměstnanci teď odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí podle návrhu Marksové měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. Sazby by se snížily i osobám samostatně výdělečně činným s více dětmi. Pro bezdětné a s jedním potomkem by zůstala sazba odvodu 29,2 procenta. U dvou dětí by klesla o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta. Nižší odvody by měl jen jeden z rodičů. Příjmy do systému, ze kterého se vyplácejí důchody, by klesly asi o 3,8 miliardy korun.

Ministerstvo práce si od návrhu slibovalo vyšší porodnost. Model s nižšími odvody pro rodiče nemá žádná země Evropské unie. Slovensko od toho po dvou letech ustoupilo. Poté, co vláda jednání o tom odložila, je vysoce pravděpodobné, že takovou změnu poslanci a senátoři už nestihnou projednat do konce volebního období.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz