Hospice pomáhající umírajícím mají být nová sociální služba, chce Marksová

  15:45aktualizováno  15:45
Dát pravidla hospicům, které pomáhají umírajícím a nevyléčitelně nemocným, chce dát ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Jasně definujeme pravidla, které úkony mají být hrazeny ze zdravotního pojištění, co má být hrazeno od nás z financí na sociální služby,“ řekla iDNES.cz Marksová.

Podpora hospiců je prioritou prezidenta Miloše Zemana. Na fotografii při návštěvě hospice v Červeném Kostelci | foto: Michal Fanta

Nová pravidla podle ministryně mají pomoci, aby umírající mohli umřít tam, kde jsou. „Jestli jsou v domově pro seniory, aby mohli zemřít v domově pro seniory. Jestli jsou doma, aby měli sociální službu, která za nimi dojde domů,“ řekla ve středu ministryně práce a sociálních věcí po jednání vlády.

„V tuto chvíli pojem hospic není zaveden v zákoně. To bychom chtěli změnit. Zavádíme novou sociální službu do našeho zákona, která je právě pro ty osoby, které umírají, a pro jejich blízké příbuzné,“ uvedla pro iDNES.cz Marksová s tím, že dnes organizace, které poskytují služby umírajícím, jsou soukromé organizace a nejsou zařazené do sociálních služeb.

22.března 2017 v 13:30, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 15:50

VIDEO: Ministryn? @MMarksova pro Idnes.cz o pravidlech pro hospice, kter? chce prosadit je?t? v tomto volebn?m obdob?. https://t.co/z7VaYSumAU

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Ministryně @MMarksova pro Idnes.cz o pravidlech pro hospice, která chce prosadit ještě v tomto volebním období. https://t.co/z7VaYSumAU

Věří, že když její návrh projde vládou do konce března, nebo ještě na začátku dubna, může být ještě do konce volebního období přijat.

Projednávání zákona zatím vláda přerušila. „Například tam byly velké výhrady k tomu, jakým způsobem by se měla hradit péče v hospicích, jestli to má být ze zdravotního nebo ze sociálního pojištění,“ řekl Bělobrádek. S Marksovou se ostatní členové vlády dohodli, že se pokusí najít přijatelný kompromis, aby novela měla ve Sněmovně podporu vládní koalice.

Hospice jsou prioritou i pro ministra Ludvíka a pro prezidenta

Podpora hospicové péče - a to jak kamenných hospiců, tak těch mobilních - je zásadní i pro ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který se i kvůli tomu hned při nástupu do funkce sešel s prezidentem Milošem Zemanem, který zakládání hospiců dlouhodobě podporuje.

K novele zákona o sociálních službách má připomínky řada ministerstev, ombudsmanka, zaměstnavatelé i Národní rada zdravotně postižených. Přerušení jejího projednávání ve středu navrhoval i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. „Ten zákon neřeší hlavně profesionální sociální služby,“ řekl.

Součástí novely je mimo jiné zvýšení příspěvku na péči pro lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nejvyšší by mohl příští rok vzrůst z 13 200 na 19 200 korun. Návrh počítá také s tím, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Mezi sociální služby by se mohly vedle paliativní péče zařadit také klokánky a podobná zařízení.

Zpřísnění pravidel pro nemocné zaměstnané vládou prošlo

Na rozdíl od zákona o sociálních službách prošla ve středu Marksové vládou novela zákona o zaměstnanosti. Její součástí je i zpřísnění pravidel pro nemocné nezaměstnané, kteří se kvůli zdravotnímu stavu nemohou dostavit na pracovní pohovor nebo nemohou nastoupit do dohodnuté práce.

„Dnes nemáme nijak možnost zkontrolovat, zda je opravdu nemocný, dodržuje léčebný režim a je doma. Zavádíme možnost, že úředníci z úřadu práce mohou takového člověka zkontrolovat. Bude to podobné, jako když jste zaměstnaný, onemocníte a může vás zkontrolovat někdo z České správy sociálního zabezpečení,“ řekla ve středu Marksová na tiskové konferenci.

Zákon, který ještě musí schválit parlament počítá s tím, že zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením by na zaměstnávání každého z nich mohli dostávat od státu až 10 500 korun měsíčně místo nynějších 8 800 korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Bratři z Novojičínska zachránili továrnu, z ruiny je kulturní památka

Zdeněk Mateiciuc stojí před továrnou na okraji Oder, kterou společně s bratrem...

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní...

Babiš naléhal na ČSSD, aby zůstala ve vládě. Vše je nyní na Hamáčkovi

Premiér Andrej Babiš vstupuje do Lidového domu k jednání s vedením ČSSD o...

Premiér Andrej Babiš pochopil, že jde do tuhého. Dorazil do Lidového domu, kde se ČSSD rozhodovala o tom, zda její...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz