Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Šťastné covidové. Češi o Vánocích vynechají mše, omezí návštěvy i nákupy

  13:22
Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch označil Vánoce za rizikové. Jeho resort proto chystá doporučení, jak se chovat, aby se Česko vyhnulo nárůstu počtu případů covidu-19, jak se tomu stalo loni. Češi ale na doporučení nečekají, sami už chystají omezení oslav, zjistil pravidelný průzkum National Pandemic Alarm.

Policejní hlídky kontrolují stánky na Havelském tržišti v Praze. (3. prosince 2021) | foto: Michal RůžičkaMAFRA

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na páteční tiskové konferenci připomněl, že se blíží Vánoce, které mohou být z hlediska šíření viru rizikové. „Diskutujeme o nastupujících Vánocích, jak o nich zabránit masivnímu šíření viru. Určitě budeme včas informovat, jak trávit bezpečně vánoční svátky,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že přes Vánoce se lidé setkávají v rodinách či s přáteli, by Česko podle ministra mohlo po Novém roce čelit opětovnému nárůstu nakažených a hospitalizovaných. „Před Vánoci počítáme s testováním ve školách,“ řekl dále s tím, že tento krok by měl zajistit, že nedojde k masivnímu přelití nákazy do rodin. Žáci by se měli testovat 20. prosince. Současně varoval před situací z loňského roku, kdy v lednu začala další velká vlna pandemie. 

Z průzkumu společnosti National Pandemic Alarm s ohledem na vánoční svátky vyplývá, že jen 40 procent Čechů neovlivní aktuální vývoj epidemie v Česku to, jak budou trávit letošní Vánoce, u ostatních pravděpodobně dojde k nějakým změnám.

14 procent plánuje omezit setkávání s rodinou

„Asi třetina například vynechá návštěvu veřejných akcí jako mší, povolených typů trhů a podobně, 28 procent chystá omezit setkávání s přáteli a známými – ve větší míře starší ročníky,“ stojí v závěrech šetření. 

29. listopadu 2021

Vláda loni na Vánoce například povolila účast na půlnoční mši na Štědrý den, kostely však mohly být zaplněny pouze z části. Naopak na Silvestra žádné úlevy nebyly. Zda budou v platnosti nějaká omezení i na letošní Štědrý den či poslední den v roce, ještě není jasné.

Názor Čechů na povinné očkování je půl na půl, vakcinologové nesouhlasí

Podle průzkumu zhruba čtvrtina lidí hodlá nakupovat v menší míře v kamenných obchodech. Častěji se jedná o mladší respondenty. 

Dalších 19 procent dotázaných uvedlo, že se s epidemickou situací o Vánocích „vyrovná“ tak, že se chystá chránit před nákazou při setkáváních například nošením respirátoru či dodržováním rozestupů. Jen 14 procent plánuje omezit setkávání s rodinou.

Agentura se rovněž dotazovala na změnu postoje k očkování v průběhu letošního roku. Za dobu, kdy je v Česku možné nechat se očkovat proti covidu, změnilo názor na očkování 37 procent lidí – čtvrtina k lepšímu, avšak 12 procent jej vnímá negativněji než dříve. 

Prožijete Vánoce jinak než v době předcovidové?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 13. prosince 2021. Anketa je uzavřena.

NE2816
ANO520

Ke zlepšení názorů přispěli odborníci

„Negativní změnou prošly častěji postoje lidí ve věku 25 až 34 let. Většina lidí (63 procent) však odpověděla, že se jejich postoj v průběhu letoška nijak nezměnil,“ uvádí výzkum.

V průběhu letošního roku změnilo názor na očkování 37 % lidí – čtvrtina k lepšímu, 12 % ho vnímá negativněji než dříve. | foto: National Pandemic Alarm

„Podíváme-li se detailněji na impulsy, které přispěly ke zlepšení názoru na očkování proti covidu-19, pro někoho možná překvapivě jsou na prvním místě informace od odborníků, které za ten ‚svůj‘ důvod označilo 44 procent lidí, a to častěji mladší ročníky, lidé s vyšším či vysokoškolským vzděláním a lidé z velkých měst,“ komentovala výsledky Lucie Vlčková z Nielsen Admosphere. 

Vlčková rovněž uvedla, že významné důvody pro změnu názoru k lepšímu ale respondentům zprostředkovalo také jejich okolí - zejména zkušenost s onemocněním někoho z rodiny nebo známých a také pozitivní zkušenost okolí s očkováním. 

„Příznivěji se staví k očkování třetina respondentů také kvůli narůstajícím omezením pro neočkované, což lze číst i tak, že se těmto lidem začalo prakticky a společensky ‚vyplácet‘ nechat se očkovat,“ doplnila výsledky Vlčková.

Přes polovinu nevidělo očkovací kampaň

Z průzkumu však vychází, že jen 15 procent změnilo postoj k lepšímu kvůli vlastní zkušenosti s onemocněním a 7 procent díky celostátní kampani na podporu očkování. Možnosti jako vyjádření veřejně známých osobností, politiků nebo mediální výstupy označil jen zlomek respondentů.

A z jakých důvodů změnili někteří respondenti názor na očkování k horšímu? Hlavní impulsy jsou podle agentury dva: „Jednak negativní zkušenost s očkováním v jejich okolí a jednak narůstající omezení pro neočkované – obě možnosti označilo shodně 46 procent dotázaných. K negativnějšímu postoji dále 37 procent respondentů přesvědčily informace od odborníků a po 30 procent shodně celostátní kampaň a vyjádření politiků. Nejslabším deklarovaným impulsem k této změně postoje je vlastní zkušenost s nemocí, uvedlo ji jen 14 procent.“  

Respondenti mohli volit více možností, odpovědi proto v součtu nečiní 100 %.

V průběhu letošního roku změnilo názor na očkování 37 % lidí – čtvrtina k lepšímu, 12 % ho vnímá negativněji než dříve. | foto: National Pandemic Alarm

Výzkum se rovněž zaměřil na dopady očkovací brutální kampaně, jak ji označil premiér Andrej Babiš. Více než polovina lidí (57 procent) podle výsledku šetření však tuto kampaň zatím ani nezachytila. 

„Nicméně v dotazníku měli dotázaní k dispozici náhledy použitých vizuálů a měli se rozhodnout, zda má podle nich tato kampaň potenciál přesvědčit neočkované lidi k očkování. Dvaašedesát procent si myslí, že tento potenciál nemá. Jen čtvrtina v něj naopak věří, 13 procent neví. O něco skeptičtější než ostatní jsou v této otázce mladší ročníky,“ vysvětlila závěry šetření agentura. 

Vojtěch vydá vyhlášku o povinném očkování, nová vláda ji může změnit

Agentura Nielsen Admosphere v průzkumu National Pandemic Alarm také monitoruje několik indexů. Například index paniky, který od posledního dotazování v září 2021 narostl o 8 bodů – nyní je na hodnotě 61 bodů, což podle společnosti zhruba odpovídá stavu v únoru 2021 nebo loni v říjnu. 

„Pro zajímavost: zatím nejvýše okolo 70 bodů byl index paniky loni na jaře, tedy na začátku epidemie. Vyšší tendenci k panice mají dlouhodobě starší ročníky. Čísla oproti září rostla ve všech sledovaných zemích, nejvíce v Maďarsku o 12 bodů. Na Slovensku vyrostl index o 8 bodů,“ stojí ve zjištění agentury.

Státu důvěřuje absolutní minimum dotázaných

Ta sleduje i index důvěry ve státní aparát, který zjišťuje, jak vysokou důvěru v představitele státu a státní instituce lidé mají. V současné době se v Česku tato důvěra blíží absolutnímu minimu za celou dobu trvání pandemie, je na 39 bodech. 

„Nižší byla jen letos na konci února. Od září se navíc snížila o 5 bodů. Nejnižší důvěru v řešení státu mají respondenti ve věku 25 až 34 let. Na Slovensku je nyní tento index na historickém minimu, a to je 32 bodů. Nižší než u nás je jeho hodnota ještě v Bulharsku, tam dosahuje 36 bodů. V Maďarsku i Polsku je důvěra vyšší než u nás, v Maďarsku dokonce od září o jeden bod stoupla,“ píše agentura v závěrech šetření.

V závěrech nechybí ani index ochoty k očkování, který je v Česku momentálně na hodnotě 77 bodů. Oproti zářijové vlně se u něj ovšem změnil výpočet.

Průlom: čeští vědci už mají živý omikron. Zjistí tak, jak se chová

„Abychom získali skutečně komplexní obrázek o postoji k očkování v Česku, rozlišujeme v rámci indexu nově i respondenty, kteří jsou plně očkovaní, dále ty, kteří mají už i posilovací dávku, a ‚rozočkované‘ jedince. Dále sem stejně jako dříve zařazujeme i ty, kteří se na vakcínu chystají,“ vysvětlila Vlčková z výzkumné agentury.

Výrazně vyšší je aktuálně hodnota indexu u nejstarších respondentů (55+ let), kolem průměru se drží u kategorií 45 až 54 a 15 až 24 a pod průměrem je ochota nechat se očkovat u kategorie 25 až 44 let. „Ze sledovaných pěti zemí je tento index v Česku nejvyšší, nejníže je naopak v Bulharsku (47 bodů),“ podotýká studie.

Průzkum se konal online od 26. do 29. listopadu 2021.

Autor:
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Střelba na německé univerzitě. Česko chce Ukrajině poslat munici

Česko plánuje poslat Ukrajině dodávku munice, o kterou požádala, řekl premiér Petr Fiala. Omikron byl v posledním týdnu...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Laboratoř rozeslala SMS se starými výsledky testů na covid. Řeší chybu serveru

Společnost CityLab, která v Česku provozuje síť více než 60 odběrových míst a laboratoří řeší problém se serverem. Ten...

Můžeme čekat stávku státních zaměstnanců? V úterním Rozstřelu odpoví Středula

Vláda kvůli úsporným opatřením zamýšlí zmrazit platy státním zaměstnancům, s tím ovšem nesouhlasí odbory. Kde jinde by...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...