Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pandemii jsme předvídali roky, řekli vědci. Je třeba připravit se na další

  10:47aktualizováno  11:52
Že jednou přijde velká pandemie, se dalo čekat už roky. Až skončí ta aktuální, je třeba neusnout na vavřínech. Příčinou je globalizace, ale i třeba kácení pralesů. Uvedli to experti na online konferenci Univerzity Karlovy s názvem „Rok s covid-19. A jak dál?“, na které renomovaní odborníci hledali cesty a opatření, jak krizovou situaci překonat.
Celodenní on-line diskusní konference Univerzity Karlovy "Rok s covid-19. A jak...

Celodenní on-line diskusní konference Univerzity Karlovy "Rok s covid-19. A jak dál". Vědci, zástupci akademické oblasti, vlády, státní správy a osobnosti veřejného života budou debatovat o tom, jak pandemie koronaviru proměnila život v Česku a jak kritickou situaci dál řešit. (24.března 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Mysleli jsme, že to bude spíše chřipková epidemie. Ale bylo jasné, že jednou se s viry střetneme,“ uvedl Jan Konvalinka, garant vědeckého panelu, biochemik a prorektor UK pro vědeckou činnost. Teď je podle něj třeba se z celé situace poučit.

Viroložka Ruth Tachezy uvedla, že je poznat, které země již měly zkušenosti s epidemiemi. Ty podle ní byly více připravené a s covidem-19 si poradily lépe. A to nejen v rámci státního aparátu, projevila se i jiná mentalita tamních obyvatel.

„Je poznat, jak propojený svět je,“ uvedl Josef Šlerka z Ústavu informačních studií a knihovnictví. Mezi Wu-chanem a Evropou podle něj bylo jen několik kroků, obrovská globalizace způsobila, že šíření viru nešlo zcela zabránit.

Ladislav Machala z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK a FN Bulovka uvedl, že jde o dvojsečnou zbraň. Lidstvo má sice nejlepší nástroje na boj s pandemií, současně ale právě globalizace způsobila, že je lidstvo nevídaně zranitelné.

Tři čtvrtě stránky věnované koronavirům

Konvalinku negativně překvapilo, jak pomalu se rozběhla vědecká aktivita s ohledem na vývoj virostatik, tedy léků, které by mohly pomoci v časné fázi nemoci. Naopak pozitivně ale to, jak rychle se vyvinuly vakcíny.

Koronavirům se podle Machaly dlouhodobě věnuje jen málo pozornosti. „V důležitých učebnicích je jim věnováno třeba jen tři čtvrtě stránky, a to ještě malým písmem, aby je lidi přeskočili,“ upozornil.

I po zkušenosti s viry SARS a MERS podle něj vědecká aktivita jen velmi rychle zamrzla. Na druhou stranu na ni ale bylo možné před rokem rychle navázat, což pomohlo třeba s vývojem vakcín.

Očkujme i děti. Jinak může virus zmutovat do drsnější formy, říká genetik

„Jsem optimista a věřím, že v létě tohoto roku tato epidemie skončí. Je ale třeba se dále připravovat na další epidemii, nesmíme zaspat,“ uvedl Konvalinka.

Podle Tachezy je na vině třeba i kácení lesů a větší setkávání lidí s divokými zvířaty, že kterých se viry na lidi dostávají.

Vědci také odmítli, že by se nedělaly klinické testy na levné léky, jako je isoprinosine či ivermektin. A shodli se, že při vývoj vakcín na koronavirus nebylo nic podceněno. Rychlý vývoj byl podle nich dán souběhem klinických testů.

Ty se normálně dělají po sobě, a to proto, aby farmaceutické firmy co nejméně tratily na případných nefunkčních preparátech. Nyní probíhaly mnohdy různé fáze testování zároveň. „Je to poprvé v dějinách lidstva, kdy se do toho ty firmy takto pustily. A to proto, že měly záruku od států, že když budou vakcíny schváleny, tak je od nich koupí,“ uvedl Konvalinka.

Demografka Dagmar Dzúrová uvedla, že ačkoliv má Česko velkou očkovací tradici, nyní jí chybí kampaň a aktivní informování obyvatel. Chybou je také to, že se zájemci musí do registračního systému sami hlásit. „Dle mě měli být všichni dáni do systému a kdo nemá zájem, aktivně by odmítl,“ uvedla.

Ztráta společného prostoru

Podle Šlerky je chybou i to, že se lidem slibuje světlo na konci tunelu a konec pandemie v podobě očkování. Může dle něj dojít k mutacím či potřebě přeočkování, což při současné komunikaci povede k rozporu s předchozími výroky.

Britská mutace podle Machaly způsobila, že opatření, která pomohla na podzim, nyní již nestačí. „Vláda byla od počátku roku upozorňována, že se tady bude šířit. Nechci do toho míchat politiku, ale kroky některých činitelů způsobily, do jaké situace jsme se dostali,“ řekl Machala. Důvěru ve vládu podle něj snižují i sliby o návratu dětí do škol a podobně, které se poté nenaplnily.

Pandemie ukázala, že učiva je moc, míní Plaga. Chce rozvíjet kritické myšlení

Podle Konvalinky se největší problém, že se rozdělila společnost. „Došlo ke ztrátě společného prostoru, nemáme, kde se bavit,“ řekl. To je podle něj problém pro demokracii jako takovou.

Podle Šlerky je v Česku patnáct až šestnáct procent lidí, kteří věří i v ty nejkrajnější konspirační teorie. Nejde přitom podle něj o hloupé lidi, pouze o takové, kteří ztratili důvěru v instituce. „Jsme společnost nedůvěry,“ řekl k tomu Šlerka.

Protiepidemická opatření se podle něj od začátku psala s předpokladem, že se budou porušovat. Zmíněných šestnáct procent se přitom podle něj nepodaří přesvědčit, klíčové je ale motivovat k vakcinaci a dodržování opatření ostatní.

Řada dezinformací se šíří i množství úmrtí na covid-19. Dzúrová uvedla, že nejlepší srovnání mezi zeměmi je podle ní podle nadúmrtí. „Úroveň úmrtnosti stoupla v roce 2020 o 15,5 procent,“ řekla. Samotné statistiky ministerstva zdravotnictví tak podle ní nejsou zcela vypovídající, obsáhly totiž jen část zaznamenané nadúmrtnosti. Podle analýz však dle ní i tato úmrtí kopírují křivku pandemie. Úmrtí na koronavirus tak bude reálně více.

Školství, věda, společnost i zdraví

V debatě vystupuje na ní více než dvacet špičkových vědců, renomovaných expertů a zástupců odborných institucí a vlády. Namátkou ministr školství Robert Plaga, ministr zdravotnictví Jan Blatný, epidemiolog Petr Smejkal či lékaři Martin Balík a Hana Roháčová.

Konference má podle pořadatelů za cíl hledat odpovědi na otázky, co vše pandemie v České republice a ve světě změnila, jak zvládáme řešit kritickou situaci a jaká další opatření a cesty je nutné přijmout, abychom krizové období překonali.

Konference byla rozdělena do pěti tématických bloků. První byl věnovaný školství. Pandemie poukázala na to, že děti jsou přehlcené učivem. „Redukce učiva by byla vhodná,“ uvedl v něm ministr školství Robert Plaga. Dalšími byly panely ekonomika, zdraví a společnost.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

12. května 2024

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Napadení a hajlování. Policisté v rámci derby pražských S zadrželi šest lidí

11. května 2024  22:15

Po skončení dnešního utkání fotbalistů Sparty a Slavie na stadionu na pražské Letné museli...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...