„S cizí stolicí si do těla můžeme nasadit bakteriální „vetřelce“. Přišli jsme proto s technologií usnadňující transplantaci mikrobiomu vlastního. Uchováním své zdravé stolice pro případ, že přijde nemoc, si můžete i zachránit život,“ komentuje mikrobiolog Petr Ryšávka, vedoucí výzkumu společnosti Biome4Future.
Střevní mikrobiom je kolektiv přátelských a i škodlivých bakterií, který jako celek z těla odchází ve formě stolice. Vědci připomínají, že mikrobiom má klíčový podíl na lidské imunitě (asi 70 procent). Špatná životospráva a časté užívání antibiotik ale vede k tomu, že střevní mikrobiomy z těla zcela mizí, v důsledku toho lze podle vědců evidovat prudký nárůst civilizačních chorob.
Již dlouho užívaným postupem léčby je proto fekální transplantace, kdy lékaři dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem právě těch přátelských bakterií. Ryšávka uvádí, že tato metoda sice má vysokou účinnost, ale je náročná, invazivní a nákladná. Navíc se přátelské bakterie během pár týdnů z těla vyloučí a hrozí návrat nemoci. Z dlouhodobého hlediska pak může přijít i riziko jiných nepředvídatelných onemocnění, včetně těch onkologických, k nimž mohl mít dárce dispozice, aniž o tom tušil.
Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka |
„Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru si tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu,“ vysvětluje Ryšávka a zmiňuje, že nový postup v léčbě střevního mikrobiomu znamená skutečnou revoluci.
Ryšávkův tým spouští i speciální mikrobiomovou banku, kde analyzují a ukládají vzorky zájemců, kteří si mohou v případě pozdější nemoci nechat tyto vzorky transplantovat. Jedná se přitom o první „banku“ tohoto druhu na světě.
„V zahraničí proběhla řada studií, zaměřených na sledování účinnosti transplantace vlastního mikrobiomu, a ty potvrzují, že se jedná o formu nejen účinnou, ale ve srovnání s transplantací cizího vzorku také bezpečnější pro obnovu narušené rovnováhy střev,“ říká Ryšávka. „Přesto mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, a to jsme se rozhodli změnit,“ prohlašuje.
První mikrobiomová banka specializovaná na autotransplantaci plánuje spuštění provozu v průběhu února v Brně. Kromě střevního mikrobiomu umožní uchovat mimo jiné také kožní, orální a vaginální mikrobiom. Ryšávka doporučuje uskladnění všem lidem, kteří se obávají nemocí jako je Crohnova choroba, akné vulgaris, atopická dermatitida, nebo vaginální infekce.