Petr Ryšávka vyvíjí probiotika na míru. Sám na sobě přípravky testuje.

Petr Ryšávka vyvíjí probiotika na míru. Sám na sobě přípravky testuje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dejte stolici do naší banky, může vás to zachránit před rakovinou, radí brněnští vědci

  • 24
Vědci z Brna přišli s přelomovým objevem, o kterém tvrdí, že dokáže vyléčit atopický ekzém, alergie, záněty, ba dokonce i rakovinu. Výrazně totiž upravili postup takzvané fekální transplantace. Dříve lékaři pro léčbu pacienta museli do těla zavést cizí vzorek stolice, nová technologie nyní umožní vložit si do těla vzorek stolice vlastní. Vědci kvůli tomu zřídili i první banku tohoto druhu na světě.

„S cizí stolicí si do těla můžeme nasadit bakteriální „vetřelce“. Přišli jsme proto s technologií usnadňující transplantaci mikrobiomu vlastního. Uchováním své zdravé stolice pro případ, že přijde nemoc, si můžete i zachránit život,“ komentuje mikrobiolog Petr Ryšávka, vedoucí výzkumu společnosti Biome4Future.

Střevní mikrobiom je kolektiv přátelských a i škodlivých bakterií, který jako celek z těla odchází ve formě stolice. Vědci připomínají, že mikrobiom má klíčový podíl na lidské imunitě (asi 70 procent). Špatná životospráva a časté užívání antibiotik ale vede k tomu, že střevní mikrobiomy z těla zcela mizí, v důsledku toho lze podle vědců evidovat prudký nárůst civilizačních chorob.

Již dlouho užívaným postupem léčby je proto fekální transplantace, kdy lékaři dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem právě těch přátelských bakterií. Ryšávka uvádí, že tato metoda sice má vysokou účinnost, ale je náročná, invazivní a nákladná. Navíc se přátelské bakterie během pár týdnů z těla vyloučí a hrozí návrat nemoci. Z dlouhodobého hlediska pak může přijít i riziko jiných nepředvídatelných onemocnění, včetně těch onkologických, k nimž mohl mít dárce dispozice, aniž o tom tušil.

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

„Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru si tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu,“ vysvětluje Ryšávka a zmiňuje, že nový postup v léčbě střevního mikrobiomu znamená skutečnou revoluci.

Ryšávkův tým spouští i speciální mikrobiomovou banku, kde analyzují a ukládají vzorky zájemců, kteří si mohou v případě pozdější nemoci nechat tyto vzorky transplantovat. Jedná se přitom o první „banku“ tohoto druhu na světě.

„V zahraničí proběhla řada studií, zaměřených na sledování účinnosti transplantace vlastního mikrobiomu, a ty potvrzují, že se jedná o formu nejen účinnou, ale ve srovnání s transplantací cizího vzorku také bezpečnější pro obnovu narušené rovnováhy střev,“ říká Ryšávka. „Přesto mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, a to jsme se rozhodli změnit,“ prohlašuje.

První mikrobiomová banka specializovaná na autotransplantaci plánuje spuštění provozu v průběhu února v Brně. Kromě střevního mikrobiomu umožní uchovat mimo jiné také kožní, orální a vaginální mikrobiom. Ryšávka doporučuje uskladnění všem lidem, kteří se obávají nemocí jako je Crohnova choroba, akné vulgaris, atopická dermatitida, nebo vaginální infekce.

Byli byste ochotni poskytnout vzorek stolice do mikrobiomové banky?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. února 2024. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video