Stín prezidentů: hradní úředník „Forejt Gump“

  3:03aktualizováno  3:03
Ani Václav Klaus, ani Mirek Topolánek, ani Jiří Paroubek. Z fotografií a filmových záběrů to vypadá, že tím hlavním Čechem, který s Georgem Bushem vyjednával, byl Jindřich Forejt.

Devětadvacetiletý Jindřich Forejt (muž úplně napravo) pracuje jako ředitel protokolu na Pražském hradě. | foto: Dan MaternaMF DNES

Bush přilétá. Sestupuje ze schůdků letadla a Forejt už je vedle něho. Bush přijíždí na Hrad. Forejt je tam zase. Bush odlétá. A opět Forejt – zvládne i poslední společné foto s prezidentem USA před letadlem.

Že ho neznáte? Devětadvacetiletý muž pracuje jako ředitel protokolu na Pražském hradě: stará se tedy o organizaci podobných akcí. Je podobně důležitý jako ceremoniář na svatbě. Hlídá, aby všechno klapalo, ale na fotkách ženicha s nevěstou by už být neměl.

A právě v tom je Forejtův problém. Na rozdíl od ostatních protokolistů se nedrží v pozadí, ale je vždy přímo u politiků. Mezi fotoreportéry, kteří si stěžují, že jim kazí záběry, dostal ředitel protokolu přezdívku: Forejt Gump. To podle amerického filmu Forrest Gump, jehož hrdina se ocitl v blízkosti mnoha mocných lidí světa.

"Bývá zvykem, že šéf protokolu je hostovi nejblíže a ukáže mu, kam jít. On je v rukou hostitelské strany. To je normální procedura," brání se Jindřich Forejt.

Jenže tři odborníci na protokol, které MF DNES oslovila, se shodli: sice má být blízko, ale nesmí být vidět jako hlavní postava. Petr Šupitar, který zajišťoval protokol i v armádě, říká, že v této profesi platí pravidlo: čím méně vidět, tím lépe.

Vládní protokolisté si před časem dokonce mezi sebou udělali domluvu – kdo byl na fotografiích v novinách nebo v záběrech v televizi, musel zaplatit "pokutu" do společné kasy.

"Ale vždy záleží na šéfovi, jak si to přeje. Pokud vám dá příkaz, abyste hostovi byl neustále co nejblíže, musíte poslechnout," říká Šupitar.

Možná proto je Jindřich Forejt, jehož se zastává prezidentova manželka Livia Klausová, všude dominantní postavou. "Je to osoba, která musí být přítomna všude. Je to především jeho odpovědnost, vyjednávání návštěvy a organizování, to má vždycky na starosti v každé zemi na světě," říká první dáma. "Třeba uvítací ceremoniály, tam je potřeba, aby šéf protokolu hosta naváděl."

Návštěva amerického prezidenta Bushe jen "Forejtův styl" zdůraznila širší veřejnosti. Muž, který nastoupil na Hrad v roce 2002 jako stážista a už o dva roky později se stal šéfem protokolu, vyčnívá jako hlavní aktér skoro na každé akci.

Jen namátkou: Topolánkova vláda po jmenování prezidentem absolvuje společné foto. A v popředí fotoreportérům překáží Jindřich Forejt. Nebo: Václav Klaus přijímá na zámku v Lánech delegaci českých biskupů – a uprostřed neomylně opět šéf protokolu Forejt.

SPECIÁL: Bush v Praze


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz