Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Chovanec chtěl omluvu od Pelikána za slova, že policie ovlivňuje volby

  • 216
Slova ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že policie se žádostí o vydání Andreje Babiše snaží ovlivnit volby, vyvolala spor s ministrem vnitra Milanem Chovancem. „Já jsem ho vyzval, aby na vládě, klidně v režimu tajné, nám sdělil informace, které má, případně, aby se policii omluvil. Neudělal ani jedno, ani druhé,“ řekl Chovanec. Výroky Pelikána se bude zabývat ústavně právní výbor.

„Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt ministr spravedlnosti a rovněž člen Babišova hnutí Pelikán.

„Pan kolega Pelikán by neměl pouze redaktorům Respektu sdělovat pouze svoje názory, měl by je sdělit prioritně na vládě, jejímž je členem,“ řekl novinářům v průběhu jednání kabinetu ministr vnitra Milan Chovanec, který po rezignaci Bohuslava Sobotky na post předsedy ČSSD řídí také stranu. „Pokud ty informace nemá, tak je to vyfabulováno, aby kryl šéfa svého hnutí. Pak by se měl za svá slova zodpovídat,“ uvedl Chovanec.

Na vládě ale moc nepochodil. „Pouze jsme si vyslechli, že Respekt porušil autorská práva, čemuž ne úplně rozumím,“ řekl ministr vnitra. Pelikán totiž usiloval o to, aby rozhovor, který časopisu dal, nakonec nevyšel. Jednání vlády, kterého se účastní, stále probíhá.

Výroky ministra spravedlnosti odsoudil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ministr obvinil Policii ČR z toho, že manipuluje trestním řízením, aby ovlivnila výsledky voleb,“ uvedl. Zdůraznil, že Pelikán je odpovědný za nestranný výkon funkce státního zastupitelství. „Pokud se politik s touto odpovědností dopustí podobných výroků, měl by se veřejně omluvit, nebo okamžitě odstoupit,“ napsal Kalousek na Facebook.

Pelikána bude řešit ústavně právní výbor

Slovy Pelikána se bude příští týden zabývat sněmovní ústavně právní výbor. Výbor se sejde na popud poslance volebního lídra hnutí STAN Jana Farského, kterému se podařilo získat podpisy dalších sedmi členů. Jednání by se mělo uskutečnit ve středu 30. září.

„Ministr Pelikán zpochybnil nezávislé vyšetřování Čapího hnízda a postup policie v kauze týkající se Andreje Babiše označil za účelový,“ řekl Farský.

Policie požádala Sněmovnu, aby zbavila imunity Babiše a také šéfa poslanců a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka kvůli kauze Čapí hnízdo. Kriminalisté je podezírají z dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny už o vydání obou poslanců začal jednat. Pozval si je na 30. srpna, stejně jako vyšetřovatele a dozorujícího státního zástupce.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video