Sobotka odmítá puč Haška s Tejcem a mluví o metodách z roku 1948

  10:47aktualizováno  12:35
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že puč Michala Haška a Jeronýma Tejce nesouvisí s výsledkem voleb. Uskutečnil by se při jakémkoli výsledku. Z pokusu o převzetí moci v sociální demokracii viní i prezidenta Zemana. Nátlaku a "špinavým metodám" ovšem odmítá ustoupit.

Bohuslav Sobotka před začátkem předvolební debaty politických lídrů, kterou pořádal Český rozhlas. (25. října 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Nebudu ustupovat nátlaku, špinavé kampani a nedemokratickým praktikám, které připomínají metody, jež uplatňoval Zdeněk Fierlinger na půdě ČSSD v roce 1948. Pokud bych se takovým metodám nyní podřídil, popřel bych všechny hodnoty, které v politice léta prosazuji. I proto jsem se rozhodl na funkci předsedy ČSSD nerezignovat," uvedl Bohuslav Sobotka v prohlášení zaslaném médiím.

DOKUMENT: Sobotka odsoudil pokus o puč, mluví o praktikách Fierlingera

K odstoupení vyzvalo Sobotku vedení sociálních demokratů.  Pro hlasovalo 20 členů vedení, proti 13. Sobotka by měl rezignovat i podle prezidenta Miloše Zemana (více o rozhodnutí vedení zde).

Sobotka míní, že snaha Michala Haška a Jeronýma Tejce o jeho odvolání dostává ČSSD do "vážné vnitřní krize právě v okamžiku, kdy by měla projevit odpovědnost vůči voličům, jednat seriozně a státotvorně". Mluví o politické sebevraždě a hazardování s důvěrou milionů lidí, kteří ČSSD dali hlas.

Zdeněk Fierlinger

Zdeněk Fierlinger (11. července 1891 Olomouc - 2. května 1976 Praha) byl vysoký sociálně-demokratický a později komunistický funkcionář, československý premiér v letech 1945-1946 (v prvních dvou poválečných vládách). Jeho jméno je spojováno především se zradou své demokratické strany a jejím "sloučením" s KSČ po komunistickém převratu v roce 1948.

V letech 1946-1947 byl předsedou ČSSD. V listopadu 1947 byl z předsednictva vyloučen. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Fierlinger hlavním iniciátorem "sloučení" sociálních demokratů s komunisty, fakticky však spíše likvidace sociální demokracie a převedení části strany do KSČ. Odměnou mu bylo ještě v roce 1948 místo v Ústředním výboru KSČ.

Zdroj: Wikipedia.org

Odmítá také, aby do vnitrostranických záležitostí zasahoval Miloš Zeman. "Miloš Zeman nemá právo radit ČSSD zejména poté, kdy projekt jeho osobní strany SPOZ už podruhé ve volbách nedokázal překročit hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny a skončil s 1,5 procenty hlasů naprostým volebním debaklem," napsal Sobotka.

Za volebním výsledkem strany je podle Sobotky zejména nejednotnost ČSSD. "Podle všech dostupných analýz nám lidé ze všeho nejvíce vyčítali rozhádanost a spory uvnitř ČSSD," uvedl šéf sociálních demokratů. 

"Každý, kdo sledoval dění ve straně v uplynulých letech ví, že klíčový podíl na existenci dvouhlavé ČSSD má právě její místopředseda Michal Hašek, který dlouhodobě není schopen respektovat fakt, že nebyl zvolen předsedou ČSSD. Tuto dvouhlavost ČSSD před volbami zneužívali i naši političtí konkurenti, včetně strany Zemanovců," dodal Sobotka.

Předseda sociálních demokratů navíc tvrdí, že prostřednictvím Michala Haška by významně ovlivňovali vnitřní poměry v ČSSD lidé jako Nejedlý, Mynář a Tvrdík.

Sobotka postrádá sebereflexi, hají se Hašek

Michal Hašek tvrdí, že odvolání Sobotky je pouze reakci na volební zisk sociálních demokratů. "Výsledek 20,5 procenta je pro ČSSD jednoznačně katastrofou v situaci, kdy pravicové strany zdevastovaly zemi a ČSSD měla výhodu kandidatury z opozice," napsal na facebooku.

"Považuji za neuvěřitelné, že Bohuslav Sobotka odmítá respektovat výsledek demokratického hlasování legitimně zvoleného vedení ČSSD," dodal s tím, že slova o puči ukazují na totální ztrátu sebereflexe Sobotky.

Otevřený dopis Milana Chovance členům krajské organizace ČSSD

Také Jeroným Tejc odmítá Sobotkova slova o puči. "Musím říct, že to, co mě nejvíce překvapilo na tom dopise, jsou nejen osobní útoky na mě, či Michala Haška, ale především to, že demokratické rozhodnutí dvou třetin členů předsednictva je označováno za puč, či nějaký pokus o převrat," sdělil v reakci Tejc, který se stal také terčem Sobotkovy kritiky. Dodal, že čekal, že Sobotka v neděli složí funkci.

Sobotní schůzku u prezidenta Tejc nechtěl příliš komentovat. Nesouhlasnou reakci veřejnosti s postupem předsednictva podle něj vyvolal Dienstbier.  "Pokud se týká reakce veřejnosti, tak ta je uměle vyvolávána lidmi kolem Jiřího Dienstbiera a myslím si, že nakonec důležité je, jak rozhodnou orgány sociální demokracie," řekl Tejc.

Možní koaliční partneři ČSSD zatím vyčkávají. "Tak si asi budeme muset počkat, kdo vlastně co vede a řídí," napsal šéf lidovců Pavel Bělohrádek na twitteru. Andrej Babiš v neděli v České televizi uvedl, že  Sociální demokracie by měla vzít odpovědnost vítěze voleb a ukázat národu, že je jednotná. "Pokud se ČSSD rozdělí, zradí své voliče, a ti se pak musí zeptat sami sebe, koho vlastně volili," řekl.

Michal Hašek na nedělní tiskové konferenci ČSSD:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Vzestup a pád lídra průmyslu. Zadluženému Chemapolu věřil i Václav Havel

Někdejší agent StB a bývalý předseda představenstva  společnosti Chemapol...

Nenávratné investice prezidenta Chemapolu Václava Junka vedly k pádu společnosti chráněné politiky. Dluh dosahoval v...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Najdete na iDNES.cz