Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

PŘEHLEDNĚ: Ústavní žalobu na Zemana chce podpořit každý čtvrtý senátor

  11:04
Pouze 21 senátorů by nyní s jistotou zvedlo ruku pro podání ústavní žaloby na Miloše Zemana. Naopak 18 členů horní komory by žalobu nepodpořilo. Skupina senátorů dokončila návrh na ústavní žalobu. Redakce iDNES.cz oslovila všechny senátory s dotazem, zda se již s jejím obsahem seznámili a zda by při hlasování o žalobě zvedli ruku pro.

Prezident Miloš Zeman | foto: Martin Stolař, MAFRA

K přijetí žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Z ankety redakce iDNES.cz vyplývá, že v současné době by ústavní žalobu na prezidenta podpořilo 21 senátorů. Kromě šestice senátorů z klubu Senátor 21 by tak ústavní žalobu podpořilo dalších 15 členů horní komory.

Většina z nich jsou politici bez stranické příslušnosti. Mezi příznivci žaloby se ovšem najdou také politici z ČSSD či KDU-ČSL. Zatím jako jediný senátní klub by pro podání žaloby hlasoval senátní klub Senátor 21. Právě tato skupina šesti senátorů stojí za vznikem návrhu ústavní žaloby. 

„Hlasoval bych pro podání žaloby. Po roce 89' jsem se domníval, že Česká republika už bude mít jen prezidenty, na jejichž práci budu moci být hrdý. Zjišťuji však, že kromě prvního z nich, Václava Havla, jsem se hluboce mýlil,“ uvedl člen klubu Ladislav Kos

Zastánci žaloby ve svých argumentech uvádí, že je to povinnost Senátu. Část členů horní komory tvrdí, že je v tomto ohledu potřeba upozornit na chování prezidenta republiky. A to i přesto, že by žaloba nemusela mít šanci na úspěch. 

„Návrh žaloby jsem si přečetl a podpořím ho, i když je zřejmé, že se vzhledem ke složení poslanecké sněmovny nedostane k projednání Ústavním soudem. Je to důležité pro obě strany sporu, vnímání spravedlnosti v naší zemi, a s ohledem na budoucnost pro jasnější vymezení pravomocí prezidentů po Zemanovi,“ uvedl Marek Hilšer, bývalý kandidát na prezidenta. 

ANO řekne ne

Proti žalobě se ovšem postaví celý senátní klub ANO. „Na jednání Senátního klubu Hnutí ANO se všichni přítomní senátoři jednoznačně shodli, že návrh ústavní žaloby nepodpoří,“ uvedl Jaroslav Větrovský. Klub má celkem sedm členů, na otázky redakce neodpověděli dva z nich. 

Celkem 12 senátorů se ve své odpovědi zdrželo. Chtějí si počkat na debatu v Senátu a na to, co z ní vyplyne. Někteří se stále ještě seznamují s padesátistránkovým dokumentem s návrhem žaloby a svůj názor oznámí až poté. Část z nich také čeká na stanoviska právníků a ústavních znalců. Jedná se zejména o senátory z klubu Starostů. Ten je právě nejpočetnější frakcí v současném složení Senátu. Má celkem 19 členů. 

„Je zřejmé, že jednání prezidenta není zcela standardní a je zapotřebí na něj adekvátně reagovat. Rozhodnu se tedy až na základě proběhlé debaty a finálního znění,“ uvedl senátor Herbert Pavera

Již teď mají ovšem jasno senátoři Michael Canov a Zdeněk Hraba. Ti žalobu na prezidenta podpořit nechtějí. Naopak devět senátorů z klubu se vyjádřilo pro podporu ústavní žaloby. 

Senátorům z klubu Senátor 21 by se tak muselo podařit přesvědčit zbývajících osm členů ze Starostů. Tím by ústavní žaloba získala v Senátu podporu 29 členů. 

Fotogalerie

Jasné ne zaznělo i od dalších senátorů. Žalobu podpořit nechtějí, a to i přesto, že chování prezidenta Miloše Zemana neschvalují. „S výkonech funkce prezidenta republiky Milošem Zemanem a s jeho využíváním všech skulin daných Ústavou ČR dlouhodobě nesouhlasím. Domnívám se však, že za současného složení Poslanecké sněmovny žaloba nemůže projít. Obávám se navíc, že celou tuto iniciativu nakonec Miloš Zeman využije k mobilizaci svých příznivců a ve svůj prospěch. Že se na ni vlastně těší. K návrhu žaloby se nepřipojím,“ odůvodnil svůj postoj senátor Lumír Aschenbrenner.

Období názor zastává i senátorka Jitka Seitlová. Podle ní je podání ústavní žaloby kontraproduktivní s ohledem na současné složení Poslanecké sněmovny. 

Podle některých navíc vymezené body chování Miloše Zemana nejsou hrubým porušením Ústavy. Jiní naopak respektují výsledky voleb či samotný prezidentský mandát.

„K žalobě se nepřipojím ačkoliv mě pan prezident v některých momentech rozčiluje. Připisuji to ale jeho senilitě, věku a dětinskosti. Funkce prezidenta republiky je pro mě přece jen takového významu, že mi není shůry dáno, abych jejího voleného představitele jakkoliv dehonestoval nebo napadal,“ uvedl Michal Kortyš ze senátního klubu ODS.

Na otázky iDNES.cz o ústavní žalobě neodpovědělo 30 senátorů. Bez odpovědi zůstali zejména senátoři z klubu ODS a ČSSD. Ti, kteří z klubu odpověděli, by žalobu na prezidenta nepodpořili. 

Ústavní žaloba na prezidenta

Návrh na ústavní žalobu obsahuje sedm činů, které jsou podle autorům hrubým porušením ústavy. Poslední bod následně popisuje dalších 18 dílčích skutků. 

V žalobě je mimo jiné zmíněné jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v červnu 2013, odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí v loňském roce, či zásahy do justice. Návrh žaloby také připomíná Zemanovo prohlášení o výrobě novičoku v České republice či snahu ovlivnit proces vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Ruska.

Podpoříte ústavní žalobu na prezidenta Zemana?

Pokud se s žalobou horní komora ztotožní, pro její podání bude třeba souhlasu ústavní většiny nejméně 120 poslanců. S ohledem na současné složení dolní komory není příliš pravděpodobné, že by žaloba doputovala až k Ústavnímu soudu. Ve Sněmovně má na rozdíl od Senátu většinu vládní ANO a ČSSD s podporou KSČM.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již dříve přirovnal žalobu k propagandistickým materiálům, které po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 šířili okupanti.

Pokud se s žalobou horní komora ztotožní, pro její podání bude třeba souhlasu ústavní většiny nejméně 120 poslanců. S ohledem na současné složení dolní komory není příliš pravděpodobné, že by žaloba doputovala až k Ústavnímu soudu. Ve Sněmovně má na rozdíl od Senátu většinu vládní ANO a ČSSD s podporou KSČM.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již dříve přirovnal žalobu k propagandistickým materiálům, které po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 šířili okupanti.

Co říká Ústava k možnosti sesadit prezidenta

Článek 65

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.

Rozstřel: Velká obezřetnost před Covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

V Libuši našli nelegální sklad potravin, většina z 15 tun byla prošlá

Státní veterinární správa (SVS) odhalila v pražské Libuši nelegální sklad, v němž bylo přes 15 tun mléčných a masných...

Na strážníka se tisklo ztracené sele, doma ho vypiplal a vypustil do obory

Při jarním nouzovém stavu kvůli epidemii koronaviru našel brněnský strážník opuštěné sele divokého prasete. Věděl, že...

ÚZIS: Podíl přenosu covidu v rodině a v práci klesl, stoupl ale ve školství

Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací...

Druhý nejvyšší nárůst od března, v pátek v Česku přibylo 2946 nově nakažených

Sledujeme online Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3 000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2 946...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...