Senátoři připraví žalobu na prezidenta Zemana kvůli porušení Ústavy ČR

  10:30aktualizováno  12:13
Senátor Václav Láska z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 oznámil, že skupina senátorů připraví ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy České republiky. „Máme vytipováno zhruba dvacet skutků,“ řekl senátor Láska. Poslední kapkou podle něj byla snaha prezidenta Zemana zasahovat do rozhodování soudců.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Planá diskuse, jestli prezident něco spáchal, nebo nespáchal, už nikam nevede,“ řekl Láska.

„My máme za to, že prezident svými činy hrubě ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi ústava porušena byla, a dále bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta ústavu porušují,“ prohlásil senátor.

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Václav Láska, senátor zvolený s podporou Strany zelených, KDU-ČSL a Pirátů, který vede Klub pro liberální demokracii - Senátor 21

Text ústavní žaloby chce nejmenší senátní klub připravit ve dvou krocích. Prvním bude faktické popsání skutků, které jsou v rozporu s ústavou, a ten podle Lásky senátoři představí do dvou týdnů. „Potom se pustíme do právní argumentace, která bude poměrně náročná. Na to jsme si vyčlenili čas čtyř týdnů,“ uvedl senátor.

Zdůraznil, že nepůjde o žalobu pro „velezradu“, ale pro hrubé porušení Ústavy České republiky.

Je to jen pokus o zviditelnění, reagoval mluvčí Hradu

Chystanému pokusu o odvolání prezidenta Zemana se na Twitteru vysmál hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích. O nic jiného nejde,“ napsal. A o chvíli později ještě dodal: „Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají “liberální demokracií”. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali “lidovou demokracii”.“

30.ledna 2019 v 11:03, příspěvek archivován: 30.ledna 2019 v 11:31

Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají “liberální demokracií”. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali “lidovou demokracii”.

Reakce ostatních senátorů byly od souhlasných s ústavní žalobou až po odmítavé.„My ten krok Václava Lásky vítáme, budeme ho podporovat a budeme se mu snažit pomoci,“ reagoval pro iDNES.cz předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

„Dohodli jsme se, že chceme znát stanovisko právníků a ústavních znalců, jestli by ústavní žaloba k něčemu vedla. Je to věc, kterou nesmíme nechat vyvanout,“ řekl předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček.

„Pokud jde o žalobu na prezidenta, je evergreenem Senátu. Ústavní právníci nikdy neshledali, že by došlo k podstatnému narušení demokratického řádu,“ řekl senátor za ODS Jiří Oberfalzer. „Vidím v tom spíše výraz občanského nesouhlasu. Nevidím faktickou šanci, že by taková žaloba mohla být vznesena a že by mohla uspět,“ tvrdí občanský demokrat. „Nás nikdo neoslovil,“ uvedla šéfka senátního klubu ANO Zdeňka Hamousová. „Počkám si, co pan senátor Láska předloží,“ reagoval šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha.

O ovliňování soudců z Hradu jako první napsal týdeník Respekt, který popsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. „Doporučení není ovlivnění, doporučení je vyjádření názoru,“ tvrdil Zeman.

Popřel, že bývalému šéfovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi nabízel místo v čele Ústavního soudu, když rozhodne, jak si hlava státu přeje ve sporu o nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory.

Složitý proces možného sesazení hlavy státu

Zahájit impeachment hlavy státu není jednoduché. K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců.

Ve Sněmovně přitom za Zemanem stojí Andrej Babiš a jeho ANO, sociální demokracie, komunisté i SPD Tomia Okamury.

Šéf KSČM Vojtěch Filip se také prezidenta Zemana hned zastal. „Je smutné, že senátoři Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21, nedělají, jak se zdá, nic jiného, než bojují s panem prezidentem. Otázkou je, zda právě toto od nich jejich voliči očekávají a zda touto svojí činností prospívají občanům a naší zemi v zahraničí,“ napsal Filip na Twitteru.

30.ledna 2019 v 11:30, příspěvek archivován: 30.ledna 2019 v 11:43

Je smutné, že senátoři Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21, nedělají, jak se zdá, nic jiného, než bojují s panem prezidentem. Otázkou je, zda právě toto od nich jejich voliči očekávají a zda touto svojí činností prospívají občanům a naší zemi v zahraničí.

Co říká Ústava k možnosti sesadit prezidenta

Článek 65

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Najdete na iDNES.cz