Podle Ovčáčka zní podklad k žalobě na Zemana jako Bílá kniha z roku 1968

  18:30aktualizováno  18:30
Senátor Václav Láska (Senátor 21) zveřejnil podklady pro ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. V časové ose popsal 57 skutků prezidenta za posledních šest let. Žalobu chce vystavět jako příběh přístupu Zemana během výkonu mandátu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček přirovnal podklady senátora k „Bílé knize“ z roku 1968.

Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

„Níže je uveden seznam jednotlivých skutků, které mají relevanci pro připravovanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy. Některé ze skutků jsou hrubým porušením Ústavy samy o sobě s ohledem na intenzitu, kterou Ústavu porušují,“ uvedl na webu

V podkladech jsou uvedeny také věci, které nejsou relevantní s ohledem na porušení Ústavy, ale vypovídají o motivech prezidenta, či skutky, k jejichž dodržování se prezident zavázal složením slibu a které porušuje. 

Text „Bílé knihy“ vznikl podle instrukcí a pod dohledem důstojníků ruské zpravodajské služby  KGB. Jednalo se o sborník, který autoritativně Čechům přikazoval, jak mají ruskou okupaci vnímat.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka nicméně připomínají podklady senátora Lásky propagandu. 

„Spisek senátora Lásky ideologicky připomíná takzvanou sovětskou Bílou knihu z roku 1968,“ odpověděl na dotaz redakce iDNES.cz. 

Senátor dříve uvedl, že žaloba bude mít přibližně dvacet bodů, které se budou týkat chování a jednání prezidenta Zemana. Počet nyní představených bodů je téměř trojnásobný. Mezi nimi jsou například údajný pokus o ovlivňování soudů, přístup k sestavování vlády, zpochybňování tajných služeb, Zemanovy výroky či zasahování do případu vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Senátor Václav Láska

Ve výčtu se také objevuje několik bodů týkajících se kontroverze kolem udílení stáních vyznamenání, kauzy ve jmenování profesorů – například u Martina C. Putny, Jiřího Fajta či Ivana Ošťádala. Láska připomíná také případ Jiřího Brady, kterému prezident odmítl udělit vyznamenání.

Láska z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 oznámil přípravu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy na konci ledna. Poslední kapka tehdy podle něj byla Zemanova snaha zasahovat do rozhodování soudců.

K připravované žalobě se vyjádřil následně i ministr spravedlnost Jan Kněžínek (za ANO), podle něhož nemá šanci na úspěch. „Úprava v ústavě po zavedení přímé volby prezidenta je tak přísná, že nevidím prostor pro to, že by ta ústavní žaloba mohla být podána. Protože musí být dosaženo ústavní většiny jak v Senátu, tak v Poslanecké sněmovně,“ řekl Kněžínek.

Co říká Ústava k možnosti sesadit prezidenta

Článek 65

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Muži mají během mistrovství v hokeji menší zájem o prostitutky, tvrdí průzkum

ilustrační snímek

Zatímco pro některá povolání představuje mistrovství světa v hokeji žně, prostitutky naopak strádají. V dobách zápasů s...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Najdete na iDNES.cz