Při státním smutku by měl život ve státě ustrnout, řekl v Rozstřelu Forejt

  17:00aktualizováno  11. října 13:24
Na pražském Žofíně je se státními poctami vystavena rakev s ostatky zpěváka Karla Gotta, v sobotu se uskuteční zádušní mše na Pražském hradě. Jak vypadá příprava výjimečných a velkých pohřbů? Jaká mají takové události pravidla? V Rozstřelu o tom v pátek od 12:30 hovořil bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.

„My tak trochu zapomínáme na to, že tady je i rodina skutečná, která prožívá těžké chvíle,“ připomněl v úvodu Rozstřelu bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt. Upozornil, že řadu lidí práce Karla Gotta provázela po celý život, a tak mají pocit, že ho „znají“.  

„Buďme jako občané a stát kolem, poskytněme podporu, ale nedělejme to násilně,“ doplnil Forejt.

Fotogalerie

Premiér Babiš hned po zpěvákově smrti oznámil, že Česká republika přichystá Gottovi státní pohřeb, byl to právě Forejt, kdo upozornil na nepřesnost tohoto termínu. 

„Můžu jen odhadovat, ale myslím, že pan premiér chtěl pro Karla Gotta uspořádat důstojný, velký pohřeb a použil v té souvislosti termín státní pohřeb, ten má však jasná pravidla, definici,“ řekl Forejt 

Jedním z nejviditelnějších prvků, který připomíná, že rozloučení s Karlem Gottem probíhá se státními poctami, jsou muži v uniformách, kteří stojí čestnou stráž u rakve. 

„Jsou to vojáci z povolání, jejich výcvik je zaměřen na to, aby mohli zajistit důstojný průběh takového aktu,“ popsal Forejt. 

Někdejší hradní protokolář následně doplnil, že vojáci jsou neustále v kontaktu se svými kolegy, kteří na první pohled nejsou vidět. Jednotka je v případě potřeby připravena nahradit unaveného kolegu. 

V terminologii panují nejasnosti

„Státní pocty musí nabídnout stát,“ popsal Forejt. Nad průběhem pohřbu má ale nakonec hlavní slovo nejbližší rodina, v tomto případě Ivana Gottová. Rodina určuje, které pocty při rozloučení považuje za žádoucí a které ne.

„Neexistuje žádná legislativní úprava, která by přesně definovala co je státní pohřeb a co pohřeb se státními poctami,“ vysvětlil dále Forejt nejasnosti, které kolem přípravy rozloučení s Gottem ze začátku panovaly

Tento typ obřadu totiž zatím nemá česká veřejnost zažitý. Když zemřel bývalý prezident Václav Havel, státní pocty tehdy podle Forejta sestavovali nejvyšší ústavní činitelé. 

Debata o legislativním zakotvení přesného scénáře státních pohřbů by podle něj mohla být velmi citlivá a Forejt by podpořil spíše její tichou formu. Protokolář doplnil, že v minulosti byl každý státní pohřeb, určený zejména prezidentům, vždy výrazně jiný.

„Státní pohřeb je velká logistická operace, kdy nesmíte zapomenout na emoce,“ vysvětlil Forejt. Správně odhadnout míru poct není jednoduché a kromě tradice je průběh závislý také na tom, jak k pohřbům přistupuje společnost. 

Velké pohřby vymizely

Forejt dále popsal, že zatímco u prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše byly součástí rozloučení také dlouhé smuteční průvody přes celé město. Při pohřbu Václava Havla byl průvod výrazně kratší. Podle Forejta ale nešlo v Havlově případě o projev menší úcty. Smuteční průvody jednoduše postupně vymizely celkově z naší tradice, a lidé už na ně podle Forejta nejsou zvyklí.

„Ve státním smutku musí být krátká pasáž, kdy by měl život ve státě ustrnout,“ popsal Forejt. Typické jsou třeba minuty ticha. Obecně by mělo být cílem státního smutku vytvořit důstojnou atmosféru pro ty lidi, kteří chtějí truchlit. Jasná pravidla, jak držet státní smutek, nejsou, vždy jde spíše o doporučení. 

„Nemusíme plakat, ale měli bychom se zastavit a osobnost reflektovat,“ uzavřel Forejt.

Jindřich Forejt na Pražském hradě působil od roku 2002. Od roku 2004 působil ve funkci ředitele protokolu prezidenta republiky. 

V době, kdy byl prezidentem Václav Klaus, mimo jiné organizoval státní pohřeb Václava Havla v prosinci 2011. Jako protokolář pokračoval i po vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Ve funkci skončil na konci roku 2016 na vlastní žádost. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na demonstraci SPD

Odvolací soud potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz