S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

  20:15aktualizováno  12. října 0:18
Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před půlnocí. Se zpěvákem se přišlo rozloučit přibližně 49 tisíc fanoušků. Do Velkého sálu se nakonec dostali všichni zájemci, kteří vystáli frontu.

Čekací doba se pohybovala večer průměrně okolo dvou hodin. Vzpomínková akce se uskutečnila bez komplikací v poklidné a důstojné atmosféře.

Fotogalerie

Pražský magistrát poprosil po 20:00 zájemce, aby už nepřicházeli a využili pietní místo v Kinského zahradě. „Pietní místo nabízí mnohem větší prostor pro krátké zastavení a pro tichou vzpomínku. Veřejnost jej může využít až do nedělní půlnoci,“ upozornil mluvčí Vít Hofman.

Ve chvíli ukončení fronta sahala na Janáčkovo nábřeží. 

Frontu policisté oddělili přenosným hrazením. Zůstalo za ním však přibližně 200 až 300 lidí, kteří doufali v to, že se nakonec na Slovanský ostrov dostanou. Odmítali místo opustit. „Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna,“ uvedla zklamaná dvojice, která byla mezi prvními, kteří stáli za hrazením. Lidé se spoléhali na informaci, že při velkém zájmu bude žofínský palác otevřený až do půlnoci. Nakonec se dovnitř dostali všichni. 

Více než stovka policistů

První fanoušci se do smutečně vyzdobeného sálu dostali úderem 8. hodiny ranní. Přistupovali k pietnímu místu, pokládali květiny, někteří se ukláněli, další si pietní místo fotili. Někteří měli v očích slzy. Podle reportéra MF DNES se lidé u rakve zdrželi asi deset sekund. K 17. hodině přišlo podle organizátorů na pražský Žofín zhruba 23 000 lidí. 

VIDEO: Hodiny čekání, fronta na mostě i samotné loučení s Gottem

Poslední rozloučení se obešlo bez konfliktů. Návštěvníci podle policie zachovávali pietu. 

Hned po otevření smuteční místnosti policie řešila první incident, když vyvedla ze Slovanského ostrova opilého mladíka z Rožnova pod Radhoštěm. Přímo před vchodem do Paláce Žofín totiž dělal grimasy do kamer.

Na pořádek na místě a v okolí dohlíželo podle šéfa pražské policie Tomáše Lercha asi 100 policistů a 30 městských strážníků.

Fronta postupovala poměrně rychle. Zatímco dopoledne se táhla přes celý most Legií až na Janáčkovo nábřeží a měřila téměř kilometr, kolem poledne se výrazně zkrátila přibližně do poloviny mostu.

Relativní klid si pochvalovali i policisté. „Lidé nás zřejmě uposlechli, protože Praha je v tuto chvíli zcela průjezdná,“ řekla dopoledne mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Záchranáři na místě ošetřili dva lidi. „Jednatřicetiletou ženu jsme po úrazu kolene transportovali do nemocnice,“ napsali na Twitteru. Dopoledne ošetřili ještě jednoho pacienta, který však nebyl z řad návštěvníků piety.

Zahraniční turisté si fotí frontu před palácem Žofín (11. října 2019)

Zahraniční turisté si fotí frontu před palácem Žofín (11. října 2019)

Fronta na rozloučení se zpěvákem zaujala i zahraniční turisty, kteří do metropole přijeli na dovolenou. „Vůbec jsme nevěděly, že se tu něco takového bude dít,” řekla turistka Sofia ze Španělska. Do Prahy přijela s dcerou na několik dní. Stejně jako ony dvě si zástup čekajících lidí fotí i další turisté.

Stoly se prohýbají pod květinami

Rakev s pozůstatky Karla Gotta byla umístěna ve Velkém sále žofínského paláce. Zdobilo ji květinové srdce od manželky Ivany s nápisem „Miluji tě navždy“, nad rakví visela velká černobílá Gottova fotografie.

V sále bylo už od rána mnoho věnců a květinových košů od rodiny, firem i veřejných institucí, další květiny nosili od rána Gottovi fanoušci z Česka i zahraničí. Rakev byla obklopena bílými hořícími svícemi a květinovou výzdobou, po stranách pódia stáli členové Hradní stráže.

Na pódiu bylo vedle české vlajky vystaveno Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. U stupínků vedoucích k rakvi pomáhalo několik mužů umisťovat květiny a regulovat pohyb návštěvníků. Po vystání fronty před palácem velká část lidí čekala ještě ve frontách na zápis do kondolenční knihy.

Hrozně to ženou, stěžoval si jeden z fanoušků

Spousta fanoušků se se zpěvákem vydala rovnou ze Žofína rozloučit také na Bertramku, kde Gott bydlel.

„Na Žofíně to hrozně ženou, ani nás nenechali se pořádně rozloučit a přečíst nápisy na věncích,“ komentoval to jeden z Gottových příznivců. Na Bertramce se byl zpěvákovi už jednou poklonit, a to hned 2. října. Teď do Prahy přijel podruhé s rodinou.

Na Bertramce v pátek podle reportérky MF DNES nebyly žádné velké davy, lidé neustále přicházeli, dlouho se však nezdrželi. „Jako malá jsem jeho písničky poslouchala, třeba Včelku Máju,“ řekla šestnáctiletá Laura z Radotína.

Nádhera, krása, super

Podle ankety většina návštěvníků piety přístup pracovníků Žofína chválila. Oceňovali slušnost ostatních Gottových příznivců, byli spokojeni i s přijatelnou čekací dobou ve frontě. 

Fanoušci, kteří na Slovanský ostrov v pátek dorazili, se shodli v tom, že velkolepě pojaté rozloučení, výzdoba a celá organizace byly skvělé. Zaznívala od nich slova jako „nádhera“, „krása“, „super“, s dovětkem, že Gott si to zaslouží. Jedna z fanynek atmosféru i velikost akce přirovnala k pohřbu britské princezny Diany. Podle ní to je podobně silný emoční zážitek pro velkou spoustu lidí, uvedla.

Pietní místo v Kinského zahradě

Pražský magistrát zřídil ještě jedno pietní místo, kam se lidé mohou památce Karla Gotta přijít poklonit. 

Pietní místo k uctění památky Karla Gotta v Kinského zahradě v Praze na...

Je v Letohrádku Kinských v Kinského zahradě na Smíchově. „Vzniklo po dohodě se zpěvákovou rodinou a městskou částí Praha 5, jejímž byl zpěvák čestným občanem,“ řekl ve čtvrtek mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Do pozdního odpoledne se u černobílé zpěvákovy fotografie shromáždily desítky svíček a květin. Organizátoři také před vchodem do Musaionu mezi antickými sloupy umístili šest kondolenčních knih, kam Gottovi příznivci mohli napsat své vzkazy. Pietní místo bude lidem k dispozici do nedělní půlnoci.

Právě sem by měly být převezeny květinové dary z rozloučení s Karlem Gottem na Žofíně, vystaveny tu budou následující dva dny.

Lidé čekali před Žofínem už od čtvrtečního odpoledne

Zpěvákovi fanoušci čekali ve frontě na Slovanském ostrově už od čtvrtečních odpoledních hodin. „Těch posledních deset minut bude nejhorších,“ řekla několik hodin před otevřením pětapadesátiletá Jana Nosková z Trutnova. Na přenosném kempinkovém vařiči si ohřívala grog a spolu s dalšími už osm hodin čekala před šestou ranní ve frontě před Žofínským palácem.

„Tím, že jsme si vzali ty stříbrnozlaté termofolie, tak se to nechá vydržet. Ale konečky prstů už necítím,“ popisuje žena.

Do Prahy vyrazila s pěti kamarádkami, dost dopředu. Z Trutnova vyjížděly už v devět večer, zanesly květiny a svíčky na Bertramku a pak s batohy, rybářskými stoličkami a krosnou plnou oblečení zamířily do centra.

Do druhé hodiny noční přišlo k Národnímu divadlu, okolo kterého vede koridor k Žofínskému paláci, zhruba sto lidí. Do ranní páté pak další zhruba padesátka. „Když to teď vidím, stačilo by mi bývalo jet vlakem ve čtyři a na šestou tu být. Stál bych dvě hodiny do otevření a následně tak hodinu, než by se na mě dostala řada. Ale ušetřil bych dalších devět, které tu trávím už teď. Ale člověk chtěl mít jistotu, že se na něj dostane řada,“ vypočítává Jan Stejskal, Gottův fanoušek, který přijel z Pardubic.

Poslední rozloučení s Karlem Gottem

„Ale zase bychom se nepoznali,“ odpoví mu vedle stojící muž, který přijel z Valašských Klobouků a posune mu rum, který celý večer popíjí. Aby se zahřál.

Lidé stáli poklidně ve frontě, nikdo nepředbíhal, občas někdo odsunul zábrany a odešel k nedaleké hospůdce, která zavírala ve tři. Jiné restaurace byly tou dobou už zavřené, nepochopily, jakou cenu má v pěti stupních venku cena kafe, grogu nebo svařáku. „Tady měl být stánek. Ten by vyrejžoval peněz,“ zapřemýšlela postarší paní (čtěte článek, jak hospody a květinářství navyšují zásoby zboží).

Z dáli zněly z davu písně Karla Gotta, které kdosi pouštěl přes internet. „Karel žije!“ vykřikl muž v červené péřové bundě s oroseným pivem v ruce. Nikdo už ho tu však moc nevnímal – co chvíli tu křičel na kamarády, se kterými přijel, co chvíli zpíval Gottovu píseň. Přesněji sloku, dvě nebo refrén dokola.

Se smrtí Karla Gotta odešlo mé mládí, truchlí fanynka. Přijela až z Německa

„Jsou tu samí lidé z dálky, Pražácí ještě spí,“ vysvětlil televiznímu štábu plzeňským přízvukem. 

Fanoušek, který přišel jako vůbec první – Karol Svoreň – se jen ušklíbl. Je z pražských Letňan a na trojnožce před bránou do Žofína seděl už od čtyř odpoledne. Tedy více než patnáct hodin. „Dá se to, docela to utíká a poklonit se Mistrovi je povinnost,“ řekl.

„Ten pocit, že budete první, kdo vstoupí dovnitř, vám nikdo nevezme a fakt vám to závidím,“ řekla mu žena, která ho vůbec neznala, ale poznala podle toho, že byl už ve všech zpravodajských relacích.

Začala být pořádná zima. Hodiny stání na místě byly znát a chlad od vody také. „Stojí nám to za to, jiného takového zpěváka Češi nemají a mít už nebudou,“ dodala jedna z žen a vyráží s kamarádkou do nedalekého fastfoodu na snídani. „Místo nám podržíte, že?“ ujistila se, než odešla.

Zlatý hlas z Prahy

Nejvýznamnější český zpěvák populární hudby Karel Gott zemřel 1. října. Bylo mu 80 let. Za více než šedesát let kariéry vydal na tři stovky desek a nazpíval kolem tisícovky písní. Jeho jméno se stalo pojmem nejen u nás, ale i v Německu, kde si vysloužil přezdívku Zlatý hlas z Prahy.

První fanoušek přišel už 16 hodin před začátkem piety

Zpěvák v polovině září oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016, v listopadu předchozího roku mu bylo diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin

Se jménem a hlasem Karla Gotta jsou navždy spojené hity jako Lady Carneval, Mistrál, Kávu si osladím, Cesta rájem, Paganini, Bum bum bum nebo Trezor. Nazpíval také přes stovku duetů, například s Hanou Hegerovou, Waldemarem Matuškou, Darou Rolins nebo Marcelou Holanovou.

Autoři: , , , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Najdete na iDNES.cz