Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit, říká Robejšek

  0:01
Peníze jsou pouze jedna z mnoha důležitých veličin, voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit, říká zakladatel nové strany Realisté Petr Robejšek, jehož projekt podporuje podnikatel Marek Dospiva ze společnosti Penta. Členy ODS a Úsvitu přetahovat nechce, ale s nabídkami se od nich podle něj roztrhl pytel. Na otázky iDNES.cz odpovídal písemně.

Politolog, komentátor a publicista Petr Robejšek při představení nové pravicové konzervativní strany Realisté. | foto: ČTK

Pravicové strany jsou podle vás v rozkladu a nenabízejí nic než matoucí fráze. Řekl jste, že vaše vznikající strana Realisté ví, co vše je třeba změnit, a tím se zásadně liší od ostatních (více zde). Není i tohle také jenom fráze?
Doporučuji vašim čtenářům, aby si na našich webových stránkách pročetli Deklaraci a Kodex Realistů a myslím, že dojdou k závěru, že na českou politickou scénu opravdu vstupuje strana, která se od ostatních zásadně liší. Mimo tyto dva dokumenty budou zájemci na našich stránkách nalézat i kratší a jednodušší vysvětlení - videa a texty - toho, jak chceme politicky pracovat.

Kdo je Robejšek

Petr Robejšek

Petr Robejšek je politolog a publicista, který pochází ze Zlína, ale žije v Německu. Narodil se v roce v prosinci 1948. Vystudoval sociologii a sociální psychologii. Po emigraci v roce 1975 habilitoval v Hamburgu v politických vědách. Podle etické komise Německé asociace politických věd se v roce 2003 dopustil plagiátorství, když opisoval z cizího článku, aniž uvedl pramen. Letos dostali medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy v oblasti školství.

Chcete uspět už ve volbách do Sněmovny příští rok na podzim. Není na to trochu málo času?
Jsme realisté a proto na přípravě pracujeme již mnoho měsíců. Ve většině krajů již spolupracujeme s lidmi, kteří jsou v nich doma a kteří nám pomáhají tvořit lokální zázemí. Ti budou hrát důležitou roli, až koncem ledna otevřeme stranu veřejnosti.

Vyhlásil jste, že vašimi hodnotami jsou rodina, bezpečnost, o níž se staráme především sami, a spravedlnost pro každého. Politické strany, které toto říkají, tu už jsou. Stejně jako takové, které mávají národní vlajkou podobně jako vy, když říkáte, že budete hájit národní zájmy, české rodiny a český prostor. Kde tedy přesně chcete získat voliče?
Pro nás jsou nejdůležitější tyto oblasti: Rodina, bezpečnost, spravedlnost, odpovědnost a národní bohatství. To vše zastřešují národní zájmy. Podobné priority mají, byť i jen do určité míry, i ostatní strany. Při odpovědi na vaši otázku si tak odpustím zbytečně útočné poznámky o jiných stranách typu „jsou nesrozumitelné nebo nedůvěryhodné“ a upozorním na to, že se zásadně odlišíme metodou, kterou chceme těmto hodnotám sloužit. To mimo jiné znamená, že nám budou vodítkem čtyři pravidla, která se týkají způsobu hledání a uskutečňování řešení.

„Pravidlo 20/80“ umožňuje vyhledávat hlavní příčiny problémů ve společnosti. Národní perspektiva podtrhuje nutnost specifického přístupu k řešení problémů naší země. Pravidlo zdrženlivosti znamená snahu o omezení kontrolní a regulační posedlosti, typické pro dosud používaný styl politiky. A respekt k oponentům neznamená pouze civilizovanější formy politické komunikace. Chceme hlavně prospět této zemi. A proto, když Realisté uvidí, že nějaký plán vlády tomuto cíli slouží, tak ho budou podporovat, třeba i z opozice.

Pokud jde o voličský potenciál, tak nám ho odborníci změřili na dvacet procent. Odkud tito voliči mohou přijít? Myslím, že bychom mohli být zajímavou možností pro nevoliče, kteří pro sebe dosud nenalezli přijatelnou politickou stranu. Dosavadní voliče ostatních stran bychom mohli zaujmout proto, že naše strana používá originální metodu vládnutí a proto, že chceme dávat přednost zájmům našich občanů. Přitažliví bychom mohli být i pro ty, kteří jsou již přesycení tím, že ať volí kohokoli, dostanou vždycky víceméně tu samou politiku.

Petr Robejšek představuje novou politickou stranu:

24. listopadu 2016

S nabídkami od ODS a Úsvitu se roztrhl pytel

Budete se snažit přetáhnout některé členy a hlavně voliče ODS, nebo spíš Straně přímé demokracie Tomia Okamury?
Pokud jde o voliče, tak jsem na tuto otázku právě odpověděl. Členy ODS ani Úsvitu přetahovat nebudeme, byť se s jejich nabídkami roztrhl pytel. Nevylučujeme však, že přijmeme některé zvláště talentované jedince. Dokonce jich pár mezi námi již je. Bude se však jednak spíše o výjimky.

Víte, že o vaší nové straně šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že to bude takový „Okamura s lidskou tváří“? Co říkáte takovému vtípku?
Pan Kalousek je vtipný člověk a já se směji rád. Ale pan Kalousek je i člověk inteligentní, takže jsem si jistý, že to není všechno, co si o nás myslí.

Má podle vás Česká unie zůstat v Evropské unii a usilovat o přijetí eura, nebo byste byl pro referendum o setrvání v EU?
Členství v EU není samoúčelné. Je to nástroj pro dosahování našich politických a ekonomických cílů. Členství něco poskytuje a něco bere. V současnosti nám členství dává více, než bere. Náklady členství však v posledních letech rychle stoupají a blíží se okamžik, kdy bychom mohli začít na členství doplácet. Tím mám na mysli také, ale ne na prvním místě, finanční stránku. Především sleduji celkový stav spolku a jeho pravděpodobný vývoj. Jestliže se kupříkladu reakce na brexit opravdu omezí pouze na vyjednání smlouvy s Velkou Británii a nepovede k reformě EU samotné, tak může přijít doba, kdy by bylo třeba hledat jiné možnosti, jak zájmy České republiky uskutečňovat. Pokud jde o euro, tak nevidím valného smyslu v tom vstupovat do měnové unie, která bojuje o přežití. Když se podaří konsolidace eurozóny spojená s jejím zmenšením, tak je možné o členství opět uvažovat.

Sympatie vaší snaze vytvořit novou stranu vyjádřil exprezident Václav Klaus. Budete se snažit i jeho osobně získat pro Realisty?
Pan Václav Klaus je duchaplný a zkušený člověk. Vycházím však z toho, že jeho aktivní účast v politice patří minulosti.

Kdo Realisty vlastně povede? Budete to vy, nebo kdo by to přesně měl být?
Nejprve obecná poznámka. Velmi dobře znám hru, kterou mezi sebou hrají novináři a politici. Novináři chtějí z politiků vyždímat co nejdříve co nejvíce informací. To je legitimní, ale pro politika neúčelné. Často pak ohlásí něco, co ještě přesně neví. Ne proto, že by chtěl lhát, ale protože si to či ono v daný okamžik opravdu myslel. A pak se stane něco úplně jiného a ti samí novináři mu to vyčítají. Tuhle hru já hrát nemíním. A proto říkám. Za prvé: Strana existuje čtyři dny. Mnoho otázek je a zůstanou nějakou dobu otevřené. Za druhé: Řeším problémy podle jejich aktuálnosti. Nikdy nedělám druhý krok před prvním. To znamená, že teď nás zaměstnávají otázky spojené s propagováním našich myšlenek a s přípravou otevření strany pro výběr členů. A za třetí: Vznikáme organicky, pracujeme ze všech sil, ale nic nevynucujeme. Z toho plyne i to, že aby věci fungovaly, musí vyzrát. To platí pro všechny okolnosti spojené s našim vznikem a budoucím chováním.

A konečně toto: Originalita naší strany se ukazuje i v tom, že Realisté nemají klasickou strukturu. Zatím si zvolili mne jako mentora, tedy člověka, který určuje myšlenkové směřování strany. Řídit ji budu kolektivně s dalšími zakladateli. Nyní připravíme podrobný volební program a někdy na jaře bude čas na to představit volebního lídra a lídry krajských kandidátek. To je to jediné, co vám mohu s čistým svědomím říci.

Kolik lidí se na přípravě nové strany podílí? A už se vám hlásí členové?
Řádově máme okolo 50 lidí a dalších 30 je ve velmi pokročilé fázi jednání. Zatím si vybíráme my, koho oslovíme. Zájemcům z řad veřejnosti otevřeme stranu koncem ledna. Do té doby se mohou předběžně registrovat na našem webu www.realiste.cz.

Hnutí ANO zaujímá pozice hodné levicové strany

Jaký bude vás vztah k hnutí ANO, chtěli byste s ním spolupracovat a jít s ním třeba do koalice, pokud to bude možné, nebo si takovou věc nedokážete představit?
To je opět dosti předčasná otázka. Napřed musíme uspět ve volbách. Když nám dost občanů projeví svou důvěru, tak budeme o koalicích debatovat se všemi, kteří budou ochotni přijmout některé naše zásadní programové body. Ochota pomoci při naplňování našeho programu bude pro nás hlavním předpokladem pro to, zda a s kým do koalice vstoupíme. Za těchto podmínek si umíme představit koalici skoro se všemi stranami ve Sněmovně.

Rád bych se mýlil, ale mám dojem, že hnutí ANO zaujímá pozice, které jsou hodné levicové strany. My však klademe velký důraz na národní zájmy a konzervativní hodnoty. Pokud jde o hospodářskou politiku, tak mám dojem, že hnutí ANO se hodně spoléhá na byrokracii, kontrolu a trestání. My chceme naopak podnikatelům jejich život ulehčit a snížit jejich administrativní zátěž.

„Já to vítám, protože pan Robejšek má podnikatelské zázemí, podobně jako hnutí ANO, akorát já jsem si toho svého Robejška nenašel,“ řekl o Realistech Andrej Babiš. „Jeho názory jsou mi blízké, já jsem čekal, že bude kandidovat na prezidenta,“ prohlásil také. Jak vnímáte Babiše a jeho působení v české politice?
Myslím si, že hlavní motivací pana Babiše jít do politiky bylo ukázat, že je nejenom úspěšný podnikatel, ale je schopen být i úspěšný politik. Bilance jeho působení je smíšená a objektivně ji budeme moci posoudit až s odstupem. Nechci se proto podílet na obvyklém vzájemném osočování politiků.

Pan Babiš jistě nezapomíná na svoje podnikatelské zájmy. Úlohou ostatních stran je na to upozorňovat a úlohou občanů je udělat si na jeho politiku svůj názor a podle toho volit. A když budou mít občané pocit, že do voleb čekat nechtějí, tak by se měli sami angažovat v komunální politice. To by bylo vůbec to nejlepší pro celou zemi.

Babiš také řekl novinářům, že se s vámi před časem sešel na večeři, u které byl podle informací iDNES.cz také Marek Dospiva z finanční společnosti Penta, a prý jste si docela rozuměli. Jaká je úloha pana Dospivy u Realistů? Bude jen jedním ze sponzorů, nebo to bude zásadní hybatel dění ve straně, muž který rozhoduje?
Nejprve dvě poznámky. Z toho, že pan Babiš pozval pana Dospivu a mě na večeři, nikdo ze zúčastněných nedělal žádné tajemství. Druhá poznámka: Slovo rozumět pro mě znamená chápat, co ten druhý říká. Neznamená to ale automaticky souhlasit s tím, co říká, nebo se dokonce dohodnout. To jsou jiná slova, která označují jiné věci než „rozumět.

Pan Dospiva se veřejně vyjádřil v tom smyslu, že jako soukromá osoba o podpoře Realistů uvažuje. My budeme rádi, pokud se tak rozhodne, právě proto, že víme, že jsou mu naše myšlenky blízké. Tato skutečnost bude určující i u ostatních sponzorů. Tedy zda se veřejně přihlásí k našim myšlenkám.

Babiš má hnutí ANO, majitel Synotu, senátor Ivo Valenta platí Stranu soukromníků, teď pan Dospiva stojí v pozadí za Realisty. Jakou šanci podle vás vůbec ještě mají strany, za kterými nestojí bohatí lidé z byznysu?
Politická práce samozřejmě stojí peníze. Ale peníze jsou pouze jedna z mnoha důležitých veličin. Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit. Musíte je přesvědčit. A k tomu potřebujete dobré myšlenky, silné hodnoty a hlavně kompetentní a věrohodné lidi.

K vaší možné prezidentské kandidatuře jste řekl, že není příliš pravděpodobná, ale zároveň jste řekl - nikdy neříkej nikdy. Na čem to tedy záleží? Zda bude Miloš Zeman obhajovat mandát, nebo jestli jako Realisté najdete někoho jiného?
Chápu, že se musíte ptát, ale prosím o pochopení, že vám nemohu říci více než to, co jste právě citoval. Jak jsem již řekl, řeším problémy podle jejich aktuálnosti. Nikdy nedělám druhý krok před prvním. Téma prezidentských voleb budeme řešit až po volbách parlamentních. Ty jsou nyní naše hlavní priorita, protože se týkají etablovaní nové strany. To je gigantická úloha, na kterou se všichni musíme zcela soustředit. Vše ostatní je pro mě za horizontem.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Caesar, Chruščov, Biden. Připomeňte si nejkrásnější zrady v politice

Premium

Američtí demokraté se semkli kolem nové prezidentské kandidátky, třiadvacetidenní drama kolem odstranění Joea Bidena ale nese příchuť zrady. Vydejte se s námi na výlet do historie a připomeňte si ty...

23. července 2024

Mattel uvádí na trh nevidomou Barbie. Navzdory filmu bojuje se slabou poptávkou

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce na trh její nevidomou verzi. Hračku, která hendikepovanou nejenom zobrazuje, ale je také pro...

23. července 2024

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným....

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo pět mužů. Stalo se tak jen pár dní před začátkem olympijských her. Pařížská policie posiluje...

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...