Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit, říká Robejšek

  0:01aktualizováno  0:01
Peníze jsou pouze jedna z mnoha důležitých veličin, voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit, říká zakladatel nové strany Realisté Petr Robejšek, jehož projekt podporuje podnikatel Marek Dospiva ze společnosti Penta. Členy ODS a Úsvitu přetahovat nechce, ale s nabídkami se od nich podle něj roztrhl pytel. Na otázky iDNES.cz odpovídal písemně.

Politolog, komentátor a publicista Petr Robejšek při představení nové pravicové konzervativní strany Realisté. | foto: ČTK

Pravicové strany jsou podle vás v rozkladu a nenabízejí nic než matoucí fráze. Řekl jste, že vaše vznikající strana Realisté ví, co vše je třeba změnit, a tím se zásadně liší od ostatních (více zde). Není i tohle také jenom fráze?
Doporučuji vašim čtenářům, aby si na našich webových stránkách pročetli Deklaraci a Kodex Realistů a myslím, že dojdou k závěru, že na českou politickou scénu opravdu vstupuje strana, která se od ostatních zásadně liší. Mimo tyto dva dokumenty budou zájemci na našich stránkách nalézat i kratší a jednodušší vysvětlení - videa a texty - toho, jak chceme politicky pracovat.

Kdo je Robejšek

Petr Robejšek

Petr Robejšek je politolog a publicista, který pochází ze Zlína, ale žije v Německu. Narodil se v roce v prosinci 1948. Vystudoval sociologii a sociální psychologii. Po emigraci v roce 1975 habilitoval v Hamburgu v politických vědách. Podle etické komise Německé asociace politických věd se v roce 2003 dopustil plagiátorství, když opisoval z cizího článku, aniž uvedl pramen. Letos dostali medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy v oblasti školství.

Chcete uspět už ve volbách do Sněmovny příští rok na podzim. Není na to trochu málo času?
Jsme realisté a proto na přípravě pracujeme již mnoho měsíců. Ve většině krajů již spolupracujeme s lidmi, kteří jsou v nich doma a kteří nám pomáhají tvořit lokální zázemí. Ti budou hrát důležitou roli, až koncem ledna otevřeme stranu veřejnosti.

Vyhlásil jste, že vašimi hodnotami jsou rodina, bezpečnost, o níž se staráme především sami, a spravedlnost pro každého. Politické strany, které toto říkají, tu už jsou. Stejně jako takové, které mávají národní vlajkou podobně jako vy, když říkáte, že budete hájit národní zájmy, české rodiny a český prostor. Kde tedy přesně chcete získat voliče?
Pro nás jsou nejdůležitější tyto oblasti: Rodina, bezpečnost, spravedlnost, odpovědnost a národní bohatství. To vše zastřešují národní zájmy. Podobné priority mají, byť i jen do určité míry, i ostatní strany. Při odpovědi na vaši otázku si tak odpustím zbytečně útočné poznámky o jiných stranách typu „jsou nesrozumitelné nebo nedůvěryhodné“ a upozorním na to, že se zásadně odlišíme metodou, kterou chceme těmto hodnotám sloužit. To mimo jiné znamená, že nám budou vodítkem čtyři pravidla, která se týkají způsobu hledání a uskutečňování řešení.

„Pravidlo 20/80“ umožňuje vyhledávat hlavní příčiny problémů ve společnosti. Národní perspektiva podtrhuje nutnost specifického přístupu k řešení problémů naší země. Pravidlo zdrženlivosti znamená snahu o omezení kontrolní a regulační posedlosti, typické pro dosud používaný styl politiky. A respekt k oponentům neznamená pouze civilizovanější formy politické komunikace. Chceme hlavně prospět této zemi. A proto, když Realisté uvidí, že nějaký plán vlády tomuto cíli slouží, tak ho budou podporovat, třeba i z opozice.

Pokud jde o voličský potenciál, tak nám ho odborníci změřili na dvacet procent. Odkud tito voliči mohou přijít? Myslím, že bychom mohli být zajímavou možností pro nevoliče, kteří pro sebe dosud nenalezli přijatelnou politickou stranu. Dosavadní voliče ostatních stran bychom mohli zaujmout proto, že naše strana používá originální metodu vládnutí a proto, že chceme dávat přednost zájmům našich občanů. Přitažliví bychom mohli být i pro ty, kteří jsou již přesycení tím, že ať volí kohokoli, dostanou vždycky víceméně tu samou politiku.

Petr Robejšek představuje novou politickou stranu:

S nabídkami od ODS a Úsvitu se roztrhl pytel

Budete se snažit přetáhnout některé členy a hlavně voliče ODS, nebo spíš Straně přímé demokracie Tomia Okamury?
Pokud jde o voliče, tak jsem na tuto otázku právě odpověděl. Členy ODS ani Úsvitu přetahovat nebudeme, byť se s jejich nabídkami roztrhl pytel. Nevylučujeme však, že přijmeme některé zvláště talentované jedince. Dokonce jich pár mezi námi již je. Bude se však jednak spíše o výjimky.

Víte, že o vaší nové straně šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že to bude takový „Okamura s lidskou tváří“? Co říkáte takovému vtípku?
Pan Kalousek je vtipný člověk a já se směji rád. Ale pan Kalousek je i člověk inteligentní, takže jsem si jistý, že to není všechno, co si o nás myslí.

Má podle vás Česká unie zůstat v Evropské unii a usilovat o přijetí eura, nebo byste byl pro referendum o setrvání v EU?
Členství v EU není samoúčelné. Je to nástroj pro dosahování našich politických a ekonomických cílů. Členství něco poskytuje a něco bere. V současnosti nám členství dává více, než bere. Náklady členství však v posledních letech rychle stoupají a blíží se okamžik, kdy bychom mohli začít na členství doplácet. Tím mám na mysli také, ale ne na prvním místě, finanční stránku. Především sleduji celkový stav spolku a jeho pravděpodobný vývoj. Jestliže se kupříkladu reakce na brexit opravdu omezí pouze na vyjednání smlouvy s Velkou Británii a nepovede k reformě EU samotné, tak může přijít doba, kdy by bylo třeba hledat jiné možnosti, jak zájmy České republiky uskutečňovat. Pokud jde o euro, tak nevidím valného smyslu v tom vstupovat do měnové unie, která bojuje o přežití. Když se podaří konsolidace eurozóny spojená s jejím zmenšením, tak je možné o členství opět uvažovat.

Sympatie vaší snaze vytvořit novou stranu vyjádřil exprezident Václav Klaus. Budete se snažit i jeho osobně získat pro Realisty?
Pan Václav Klaus je duchaplný a zkušený člověk. Vycházím však z toho, že jeho aktivní účast v politice patří minulosti.

Kdo Realisty vlastně povede? Budete to vy, nebo kdo by to přesně měl být?
Nejprve obecná poznámka. Velmi dobře znám hru, kterou mezi sebou hrají novináři a politici. Novináři chtějí z politiků vyždímat co nejdříve co nejvíce informací. To je legitimní, ale pro politika neúčelné. Často pak ohlásí něco, co ještě přesně neví. Ne proto, že by chtěl lhát, ale protože si to či ono v daný okamžik opravdu myslel. A pak se stane něco úplně jiného a ti samí novináři mu to vyčítají. Tuhle hru já hrát nemíním. A proto říkám. Za prvé: Strana existuje čtyři dny. Mnoho otázek je a zůstanou nějakou dobu otevřené. Za druhé: Řeším problémy podle jejich aktuálnosti. Nikdy nedělám druhý krok před prvním. To znamená, že teď nás zaměstnávají otázky spojené s propagováním našich myšlenek a s přípravou otevření strany pro výběr členů. A za třetí: Vznikáme organicky, pracujeme ze všech sil, ale nic nevynucujeme. Z toho plyne i to, že aby věci fungovaly, musí vyzrát. To platí pro všechny okolnosti spojené s našim vznikem a budoucím chováním.

Fotogalerie

A konečně toto: Originalita naší strany se ukazuje i v tom, že Realisté nemají klasickou strukturu. Zatím si zvolili mne jako mentora, tedy člověka, který určuje myšlenkové směřování strany. Řídit ji budu kolektivně s dalšími zakladateli. Nyní připravíme podrobný volební program a někdy na jaře bude čas na to představit volebního lídra a lídry krajských kandidátek. To je to jediné, co vám mohu s čistým svědomím říci.

Kolik lidí se na přípravě nové strany podílí? A už se vám hlásí členové?
Řádově máme okolo 50 lidí a dalších 30 je ve velmi pokročilé fázi jednání. Zatím si vybíráme my, koho oslovíme. Zájemcům z řad veřejnosti otevřeme stranu koncem ledna. Do té doby se mohou předběžně registrovat na našem webu www.realiste.cz.

Hnutí ANO zaujímá pozice hodné levicové strany

Jaký bude vás vztah k hnutí ANO, chtěli byste s ním spolupracovat a jít s ním třeba do koalice, pokud to bude možné, nebo si takovou věc nedokážete představit?
To je opět dosti předčasná otázka. Napřed musíme uspět ve volbách. Když nám dost občanů projeví svou důvěru, tak budeme o koalicích debatovat se všemi, kteří budou ochotni přijmout některé naše zásadní programové body. Ochota pomoci při naplňování našeho programu bude pro nás hlavním předpokladem pro to, zda a s kým do koalice vstoupíme. Za těchto podmínek si umíme představit koalici skoro se všemi stranami ve Sněmovně.

Rád bych se mýlil, ale mám dojem, že hnutí ANO zaujímá pozice, které jsou hodné levicové strany. My však klademe velký důraz na národní zájmy a konzervativní hodnoty. Pokud jde o hospodářskou politiku, tak mám dojem, že hnutí ANO se hodně spoléhá na byrokracii, kontrolu a trestání. My chceme naopak podnikatelům jejich život ulehčit a snížit jejich administrativní zátěž.

„Já to vítám, protože pan Robejšek má podnikatelské zázemí, podobně jako hnutí ANO, akorát já jsem si toho svého Robejška nenašel,“ řekl o Realistech Andrej Babiš. „Jeho názory jsou mi blízké, já jsem čekal, že bude kandidovat na prezidenta,“ prohlásil také. Jak vnímáte Babiše a jeho působení v české politice?
Myslím si, že hlavní motivací pana Babiše jít do politiky bylo ukázat, že je nejenom úspěšný podnikatel, ale je schopen být i úspěšný politik. Bilance jeho působení je smíšená a objektivně ji budeme moci posoudit až s odstupem. Nechci se proto podílet na obvyklém vzájemném osočování politiků.

Pan Babiš jistě nezapomíná na svoje podnikatelské zájmy. Úlohou ostatních stran je na to upozorňovat a úlohou občanů je udělat si na jeho politiku svůj názor a podle toho volit. A když budou mít občané pocit, že do voleb čekat nechtějí, tak by se měli sami angažovat v komunální politice. To by bylo vůbec to nejlepší pro celou zemi.

Babiš také řekl novinářům, že se s vámi před časem sešel na večeři, u které byl podle informací iDNES.cz také Marek Dospiva z finanční společnosti Penta, a prý jste si docela rozuměli. Jaká je úloha pana Dospivy u Realistů? Bude jen jedním ze sponzorů, nebo to bude zásadní hybatel dění ve straně, muž který rozhoduje?
Nejprve dvě poznámky. Z toho, že pan Babiš pozval pana Dospivu a mě na večeři, nikdo ze zúčastněných nedělal žádné tajemství. Druhá poznámka: Slovo rozumět pro mě znamená chápat, co ten druhý říká. Neznamená to ale automaticky souhlasit s tím, co říká, nebo se dokonce dohodnout. To jsou jiná slova, která označují jiné věci než „rozumět.

Pan Dospiva se veřejně vyjádřil v tom smyslu, že jako soukromá osoba o podpoře Realistů uvažuje. My budeme rádi, pokud se tak rozhodne, právě proto, že víme, že jsou mu naše myšlenky blízké. Tato skutečnost bude určující i u ostatních sponzorů. Tedy zda se veřejně přihlásí k našim myšlenkám.

Babiš má hnutí ANO, majitel Synotu, senátor Ivo Valenta platí Stranu soukromníků, teď pan Dospiva stojí v pozadí za Realisty. Jakou šanci podle vás vůbec ještě mají strany, za kterými nestojí bohatí lidé z byznysu?
Politická práce samozřejmě stojí peníze. Ale peníze jsou pouze jedna z mnoha důležitých veličin. Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit. Musíte je přesvědčit. A k tomu potřebujete dobré myšlenky, silné hodnoty a hlavně kompetentní a věrohodné lidi.

K vaší možné prezidentské kandidatuře jste řekl, že není příliš pravděpodobná, ale zároveň jste řekl - nikdy neříkej nikdy. Na čem to tedy záleží? Zda bude Miloš Zeman obhajovat mandát, nebo jestli jako Realisté najdete někoho jiného?
Chápu, že se musíte ptát, ale prosím o pochopení, že vám nemohu říci více než to, co jste právě citoval. Jak jsem již řekl, řeším problémy podle jejich aktuálnosti. Nikdy nedělám druhý krok před prvním. Téma prezidentských voleb budeme řešit až po volbách parlamentních. Ty jsou nyní naše hlavní priorita, protože se týkají etablovaní nové strany. To je gigantická úloha, na kterou se všichni musíme zcela soustředit. Vše ostatní je pro mě za horizontem.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pyrrhovo vítězství. Novotný udělal radost ruské propagandě

Provokatér, bavič, bulvární novinář a také starosta MČ Praha - Řeporyje Pavel Novotný se v posledních týdnech mimořádně...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Čerti v Čertovce i pekelná jízda. Podívejte se na mikulášské oslavy

V Česku je Mikuláš zobrazen jako muž s dlouhými bílými vousy, oděn do biskupského oděvu a při nadílce si s sebou bere...

Pekarová nepřesvědčila. Opozice se nespojila k hlasování o nedůvěře vládě

Opozice v nejbližší době nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Uvažovalo se o tom poté, co do Česka dorazil audit...

Kalousek svou špatnou pověstí blokuje opozici proti ANO, soudí Michálek

Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda poslaneckého klubu TOP 09 blokuje možnost opozice postupovat proti...

Nová Petrova bouda v Krkonoších se otevře později, až zkraje roku 2020

Otevření nové Petrovy boudy v Krkonoších se zpozdí o několik týdnů. Původně boudaři plánovali otevřít na Nový rok, ale...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.

Najdete na iDNES.cz