Petr Nečas a Karolína Peake během jednání Poslanecké sněmovny (4. září 2012) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Nečas: Žádost o vydání se dala čekat, podvolit se nehodlám

  • 305
Premiér v demisi Petr Nečas považuje žádost žalobce, aby byl vydán Sněmovnou ke stíhání, za očekávatelný krok. Sám však Sněmovnu o zbavení imunity nepožádá, protože podle něj policie kriminalizuje politická rozhodnutí. Za Nečasem stojí i ODS, naopak z opozice zaznívá, že by jej poslanci vydat měli.

"Žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuji za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců. Přesto musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti," uvedl Nečas.

Podle něj mu není jasné, proč ho chce policie vyšetřovat a z čeho jej viní. "Žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla," tvrdí. Celá kauza je podle Nečase "kriminalizací politických rozhodnutí a politických kroků".

"Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit," tvrdí Nečas s tím, že se bude hájit před poslanci i vyšetřovateli.

O Nečasovo vydání požádal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Informaci oznámila v pondělí před polednem kancelář předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové. Policisté podezírají Nečase z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby (více čtěte zde).

ODS Nečase nevydá, politika však už nechrání doživotní imunita

ODS v pondělí zopakovala postoj, že její poslanci pro vydání pravděpodobně ruce nezvednou.

Kauza Nagyová

Místopředseda imunitního výboru, poslanec za ODS František Dědič, uvedl, že žádost souvisí s kauzou kolem červnové razie. Tehdy policisté zadrželi šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, s níž má podle policie Nečas osobní poměr, a dalších několik lidí. V kauze je celkem sedm obviněných, šest je stíhaných vazebně. Z dostupných informací vyplývá, že jde jednak o sledování tří lidí Vojenským zpravodajstvím na pokyn Nagyové a pak také o okolnosti odchodu tří poslanců ODS ze Sněmovny. Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr údajně složili mandát pod příslibem, že získají vlivné funkce v radách státních či polostátních firem.

"Pokud je návrh stíhání postaven pouze na předpokladu, že při uplatnění bývalých poslanců v dozorčích radách státních podniků se jednalo údajně o podplácení, pak ODS již dříve deklarovala, že rozdělování funkcí ve veřejném prostoru je obecně uplatňovanou součástí politiky v řadě evropských zemí. A v takovém případě bychom vydání Petra Nečase nepodpořili," uvedl úřadující předseda ODS Martin Kuba. V podstatě stejně zní také pondělní stanovisko grémia ODS.

Poslanec ODS Marek Benda, člen mandátové a imunitní komise, uvedl, že žádost souvisí s odchodem tří někdejších poslanců ODS ze Sněmovny. "Nic jiného, než co jsme si už veřejně přečetli, v ní není. Připadá mi to zatím úplně prázdné, je to absurdní konstrukt," uvedl Benda.

Považuji to za volovinu, tvrdí o žádosti předseda TOP 09

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebude hlasovat pro vydání. "Považuji to za úplnou volovinu," řekl iDNES.cz. "Pro vydání nebudu hlasovat. Myslím, že policisté mají jít tvrdě za tím, aby se všechny aféry vyjasnily, ale tento postup se mi zdá velice pochybný," dodal. "Považuji za nehoráznost, že žádají o vydání, aniž by byl pan premiér vyslechnut," domnívá se Schwarzenberg.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nezávisle na politických vyjádřeních podotkl, že kroky jsou načasované a postupně budou vyslechnuti všichni, kterých se vyšetřování týká.

Předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík připomenul, že Nečas, stejně jako všichni ostatní poslanci, se už nemůže spoléhat na doživotní imunitu. "Byla to právě tato Sněmovna, která zrušila doživotní imunitu, takže politici mohou být po skončení mandátu stíháni. Žádost o vydání bude posouzena nejspíš až v září, to je půl roku do řádných voleb," řekl iDNES.cz Gazdík.

Zopakoval také, že v celé věci je spleteno hned několik kauz, spojovat je údajně má činnost lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Ani jednoho z nich zatím policisté z ničeho neobvinili. "Zatímco páni poslanci jsou ve vazbě a je tu vydáván premiér, páni Rittigové a Janouškové se prohánějí po dovolených," zlobí se Gazdík. "Čekáme, že členové mandátového a imunitního výboru nám sdělí, jestli je v případě něco nového, nějaké skutečně závažné obvinění. To, co zatím policisté do obvinění napsali, je úsměvné. Stejně tak by měl být vyšetřován pan Špidla za to, že šel dělat do Bruselu eurokomisaře za to, že opustil ČSSD. Nebo pan Fischer, který aktuálně jde dělat na ministerstvo financí," domnívá se Gazdík.

"Počkáme si na stanovisko mandátového a imunitního výboru," nechce Gazdík předjímat, jak poslanci TOP 09 a STAN budou o Nečasově vydání hlasovat. Podobně hovoří i předsedkyně LIDEM. "Nejdříve se seznámíme s jeho stanoviskem, pak se rozhodneme, jak budeme hlasovat. Osobně jsem zatím vždy hlasovala pro vydání," uvedla Karolína Peake.

Nečase vydáme, zní z opozice

Z opozice naopak znějí hlasy, že premiéra v demisi by politici měli zbavit poslanecké imunity. "Předpokládám, že budu hlasovat pro vydání pana premiéra v demisi k trestnímu stíhání. Definitivní stanovisko ale učiním, až budu znát konkrétní informace, o co se žádost opírá, protože jsem ji ještě neviděl," řekl iDNES.cz předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc s tím, že předpokládá, že podobné stanovisko mají i jeho kolegové.

"Můj předběžný tip je, že bychom mohli být pro vydání. Ale víme, že jsou zde souvislosti, jestli to je, nebo není trestným činem. Ale Sněmovna není soud, nechť si tedy o tom rozhodnou příslušné orgány činné v trestním řízení," doplnil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Podle Tejce a Kováčika to není ze strany žalobce překvapivý krok. "Pokud jsou ostatní obviněni z přijetí či nabízení úplatku, pak i ten, který toto nabízel, organizoval nebo souhlasil s poskytnutím úplatku, v tomto kontextu by měl být obviněn," domnívá se Tejc. "Otázka, zda se jedná o trestný čin, či nikoliv, je věcí soudu," dodal. "O vydání Petra Nečase se spekulovalo. A už je to tady, takže žádné překvapení z čistého nebe to není," domnívá se Kováčik.

Nečasova cesta. Tak šel čas s expremiérem

21. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video