ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K psychologovi přes Skype: Jak změnila pandemie péči o duševní zdraví?

  • 6
Psychologická péče se kvůli pandemii přesouvá ve velkém na internet. Psychoterapie probíhají přes Skype nebo telefon, což některým lidem umožňuje se více otevřít, jiní zase ztrácí pocit bezpečí. Online péče o duševní zdraví by tu mohla zůstat i po krizi, pro pacienty s dlouhodobými problémy je však lepší osobní kontakt.

Ordinace psychologů se z části vyprázdnily. Současná situace způsobila, že se komunikace s klienty přesunula na internet nebo na telefon. Nově tak probíhá velká část setkání s odborníky dálkovou formou.

Ambulantní péče nadále funguje. Pokud však člověk nepotřebuje v rámci terapie osobní kontakt nebo není v ohrožené skupině obyvatel, vše může proběhnout bezkontaktně. Osobně jsou zapotřebí vyřešit například akutní případy. Při fyzické návštěvě se pak dbá na doporučená bezpečnostní pravidla.

Koronavirus v Česku

Vláda od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob, lidé navíc mohou být nově na...
Druhým dnem pokračují odběry pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru....
Lidé v rouškách nastupují do autobusu směřujícího do chebské průmyslové zóny....

„Psychologická péče se nyní určitě změnila, protože se změnily podmínky, za kterých se lidé mohou potkávat,“ říká klinický psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

Psychoterapie na dálku

Návštěva odborníka se tak v řadě případů přesunula na dálku. Lidé s psychology mohou hovořit přes telefon nebo Skype. V rámci zdravotnictví zajišťují péči o psychické zdraví v podobě psychoterapie a krizové intervence kliničtí psychologové a příslušně vzdělaní lékaři.

„Důležité je, že se s pojišťovnami podařilo vyjednat formu online péče, která je hrazená. A pokud pacienti z nějakých důvodů nemohou přijít či patří do ohrožené skupiny obyvatel, mohou s námi komunikovat distančně,“ říká předsedkyně Asociace klinických psychologů ČR Zuzana Svobodová.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

„Tímto způsobem můžeme nahradit péči o pacienty v systematické psychoterapii, kde by vynechání péče mohlo přinést zhoršení jejich zdravotního stavu, a zároveň pacienty v akutním stavu, kteří se objevují nyní,“ dodává. Asociace disponuje databází odborníků, kteří nabízejí online krizové intervence.

Ke klinickým psychologům, jejichž péči hradí zdravotní pojišťovny, mohou lidé přijít i v době nouzového stavu. Toho však využívají spíše klienti, kterým by se mohl bez osobní přítomnosti na terapii zhoršit stav, případně lidé v akutních případech.

Online intimita

Terapie na dálku může být však také v něčem problematická. Chybí v ní totiž blízký lidský kontakt, ztrácet se může i pocit bezpečí a soukromí. Zároveň je pro psychologa těžší reagovat na potřeby klienta na dálku.

„Člověk na to musí mít klid a soukromí. A to někteří klienti nemají, protože doma třeba mají děti,“ říká psycholog Kulhánek. „Pro nás terapeuty je to o tom, že nás to stojí více pozornosti a musíme se víc soustředit, než když ten člověk sedí naproti nám,“ dodává.

„Míra informací, kterou s klientem můžeme sdílet, je na dálku určitě menší. Nevidíme celého člověka, tudíž nám uniká spousta neverbálních signálů,“ doplňuje Svobodová.

Naopak pro některé lidi je dálková terapie vítanou změnou. Zatímco pro jedny může videohovor znamenat obtíž, jiní se dokážou lépe otevřít a mluvit o svých problémech.

„Mám také zkušenost s lidmi, kteří se na terapiích dost kontrolovali a o některých věcech vůbec nemluvili, ačkoliv to potřebovali. Teď jsou na dálku mnohem otevřenější a terapie funguje velmi dobře,“ říká psycholog Kulhánek s tím, že takovým lidem může pomáhat komfort domácího prostředí a vzdálenost.

Digitalizace psychologické péče

Stejně tak jako pandemie přilákala pozornost na digitalizaci českého školství, se nabízí otázka, zda i dálková terapie nemá své benefity, které by se daly využít do budoucna. Odborníci se však jasně neshodují.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Řekl bych, že to u některých lidí paradoxně funguje lépe než fyzický kontakt. Je to individuální. Myslím si, že budou i lidé, kteří poté, co současná situace pomine, budou chtít online péči využívat dál,“ tvrdí Kulhánek, který se rozhodl spolu s dalšími kolegy nabídnout lidem v tíživé situaci způsobené koronavirem jednorázovou bezplatnou psychologickou pomoc na dálku .

Velkou výhodu vidí také v tom, že online péče bourá překážku vzdálenosti. To se podle psychologa hodí v případě, že člověk žije v regionu, kde je psychologů málo, nebo potřebuje více specializovaného odborníka. „Příkladem jsou lidi se schizofrenií nebo poruchami příjmu potravy,“ míní Kulhánek.

Dálková forma by podle něj mohla fungovat dobře například pro lidi, kteří si nejsou jistí návštěvou odborníka a váhají. Naopak pro navázání prvotního vztahu s psychologem a dlouhodobou spolupráci je podle jeho názoru lepší osobní návštěva.

Předsedkyně Asociace klinických psychologů ČR se k online terapiím jako nástroji do budoucna staví odlišně. „Všechny dosavadní diskuze se kloní k tomu, že to není zcela zabezpečený způsob při dlouhodobé systematické práci,“ říká Svobodová s odkazem na faktory, které terapie na dálku postrádá.

Dálková forma podpory podle ní v některých případech funguje dobře, například v podobě už existujících linek podpory. V některých případech psychoterapeutické práce tato forma pacientům pomohla. Podle klinické psycholožky se však nejedná o alternativu, která by mohla plně nahradit standardní lidské setkání, nýbrž pouze o doplňkovou službu zejména pro zcela konkrétní situaci.

Karanténa je cvičení na stáří, řekl v Rozstřelu psycholog Klimeš (4. 4. 2020):


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video