Po zvolení některých kandidátů bych měl nutkání emigrovat, tvrdí Klaus

  13:39aktualizováno  14:51
Prezident Václav Klaus při debatě se studenty královéhradecké univerzity přiznal, že nemá žádného kandidáta pro přímou volbu prezidenta, kterému by s radostí svěřoval prezidentskou funkci. A někteří kandidáti ho dokonce vedou k myšlenkám o emigraci.

Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012). | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Jsou někteří, po jejichž volbě bych měl pocit, že je nezbytné někam emigrovat. Jsou někteří, kde si dovedu představit, že by mohli být prezidenty. Zřejmě by občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě z jejich činů, to asi ano, ale dovedu si to představit," řekl studentům bez konkrétních jmen Klaus.

Jeden student se také Klause zeptal, zda by některé ze svých prezidentských rozhodnutí změnil.

Volba prezidenta

Ministerstvo vnitra do boje o Hrad pustilo osm z 20 přihlášených uchazečů - Jiřího Dienstbiera, Jana Fischera, Táňu Fischerovou, Vladimíra Franze, Zuzanu Roithovou, Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotku a Miloše Zemana.

První kolo prezidentských voleb se má konat 11. a 12. ledna 2013, Klausovo funkční období končí 7. března. Nejvyšší správní soud řeší devět podnětů souvisejících s registracemi kandidátů a je možné, že se počet kandidátů rozšíří. Soud má rozhodnout do čtvrtka.

"Nepochybně je spousta věcí, u kterých si říkáte: to jsem neměl udělat či to jsem měl udělat jinak. Ale myslím si, že v těch zásadních věcech bych se asi úplně nijak nerozhodoval, než jak jsem se rozhodoval," řekl Klaus.

Došlo i na kritiku eura

Většina besedy se točila kolem evropské integrace. Hlava státu před aulu nacpanou k prasknutí předstoupila v očividně skvělé formě a náladě. Prezident nevynechal jedinou příležitost si rýpnout do Evropské unie nebo eura:

"Evropská měnová unie je jen mezistavem, nestabilní situací, která dlouhodobě nemůže existovat. Musím trvat na tom, že jsem to věděl," řekl dopoledne hradeckým studentům Klaus.

Dodal, že Řecko je jen obětí krize, nikoliv jejím viníkem. "Mohlo si pohodlně a klidně žít jako uplynulé stovky let. Ale tím, že přijalo euro, udělalo osudovou chybu," uvedl prezident. "Euro je svěrací kazajkou Evropy," prohlásil.

Přímá volba se nám vymstí, řekl Klaus už nedávno na pražské snídani s byznysmeny

Klaus na hradecké univerzitě představil svoji knihu

Do Hradce Králové také přijel představit svoji knihu Evropská integrace bez iluzí. V duchu tohoto tématu se nesla i celá jeho přednáška, v níž známý euroskeptik neřekl nic nečekaného.

"Na úrovni kontinentu nemůže být člověk občanem, ale pouze obyvatelem," rýpl si Klaus do Evropské unie. Malé a bezbolestné reformy prý spolku ven z krize nepomohou. "Současná situace chce úplnou změnu chování a uvažování," pronesl a dočkal se souhlasného pokyvování publika.

Turecko by snížilo míru integrace, těší Klause

Po zhruba hodinové přednášce dostali slovo studenti a jedna ze studentek chtěla znát prezidentův názor na možný vstup Turecka do Evropské unie.

"Já jsem v Turecku velmi oblíben a považován za člověka, který pozitivně hovoří o jejich vstupu do Evropské unie. Můj argument je tento: Čím víc zemí v Evropské unii bude, tím se sníží míra integrace. Budu strašně šťastný, když tam bude více méně integrovaných zemí," řekl Klaus.

Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012).

Touto odpovědí trochu překvapil i své příznivce. "Většinou s názory pana prezidenta souhlasím. Ten o vstupu Turecka do Evropské unie se mi ale nelíbil. Myslím si, že když chceme v EU žít, neměli bychom tam brát takhle kulturně odlišné země," řekla studentka Lucie Svatošová.

Islamizace se podle Klause Evropě vymstí

Prezident se obšírně vyjádřil i k dotazu na islamizaci Evropy, o níž pravil, že se Evropě tragicky vymstí.

"Jsem přesvědčen, že masivní migrace do Evropy je produkt jejího nenasytného chování. My jsme si zavedli blahobyt a sociální stát, který každého opečovává, a nikomu se nechce pořádně pracovat. Hlavně západní Evropa nechce dělat podřadné práce," řekl Klaus a dodal, že Evropa do sebe proto logicky nasává migranty, kteří s sebou přinášejí své zvyky a kulturu.

"Považuji to za ekonomicko-sociální hloupost Evropy. Tragicky se jí to vymstí. Takovýto názor jsem projevil na setkání zástupců evropských zemí ještě za vlády francouzského prezidenta Chiraca. Když jsem to řekl, začal křičet: Klaus chce zničit evropský sociální stát. Měl pravdu," dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz