Skvěle napsáno, řekl Klaus o Hájkově zúčtování s odpůrci v čele s Havlem

  10:18aktualizováno  10:18
Prezident Václav Klaus se vůbec poprvé veřejně vyjádřil k nové knize svého vicekancléře Petra Hájka. Dílo, ve kterém si to Hájek "vyříkal" s názorovými protivníky a v němž označil Klausova předchůdce Václava Havla za služebníka Satanova, označil za "skvělé čtení". S určitými výhradami.

Prezident Václav Klaus našel na knize chyby, přesto Smrt v sametu označil za téměř povinnou četbu a skvěle napsané dílo. Před rokem, když zemřel Václav Havel, o sametu mluvil jinak - použil obrat „naše sametová revoluce“ a Havla chválil. | foto: Vít ŠimánekČTK

"Václav Havel - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástrojem sil lži a nenávisti, (...) jeho politická koncepce otevřeně mířila k fašistickému korporativistickému státu tzv. občanské společnosti."

To napsal Petr Hájek v knize Smrt v sametu, která nedávno vzbudila poprask a očekávání, jak se k ostrým myšlenkám v textu postaví prezident Václav Klaus. Poselstvím Hájkovy knihy totiž není jen kritika Havla jako takového, ale zejména varování, že se blíží novozákonní Apokalypsa. Autor to dovozuje úpadkem hodnot a "obnovením Římské říše", tedy Evropské unie.

Co se na knize Klausovi nelíbí

Prezident Klaus našel v Hájkově knize i věci, s nimiž nesouhlasí.

"Od autora se liším základním světonázorem. Nemohu akceptovat - jako svůj pohled - jeho víru v katolickou doktrínu, ze které v této knize tak významným způsobem vychází. Je na čase skončit s nekritizovatelností náboženských doktrín s argumentem, že církve za komunismu trpěly," píše prezident.

Křesťanství podle Klause bylo "významným zdrojem hodnot, na kterých stojí dnešní svět či část, kterou obýváme my, na tyto hodnoty však církev nemá monopol a není jejich výlučným zdrojem".

K obhajobě desatera, tvrdí prezident, není nutné věřit v tu či onu náboženskou doktrínu.

Nyní se ke knize prezident poprvé vyjádřil.

"Knihu Petra Hájka považuji za pozoruhodnou, téměř za povinnou četbu pro každého, koho zajímá náš svět, jakkoli s autorem v mnohém nesouhlasím," uvedl prezident pro Parlamentní listy.

A pokračoval ve chvále. Kniha je podle něj skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického světa a jeho hlavních protagonistů.

"Autorovu kritiku historické role Václava Havla - nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy - v podstatě sdílím," dodal prezident.

Po Havlově smrti mluvil Klaus jinak

Prezident tak krátce před vypršením symbolického "do roka a do dne" promluvil v ostrém kontrastu se slovy, která pronesl v den Havlova skonu. Tehdy o svém někdejším politickém rivalovi mluvil smířlivě a označil ho za symbol novodobého českého státu.

"Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země. Jeho osobnost, jméno a dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česká republika rychle začlenila do společenství svobodných a demokratických zemí," prohlásil 18. prosince 2011 Klaus (celý text najdete zde). Havla ocenil i v delším projevu o tři dny později (najdete ho zde).

Hájek sám je římský katolík, mnozí katolíci se ovšem od jeho vidění světa distancují. Vicekancléř před časem řekl, že prezident nesouhlasí s devíti z deseti jeho názorů, ale i těch zbývajících deset procent je pro něj cenných.

Natolik, že prezident s Hájkem dále spolupracuje, přestože kancléř rozvířil břitkým jazykem vody už mnohokrát - například když po likvidaci Usámy bin Ládina řekl, že terorista byl jen mediální fikcí. Tehdy těmito slovy vzbudil pohoršení USA a prezident Klaus je označil za nedomyšlená.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Najdete na iDNES.cz