Klaus: Svého favorita na Hrad neprozradím. Nechci mu dělat kampaň

  12:54aktualizováno  12:54
Václav Klaus má mezi prezidentskými kandidáty svého favorita. Jeho jméno však neprozradí, nechce mu totiž dát "polibek smrti". Řekl to v Nedělní partii na Primě. Prezident také prozradil, že chce do politiky zasahovat i po svém odchodu z prezidentské funkce, a to hlavně prostřednictvím Institutu Václava Klause.

Prezident Václav Klaus | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Nikdo na světě není ideální. Myslím ale, že tam určitě je někdo, komu bych se nebál dát tento úřad," prohlásil Klaus. Jméno prý říct nemůže, aby nebyl osočen, že tomuto kandidátovi dělá neplacenou prezidentskou kampaň, což by pro jeho favorita byl "polibek smrti".

Kritika vlády i kobercového náletu

  • Václav Klaus v debatě na Primě zopakoval kritiku nové ministryně Karolíny Peake za to, že ihned po nástupu do funkce odvolala několik členů vedení. Slíbila přitom, že žádný "kobercový nálet" neplánuje (více zde). Klaus řekl, že tím ministryně porušila "elementární důvěru".
  • Kritika z úst prezidenta dopadla také na vládu premiéra Nečase. Klíčové návrhy, které Česko ovlivní na mnoho let, jako například důchodovou reformu nebo církevní restituce, vláda  prosazuje silou a nehledá společnou řeč s opozicí. "Hluboký příkop, který je u nás vykopán mezi koalicí a opozicí, se špatně překonává," řekl Klaus.
  • Prezidentovi se nelíbí ani zvyšování DPH. Vláda podle něho kalkuluje špatně. "My, ekonomové, dobře víme, že zvýšení daně o kousek neznamená zvýšení výnosu o stejný kousek," řekl Klaus.

Prezidentův postoj k prezidentským kandidátům se často mění. Před časem Klaus za jediného politika mezi kandidáty označil Miloše Zemana a řekl, že má jeho plnou podporu. "O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří," tvrdil ještě v květnu (více čtěte zde). Kromě toho svým podpisem podpořil neúspěšnou petici svého tajemníka Ladislava Jakla.

V debatě se studenty pak ale prohlásil, že žádného favorita nemá (více čtěte zde). "Jsou někteří, po jejichž volbě bych měl pocit, že je nezbytné někam emigrovat. Jsou někteří, kde si dovedu představit, že by mohli být prezidenty. Zřejmě by občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě z jejich činů, to asi ano, ale dovedu si to představit," řekl bez konkrétních jmen Klaus.

Kteří kandidáti jeho podporu nemají, však dal prezident najevo jasně. "Mám strach, že tu místo mě bude příští rok sedět Franz nebo Okamura," prohlásil český prezident na setkání s byznysmeny (více čtěte zde).

Prezident si prý přeje, aby byl zvolen někdo, kdo funkci bude vykonávat kvalitně a půjde mu o Českou republiku více než o jeho samotného či "některé jiné věci". Ne všichni kandidáti přitom podle něho doceňují skutečnou úlohu a funkci prezidenta. "Myslím, že o tom nemají přesný názor," podotkla nynější hlava státu. Také občané někdy podle něj prezidentské pravomoci nechápou zcela přesně.

Naše zemička si nemůže dovolit spory kolem přímé volby, řekl prezident

Klaus uvedl, že si přeje, aby volba jeho nástupce proběhla hladce a nedala šanci možným sporům a soudům. "To si naše zemička nemůže dovolit," řekl prezident. Je prý důležité, aby jeho nástupce všichni respektovali.

O zmatky kolem počtů podpisů na kandidátních listinách některých uchazečů se prezident údajně nezajímal, protože je odpůrcem přímé volby prezidenta. Tu Klaus odsuzuje již dlouho, pokládá ji za populistický nesmysl. "Strašně se nám to vymstí, to už každý vidí dneska. Představa, že prezidenta budou vybírat voliči, je nesmyslná. Vyberou ho média a voliči ho pak jen schválí," postěžoval si před časem (více čtěte zde).

Klaus poznamenal, že případným odložením přímé volby o několik týdnů by se "nic šíleného" nestalo. Odklad prezidentské volby hrozí, protože neúspěšní kandidáti Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý zvažují, že se obrátí na Ústavní soud. Ten by předběžným opatřením, mohl prezidentskou volbu odložit (více čtěte zde). Klaus připomněl, že v roce 1992 neměla po abdikaci Václava Havla země prezidenta více než půl roku a v roce 2003 před Klausovým zvolením byla ČR bez prezidenta asi šest týdnů.

"To neříkám proto, abych dával nahrávky všem, kteří budou chtít tu prezidentskou volbu bortit a budou se snažit rozhodnutí oddalovat. Určitě ne, jen abychom nepropadali panice," podotkl Klaus.

Hodlám i nadále mluvit do české i světové politiky

Klausův institut

Institut Václava Klause se prý bude zabývat "propagací díla a myšlenek Václava Klause". Působí v něm například Klausův poradce Ladislav Jakl či europoslanec Ivo Strejček z ODS. Společnost  sídlí v zámečku na pražské Hanspaulce a finančně ji podporuje podnikatel Petr Kellner.

Václava Klause čeká posledních 80 dní v prezidentském úřadu. Poté se hodlá soustředit na svůj Institut Václava Klause, který založil se svými syny a kancléřem Jiřím Weiglem. Prostřednictvím něho chce nadále působit v politice.

Po odchodu z funkce prý také plánuje cestovat a účastnit se akcí, na které neměl kvůli prezidentskému úřadu čas. "Můj kalendář akcí na příští rok se nebezpečně plní," uvedl Klaus (více o Klausových plánech čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz