Poslanci, který bez řádné omluvy nepřijde do práce, se má krátit plat

  11:26aktualizováno  14:50
Za dvě neomluvené absence poslanci v příštím měsíci ztratí polovinu platu, za čtyři neomluvené absence plat celý. Dohlížet na to nově bude organizační výbor Sněmovny. Drtivou většinou to schválila dolní komora parlamentu. Pro bylo 136 ze 170 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, někteří poslanci se zdrželi.

V zákoně je to sice už od roku 1995, ale nikdo to dosud nekontroloval. To se teď má změnit. „Koresponduje to s naším slibem - pusťte nás na ně,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Jsem rád, že to tak hladce prochází, nepodařilo se to řadu let,“ uvedl šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO. „Zvýší to kredit Poslanecké sněmovny,“ řekl Vondráček.

Někteří poslanci jsou ale skeptičtí. „Na rovinu já myslím, že se nic nezmění. Organizační výbor tu není od toho, aby si předvolával poslance a zkoumal jejich omluvy,“ řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Poslanci budou více dbát na řádné omluvy, řekl Kalousek

„Zcela jistě to přinese větší péči poslanců dbát na řádné omluvy,“ uvedl pro iDNES.cz šéf klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Poslanci musí dbát na to, aby se řádně omluvili. Má to naši podporu,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Grémium Poslanecké sněmovny se v úterý dopoledne dohodlo na tom, že o změně pravidel pro poslance bude Sněmovna hlasovat v úterý odpoledne.

S iniciativou přišli Piráti a to, že bude mít docházku poslanců na starost organizační výbor, s tím pro změnu přišla ODS. Pro to, aby se plat krátil v případě neomluvených absencí, je také vládní hnutí ANO.

Ať je to jako v jiném zaměstnání, přitaká změně Okamura

„Když poslanci nechodí do práce, neměli by dostávat peníze, tak jako ve kterémkoli jiném zaměstnání,“ podpořil změnu šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Připomněl, že jeho strana navrhovala zmrazení platů politiků, aby zabránila jejich růstu.

Vondráček z hnutí ANO ale také řekl, že se nic nezmění, pokud nedojde také ke změně jednacího řádu Sněmovny. A to proto, aby bylo jasné, co je a co není řádná omluva. To, že bude třeba změnit ještě jednací řád Sněmovny, si myslí i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka a lídr klubu komunistů Pavel Kováčik.

„Je to úloha vás, hlídacích psů demokracie,“ odvětil Pirát Michálek na otázku iDNES.cz, zda bude moci organizační výbor i bez změny jednacího řádu Sněmovny efektivně kontrolovat oprávněnost omluv poslanců.

„Je v zájmu každého poslaneckého klubu, aby jeho členové byli v práci a řádně dělali svou práci,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Konečným arbitrem práce poslanců jsou podle něj pouze voliči.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Autobus v Mělníku spadl ze srázu, zraněni jsou řidič a dvě cestující

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz