Poslanci, který bez řádné omluvy nepřijde do práce, se má krátit plat

  11:26aktualizováno  14:50
Za dvě neomluvené absence poslanci v příštím měsíci ztratí polovinu platu, za čtyři neomluvené absence plat celý. Dohlížet na to nově bude organizační výbor Sněmovny. Drtivou většinou to schválila dolní komora parlamentu. Pro bylo 136 ze 170 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, někteří poslanci se zdrželi.

V zákoně je to sice už od roku 1995, ale nikdo to dosud nekontroloval. To se teď má změnit. „Koresponduje to s naším slibem - pusťte nás na ně,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Jsem rád, že to tak hladce prochází, nepodařilo se to řadu let,“ uvedl šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO. „Zvýší to kredit Poslanecké sněmovny,“ řekl Vondráček.

Někteří poslanci jsou ale skeptičtí. „Na rovinu já myslím, že se nic nezmění. Organizační výbor tu není od toho, aby si předvolával poslance a zkoumal jejich omluvy,“ řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Poslanci budou více dbát na řádné omluvy, řekl Kalousek

„Zcela jistě to přinese větší péči poslanců dbát na řádné omluvy,“ uvedl pro iDNES.cz šéf klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Poslanci musí dbát na to, aby se řádně omluvili. Má to naši podporu,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Grémium Poslanecké sněmovny se v úterý dopoledne dohodlo na tom, že o změně pravidel pro poslance bude Sněmovna hlasovat v úterý odpoledne.

S iniciativou přišli Piráti a to, že bude mít docházku poslanců na starost organizační výbor, s tím pro změnu přišla ODS. Pro to, aby se plat krátil v případě neomluvených absencí, je také vládní hnutí ANO.

Ať je to jako v jiném zaměstnání, přitaká změně Okamura

„Když poslanci nechodí do práce, neměli by dostávat peníze, tak jako ve kterémkoli jiném zaměstnání,“ podpořil změnu šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Připomněl, že jeho strana navrhovala zmrazení platů politiků, aby zabránila jejich růstu.

Vondráček z hnutí ANO ale také řekl, že se nic nezmění, pokud nedojde také ke změně jednacího řádu Sněmovny. A to proto, aby bylo jasné, co je a co není řádná omluva. To, že bude třeba změnit ještě jednací řád Sněmovny, si myslí i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka a lídr klubu komunistů Pavel Kováčik.

„Je to úloha vás, hlídacích psů demokracie,“ odvětil Pirát Michálek na otázku iDNES.cz, zda bude moci organizační výbor i bez změny jednacího řádu Sněmovny efektivně kontrolovat oprávněnost omluv poslanců.

„Je v zájmu každého poslaneckého klubu, aby jeho členové byli v práci a řádně dělali svou práci,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Konečným arbitrem práce poslanců jsou podle něj pouze voliči.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz