Poslanci se vrátí k návrhu, aby přišli o půl platu za neomluvené absence

  13:10aktualizováno  13:10
Sněmovnu čeká hlasování o tom, zda se jim začne krátit plat, pokud se bez omluvy nezúčastní dvou jednacích dnů jednání Sněmovny, nebo jednání některého jejího orgánu, kde jsou členy. „Je dohoda s panem Michálkem, s Piráty, že to dáme v úterý odpoledne jako první bod,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Poslanci zahájili schůzi Poslanecké sněmovny minutou ticha za oběti výbuchu v dole ČSM na Karvinsku. (21. prosince 2018) | foto: ČTK

Odkázal na svého kolegu, místopředsedu klubu ANO Romana Kubíčka, který bude Faltýnka na jednání vedení Sněmovny zastupovat, protože Faltýnek je s dětmi na horách kvůli jarním prázdninám.

Kubíček potvrdil, že vládní hnutí bude usilovat o to, aby poslanci v úterý rozhodli, že organizační výbor Sněmovny bude řešit neomluvené absence zákonodárců. „Budeme usilovat o to, aby se o tom rozhodlo v úterý,“ potvrdila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Původně to měla Sněmovna řešit již předminulý týden, ale k příslušnému bodu jednání se už nedostala.

S iniciativou, aby se plat politiků kvůli neomluveným absencím krátil, přišli právě Piráti a ODS nápad doplnila tím, že to dostane na starost organizační výbor Sněmovny. „Jsme na tom předběžně domluveni, nevidím v tom problém,“ řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci 236/1995 Sb.

§ 38

(1) Poslanec, který se v období jednoho kalendářního měsíce bez řádné omluvy neúčastnil dvou jednacích dnů komory Parlamentu nebo jejího orgánu, do něhož byl zvolen, ztrácí nárok na polovinu platu a polovinu paušálních náhrad, které by mu jinak náležely za měsíc následující. Při neomluvené neúčasti na nejméně čtyřech jednacích dnech ztrácí poslanec nárok na náležitosti uvedené ve větě prvé v plné výši. O důvodech ztráty nároku rozhoduje orgán komory Parlamentu pověřený komorou.

S možností, že by se poslancům, kteří bez omluvy nedorazí do práce, plat krátil, již nyní počítá platný zákon o platu představitelů státní moci, ale háček byl v tom, že dosud nebyl určený orgán, který by o krácení platů politiků rozhodoval.

Podle šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka bude výbor jednou za měsíc vyhodnocovat, jak zákonodárci chodí do práce a v případech, kdyby poslanec nebyl dvakrát řádně omluven, rozhodne o tom, že v následujícím měsíci ztratí polovinu své výplaty. V případě čtyř neomluvených absencí pak poslanec přijde o celý plat.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO tvrdí, že bude stejně třeba změnit jednací řád dolní komory parlamentu, což je zákon, aby bylo jasné, co je a co není řádná omluva. Stanjura iDNES.cz řekl, že bude stačit, když tato pravidla sepíše organizační výbor Sněmovny „na jednu stranu A4“.

Hlasy ANO, ODS a Pirátů v pohodě stačí, aby mírné přitvrzení vůči poslancům prošlo, i kdyby se nepřidal nikdo další. Tato tři uskupení mají totiž ve Sněmovně pohodlnou většinu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Blogerkou roku se stala Markéta Šichtařová, blogerem Větvička

finále_hlasovani

Hlasy v anketě Bloger roku 2018 jsou sečteny a všechny tři kategorie znají své vítěze. Mezi ženami obhájila vítězství...

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla v Rozstřelu Konečná z KSČM

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz...

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu řekla, že se považuje za socialistku,...

Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést déšť ze Slovenska

Mapa sucha pro období do 15. do 21. dubna.

Mezi zemědělci vládne nervozita. I když situace s vlhkostí půdy nebyla dobrá už od začátku dubna, v minulém týdnu se...

Najdete na iDNES.cz