Poslanci se vrátí k návrhu, aby přišli o půl platu za neomluvené absence

  13:10aktualizováno  13:10
Sněmovnu čeká hlasování o tom, zda se jim začne krátit plat, pokud se bez omluvy nezúčastní dvou jednacích dnů jednání Sněmovny, nebo jednání některého jejího orgánu, kde jsou členy. „Je dohoda s panem Michálkem, s Piráty, že to dáme v úterý odpoledne jako první bod,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Poslanci zahájili schůzi Poslanecké sněmovny minutou ticha za oběti výbuchu v dole ČSM na Karvinsku. (21. prosince 2018) | foto: ČTK

Odkázal na svého kolegu, místopředsedu klubu ANO Romana Kubíčka, který bude Faltýnka na jednání vedení Sněmovny zastupovat, protože Faltýnek je s dětmi na horách kvůli jarním prázdninám.

Kubíček potvrdil, že vládní hnutí bude usilovat o to, aby poslanci v úterý rozhodli, že organizační výbor Sněmovny bude řešit neomluvené absence zákonodárců. „Budeme usilovat o to, aby se o tom rozhodlo v úterý,“ potvrdila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Původně to měla Sněmovna řešit již předminulý týden, ale k příslušnému bodu jednání se už nedostala.

S iniciativou, aby se plat politiků kvůli neomluveným absencím krátil, přišli právě Piráti a ODS nápad doplnila tím, že to dostane na starost organizační výbor Sněmovny. „Jsme na tom předběžně domluveni, nevidím v tom problém,“ řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci 236/1995 Sb.

§ 38

(1) Poslanec, který se v období jednoho kalendářního měsíce bez řádné omluvy neúčastnil dvou jednacích dnů komory Parlamentu nebo jejího orgánu, do něhož byl zvolen, ztrácí nárok na polovinu platu a polovinu paušálních náhrad, které by mu jinak náležely za měsíc následující. Při neomluvené neúčasti na nejméně čtyřech jednacích dnech ztrácí poslanec nárok na náležitosti uvedené ve větě prvé v plné výši. O důvodech ztráty nároku rozhoduje orgán komory Parlamentu pověřený komorou.

S možností, že by se poslancům, kteří bez omluvy nedorazí do práce, plat krátil, již nyní počítá platný zákon o platu představitelů státní moci, ale háček byl v tom, že dosud nebyl určený orgán, který by o krácení platů politiků rozhodoval.

Podle šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka bude výbor jednou za měsíc vyhodnocovat, jak zákonodárci chodí do práce a v případech, kdyby poslanec nebyl dvakrát řádně omluven, rozhodne o tom, že v následujícím měsíci ztratí polovinu své výplaty. V případě čtyř neomluvených absencí pak poslanec přijde o celý plat.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO tvrdí, že bude stejně třeba změnit jednací řád dolní komory parlamentu, což je zákon, aby bylo jasné, co je a co není řádná omluva. Stanjura iDNES.cz řekl, že bude stačit, když tato pravidla sepíše organizační výbor Sněmovny „na jednu stranu A4“.

Hlasy ANO, ODS a Pirátů v pohodě stačí, aby mírné přitvrzení vůči poslancům prošlo, i kdyby se nepřidal nikdo další. Tato tři uskupení mají totiž ve Sněmovně pohodlnou většinu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz