Politiky čeká raketový růst platů, vláda ho zatím brzdí marně

  2:01aktualizováno  2:01
Pokud 1. ledna 2011 dojde k očekávanému rozmrazení platů, politici si výrazně polepší. Poslanci dostanou přidáno o 16 tisíc korun měsíčně, ministři o 31 tisíc korun a premiér o více než 44 tisíc. Celkem by státní rozpočet přišel o osm set milionů korun více než v roce 2009. Fischerova vláda se snaží zákon o platech politiků změnit.
Prázdné lavice – ve Sněmovně nic neobvyklého. Platy poslanců se však od jejich námahy neodvozují

Prázdné lavice – ve Sněmovně nic neobvyklého. Platy poslanců se však od jejich námahy neodvozují | foto: MF DNES

Právě proto se vláda Jana Fischera rozhodla, že do konce svého funkčního období prosadí změnu zákona, která by platy politiků zmrazila natrvalo. Návrh teď připravují úředníci ministerstva práce a sociálních věcí. "Pokud vláda rozhodne, bude předložen poslancům tak, aby mohl být projednán na březnové schůzi," uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Platy poslanců, senátorů, ministrů i prezidenta jsou zmrazené od roku 2008 . Letošní platy si navíc politici kvůli krizi dobrovolně snížili o 4 procenta. Od 1. ledna 2011 všechna tato omezení končí.

Pokud neprojde návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky, platy by se zase o 4 procenta zvýšily, navíc by ústavní činitelé podle platného zákona dostali výrazně přidáno. Jejich plat by se opět počítal podle speciálního vzorce a odvíjel by se od trojnásobku mzdy státních zaměstnanců.

Šimerkův návrh se už teď nelíbí představitelům ČSSD a ODS, bez jejichž podpory nemá šanci Sněmovnou projít. "Myslím si, že vláda má významnější úkoly než tohle. Jsme ochotni o tom jednat, ale nikdo to s námi nekonzultoval a pak je trapné, když to přichází rovnou na stůl," reagoval šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

"Neznám podrobnosti návrhu. Ale platy zákonodárců jsou zmrazené už teď," reagoval šéf ODS Topolánek. Jenže čtyřprocentní snížení bylo jednorázové, jen pro rok 2010.

Lidovci Šimerkův návrh podle všeho nepodpoří. Mají totiž svůj vlastní.

Jednoznačně pro by ruku zvedli zelení a členové TOP 09. "Je na místě, aby se platy ústavních činitelů odvíjely od ekonomické situace státu," uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

A podobně mluví i Miroslav Kalousek z "Topky": "Když z náhrad někteří poslanci ušetří na barák, je to prostě příjem a je potřeba ho zdanit." podotkl. Jenže obě zmíněné strany mají ve Sněmovně pouhých devět poslanců.

Šimerka zřejmě počítá s problémy

Šimerka s odporem ve Sněmovně pravděpodobně počítá, protože kromě úplného zmrazení má v záloze ještě druhou, pro politiky méně bolestnou variantu: upravit vzoreček, podle kterého se platy počítají. Tím by od příštího roku rostl jejich příjem pomaleji, než byli doposud zvyklí. Příští rok by tak řadový poslanec sice dostal přidáno, ale místo 16 tisíc by to byly jen čtyři tisíce korun.

Vláda se navíc bude muset vypořádat s dalším problémem. Plánované zmrazení platů se totiž netýká jen poslanců, senátorů, členů vlády, europoslanců či prezidenta. Dotkne se celkem 4 800 lidí – největší skupinu z nich tvoří soudci a státní zástupci. A právě ti už začali proti avizované změně protestovat.

Už loni na podzim se vymezili proti snížení platů o čtyři procenta, které se jich rovněž týkalo, protože spadají do stejného zákona. Předseda soudcovské unie Tomáš Lichovník nevyloučil, že by jeho kolegové mohli změnu napadnout i u Ústavního soudu.

"S návrhem zákona, který nyní připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, jsme se již seznámili. Myslím si, že Ústavní soud by mohl trvalé zmrazení považovat za snížení platu. Platy soudců přitom musí být více chráněny než platy ostatních státních zaměstnanců," uvedl Lichovník s tím, že již vládě poslal negativní vyjádření k připravované změně zákona.

A už nyní je jasné, že soudci nebudou jediní, kteří hodlají protestovat. Politici se k návrhu staví velmi chladně. A bez podpory ODS a ČSSD nemá zákon naději přes Sněmovnu projít, "malé" strany ho samy neprosadí.

"Státní rozpočet by to sice nezachránilo, ale byl by to důležitý signál veřejnosti, že i političtí představitelé hodlají šetřit sami na sobě," podotkl například analytik Patria Finance David Marek.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz