Bezhotovostní a bezkontaktní platby jsou na čínském území velmi rozšířené. Díky chytrému telefonu je možné zaplatit skoro všude, a to i ve stáncích na ulici. K nejpopulárnějším aplikacím se tu momentálně řadí hlavně AliPay a WeChat Pay. Čína díky nim v podstatě přeskočila generaci platebních karet a celá země nyní funguje hlavně na QR kódech. Hotovost ale z čínského povrchu ještě definitivně nemizí, píše server The Guardian.
Číňanka Liu Yau-li pracuje v cestovním ruchu už více než 18 let. Během této doby v podstatě denně sledovala, jak se čínský platební systém postupně mění. Ještě před dvaceti lety byla hotovost v podstatě jedinou možností, jak se v Číně dalo za služby a zboží zaplatit. V dnešní době se ale v zemi nachází spousta obchodníků, kteří už mince a bankovky nepřijímají, a to hlavně ve velkých městech.
Šampion digitálních plateb začal bránit hotovost. Norsko se bojí nejistoty |
Místo toho se ve velkém rozmohly speciální aplikace. Ty jsou pro řadu místních velmi jednoduché, k jejich používání je potřeba v podstatě jen chytrý telefon a čínský bankovní účet. Cizinci mají možnost tyto aplikace propojit se svým zahraničním bankovním účtem. Identifikace však v praxi není úplně jednoduchá a zahraniční banky k tomu navíc musí dát souhlas.
QR už využívají i bezdomovci
Odklon od hotovosti v posledních letech do velké míry souvisel s koronavirovou pandemií. Tehdy se k bezkontaktnímu placení přiklonili i ti, kteří jej dlouho odmítali. I proto v dnešní době téměř celá Čína funguje na QR platbách, které slouží mimo jiné k rezervaci míst ve veřejných dopravních prostředcích nebo běžnému převodu peněz mezi lidmi. QR kódy se dokonce naučili používat i někteří místní bezdomovci.
Část obchodů přestala přijímat karty, hotovost však většinu lidí obtěžuje |
„Čína se řadí ke státům, kde jsou bezhotovostní platby vůbec nejrozšířenější. Dosah ale ještě není úplně stoprocentní. Zejména starší Číňané často preferují hotovost a někteří mají s používáním mobilních aplikací problémy,“ říká pro server The Guardian Sara Hsu, docentka na University of Tennessee.
Před necelým rokem psala čínská státní média o tom, že podíl hotovosti na peněžní zásobě setrvale klesá. V roce 2023 se dostal dokonce pod hranici 4 procent. Nyní to ale vypadá, že čínská vláda chce šlápnout na brzdu, a to i kvůli turistům, kteří placení v hotovosti mnohdy preferují a s používáním čínských aplikací mají problémy.
Úřady plánují instalovat více bankomatů
Čínská lidová banka nyní ve spolupráci s dalšími úřady pracuje na konkrétních opatřeních, které mají v praxi zlepšit platební pohodlí turistů. Hovoří se proto mimo jiné o zvýšení počtu bankomatů v čínských ulicích. Zpohodlnit se mají ale i bezhotovostní platby. Zahraniční debetní karty začaly v posledních týdnech přijímat třeba i taxíky v Šanghaji a trend by se měl brzy rozšířit také do dalších měst. Úřady taxikáře rovněž žádají, aby s sebou vždy měli alespoň nějakou hotovost.
Povinnost přijímat hotovost bere podnikatelům právo volby, řekl Prouza |
Před týdnem však Čínská lidová banka přišla s dalšími návrhy, které se platebního pohodlí týkají. Spolu s některými čínskými ministerstvy vydala oznámení, ve kterém místní úřady žádá o zajištění toho, aby maloobchodní prodejny a pohostinská zařízení v klíčových obchodních a turistických oblastech byly vždy vybaveny pro přijímání bezhotovostních zahraničních plateb.