Zmrzačili ho pohraničníci. Stát mu po letech doplatí 80 tisíc, rozhodl soud

  • 24
Obvodní soud pro Prahu 2 zvýšil částku, kterou má dostat od ministerstva spravedlnosti někdejší občan NDR Thomas Bartsch. V létě 1989 chtěl utéct přes Československo na Západ. Pohraničníci na Domažlicku mu však prostřelili koleno. Muž získal původně 5 550 korun, po zásahu Ústavního soudu mu nyní soudce přiznal na bolestném dalších téměř 80 tisíc.

„Ústavní soud řekl, že by (nalézací) soud měl přihlédnout ke specifickým okolnostem, za kterých k tomu zranění došlo. Já jsem je uvážil a nakonec jsem dospěl k částce 79 950 korun,“ uvedl ve čtvrtek soudce Petr Navrátil. Vysvětlil, že při výpočtu vyšel z tehdy platné vyhlášky vydané v roce 1965.

„Ústavní soud nevyloučil její aplikaci. Pouze řekl, že by soud měl přihlédnout k jejím jistým deficitům a najít spravedlivé řešení. Takže jsem podle ní opět postupoval. V projednávané věci nebylo mezi stranami sporné, že žalobce podle této vyhlášky utrpěl újmu (bolestné) ve výši 570 bodů,“ připomněl Navrátil. Zmíněná vyhláška stanovuje za 1 bod částku 15 korun.

„Rozhodl jsem se tuto částku (570x15) navýšit na desetinásobek (85 500 korun, z nichž stát už muži uhradil 5 550 korun, pozn. red.), to jest na částku 79 950 korun,“ dodal.

Přihlédl například k tomu, že Bartsch byl kvůli zraněnému kolenu v letech 2011 a 2017 na reoperacích. V potaz vzal také dva jiné rozsudky v podobných případech.

Ministerstvo spravedlnosti (MSp) má muže odškodnit do 15 dnů od právní moci rozsudku. Resort u soudu zastupoval právník Ondřej Ripel z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Míní, že by MSp odvolání podávat nemuselo.

„Myslím, že závěr soudu je akceptovatelný. Finální rozhodnutí má ministerstvo spravedlnosti. Podle mého názoru se soud s názorem Ústavního soudu vypořádal dobře, tak bych spíš tipoval, že ministerstvo bude částku akceptovat a uhradí ji,“ sdělil po jednání.

K soudu míří další Němec z bývalé NDR, kterého postřelili na hranicích

Bartschův advokát se vyhlášení rozsudku nezúčastnil. Soudce připomněl, že Němec žádal původně bolestné ve výši 26 tisíc korun, později svůj požadavek zvýšil na 176 tisíc korun. Následně chtěl rozšířit žalobu o 300 tisíc korun za ztížené společenské uplatnění, to však obvodní soud čtvrtečním rozsudkem nepřipustil.

Incident s pohraničníky se stal 21. července 1989 v obci Sruby na Domažlicku. Bartsch, kterému tehdy bylo 23 let, se chtěl dostat z východního do západního Německa. Věřil, že československo-německá hranice nebude tak přísně střežená jako ta mezi oběma Německy. Netušil, že se za pár měsíců komunistický režim zhroutí.

Při narušení státní hranice byl postřelen a zraněn během fyzické potyčky s členem hlídky Pohraniční stráže. Sanitka ho pak převezla do plzeňské vojenské nemocnice. Na týden byl zadržen a poté předán východoněmeckým bezpečnostním orgánům. Po propuštění z vězení vystudoval zubní lékařství a otevřel si soukromou ordinaci ve Schwarzenbachu.

Za nezákonné omezení osobní svobody dostal po letech od České republiky odškodnění ve výši 1027 korun.


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video