Pavel Zeman se narodil 18. listopadu 1972 v Plzni. Vystudoval právo a politologii na Univerzitě Karlově v Praze. Specializuje se na legislativu, analytiku a metodiku a mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech.
Od píky až k nejvyššímu státnímu zástupci
V letech 1998 až 2001 působil jako právní čekatel Okresního státního zastupitelství Plzeň-město, po jmenování státním zástupcem v roce 2001 působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni. Poté nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně do jeho mezinárodního odboru.
V letech 2004-2011 byl prvním zástupcem ČR u Eurojustu (instituce Evropské unie pro právní spolupráci se sídlem v nizozemském Haagu), byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí.
Nejvyšším státním zástupcem je Zeman od 1. ledna 2011.
Možnosti zrušit rozhodnutí níže postaveného žalobce o zastavení stíhání Pavel Zeman využil jen v několika procentech případů, při posuzování využití tohoto mimořádného kasačního oprávnění „vždy zvažuje i účelnost takového rozhodnutí pro další řízení a postavení obviněného“. Například V roce 2018 dostal Zeman k přezkoumání 1 007 usnesení a zrušil jich 35, o rok dříve do bylo 32 z 1 047 zkoumaných.
Kdo by mohl nahradit Pavla Zemana? Ve hře je i exnáměstek Benešové![]() |
Jako český člen Eurojustu se podílel například na zatčení a předání Barbory Škrlové, jedné z obviněných v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii.
Odvolání Pospíšila před jmenováním Bradáčové
K nejdiskutovanějším Zemanovým krokům ve funkci nejvyššího státního zástupce patřil návrh na odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze v roce 2011 (o Rampulovi se tehdy v médiích opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným „zametáním“ některých politicky citlivých kauz). Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu odvolal, v médiích se pak objevily informace, že tento krok velmi zhoršil vztahy mezi Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem.
Zeman také navrhl jmenovat do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze ústeckou krajskou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ministr Pospíšil byl před jejím jmenováním odvolán z funkce. Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Nově jmenovaný ministr spravedlnosti Pavel Blažek Bradáčovou do funkce jmenoval.
Kauza Čapí hnízdo
Po rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka v roce 2019 Zeman České televizi řekl, že se nebojí svého případného odvolání, před kterým varovali někteří zástupci opozice (část opozice pokládala Kněžínkův odchod za vynucený a výměnu v čele ministerstva za Marii Benešovou dávala do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády Andrej Babiš čerstvě čelil návrhu na podání obžaloby).
Zeman řekl, že státní zastupitelství podle něj funguje dobře a pod jeho vedením prokázalo, že všem měří stejným metrem. „Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek,“ podotkl Zeman.
Vláda došikanovala Zemana k rezignaci, to je marasmus, bouří se opozice |
Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v Kauze Čapí hnízdo, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.
V lednu pak odmítl výtky ministryně spravedlnosti Marie Benešové, že Vrchní státní zastupitelství v Praze selhalo při dozorových prověrkách a neodhalilo nedostatky při řešení kauzy Čapí hnízdo. Prověrky byly podle Zemana kvalitní.
Zeman loni v červenci oznámil, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví médií, protože k tomu neshledal závažný veřejný zájem. Závěr krajského úřadu, že premiér ve střetu zájmů není, NSZ výslovně označilo za nesprávný a konstatovalo, že Babiš má nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert.
Rozhněvaná Benešová kvůli vrbětické kauze
V posledních měsících vzbudila pozornost zejména jeho vyjádření v kauze Vrbětice. Hned v úvodu zveřejnění řekl, že výbuch muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 není z právního hlediska prověřován jako trestný čin teroristického útoku. Trestní zákoník nezná pojem státní terorismus.
Benešové vadilo jakým způsobem o kauze informoval. Podle ní tak zasahoval do věci, ve které nevykonává dozor ani dohled. V tomto ohledu se ale Zemana zastal jak premiér Andrej Babiš, tak i šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně.
Pavel Zeman v reakci na kritiku řekl, že si v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice není vědom žádného pochybení ani překročení svých kompetencí při veřejném vystupování. Doplnil, že o záměru ministryně spravedlnosti podat na něj kárnou žalobu se dozvěděl pouze z médií.
Babiš krotí Benešovou. Jsem proti kárné žalobě, zastal se šéfa žalobců![]() |
Server Neovlivní.cz také 6. května napsal, že Benešová měla už minulý týden připravený návrh na Zemanovo odvolání a chtěla jej předložit vládě, což jí podle serveru rozmluvil vicepremiér Jan Hamáček.
Ministryně spravedlnosti také 29. dubna v deníku E15 připustila, že může vládě navrhnout odvolání Zemana kvůli kauze vydání majetku rodu Czerninů. Benešová dva měsíce zkoumala Zemanovo vyjádření, o které ho požádala v souvislosti s kauzou.
Zeman v něm vysvětluje, proč Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání v kauze dvou úřednic pražského magistrátu, které byly nakonec Městským soudem v Praze pravomocně odsouzeny za to, že neoprávněně udělily občanství Josefíně Czerninové, na základě čehož došlo k restitucím rozsáhlého majetku.
Chová se jako generální prokurátor, zaútočila Benešová na šéfa žalobců![]() |
Zeman podle serveru Seznam Zprávy do kauzy zasáhl. Soukromě se podle serveru přimlouval za svého známého, majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera a byl osobně zaujatý v restituční kauze pozemků, na nichž podnikatel hospodařil, a které rod Czerninů před lety získal.
Tyto restituce jsou nyní zpochybněny a stát už začal konat kroky k tomu, aby nemovitosti za půl miliardy korun získal zpět. Zeman ale odmítal, že by v souvislosti s trestním řízením měl vztah k věci, jelikož řízení, v němž byly odsouzeny dvě úřednice, se netýkalo Czernina ani Habersbergera.
Benešovou přijal 11. května prezident Miloš Zeman na Pražském hradě,. Ministryně řekla, že šlo o pravidelné setkání.
Loni v říjnu se Zeman přihlásil do výběrového řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva.