ODS povede zeštíhlenou Sněmovnu, na komunisty místopředseda nezbyl

  7:48aktualizováno  14:58
Lídři ODS, TOP 09 a VV se shodli na snížení počtu místopředsedů Sněmovny z dosavadních pěti na tři. ODS získá post předsedy nebo předsedkyně. Žhavou kandidátkou je Miroslava Němcová. Po jednom místopředsednickém postu dostanou TOP 09, VV a ČSSD. Na komunisty nezbylo.

Žhavou kandidátkou na šéfku Sněmovny je její dlouholetá místopředsedkyně Miroslava Němcová. | foto: Michal DoležalČTK

O nominaci na předsednický post bude před úterní ustavující schůzí Sněmovny rozhodovat poslanecký klub ODS. "Osobně budu navrhovat paní první místopředsedkyni Miroslavu Němcovou," řekl novopečený šéf strany Petr Nečas.

ÚŘEDNICKÁ VLÁDA PODÁ DEMISI

Pokud ustavující schůze nové Sněmovny skončí tento čtvrtek, jak se plánuje, úřednický kabinet Jana Fischera hned v pátek ráno rozhodne o své demisi na mimořádném zasedání. Poslanci zvolení v květnových volbách se poprvé sejdou v úterý. Schůze je formálním zahájením práce Sněmovny. Ze zákona plyne, že ihned po konci této schůze musí stávající vláda podat demisi. Vládnout bude do chvíle, kdy prezident Václav Klaus jmenuje nový kabinet.

Němcová byla nečekanou hvězdou víkendového kongresu občanských demokratů a už na něm dala najevo, že raději povede Sněmovnu, než nějaké ministerstvo.

Žen bude v čele poslanců, kteří mají za úkol šetřit i na sobě, více.

"Jsme velmi vděční, že zeštíhlení Sněmovny proběhne i v nejvyšších funkcích. My už máme prohlasováno, že naší kandidátkou na místopředsedkyni bude Kateřina Klasnová," řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

A TOP 09 si možná přisadí do třetice. Její šéf Karel Schwarzenberg nechtěl nominaci komentovat s odkazem na nutnou dohodu s hnutím starostů a poradu v poslaneckém klubu. Ale už dříve se mluvilo o tom, že by místopředsedkyní mohla být exministryně Vlasta Parkanová.

Zatím není jasné, koho bude navrhovat ČSSD. Jako vítěz voleb si dělala zálusk na post šéfa poslanců, ale strany s většinou hlasů to nepřipustily. Ve hře je Lubomír Zaorálek, který ve funkci už byl.

ON-LINE ROZHOVOR S DAVIDEM VODRÁŽKOU

Vyjednavači se dnes poprvé sešli v novém složení, na kterém se kongres občanských demokratů také podepsal. Davida Vodrážku po boku předsedy strany vystřídala právě Němcová.

Lídři vznikající koalice, takzvaná K9, dnes projednali také další kroky v dolní komoře. Už minulý týden slíbili, že prosadí snížení počtu výborů, spojí se například výbor pro obranu a bezpečnost. (více o úsporách ve Sněmovně čtěte zde)

"Žádné jednání, které straně připadne jaký výbor, neproběhlo," řekl Nečas. Shoda je podle něj na tom, kolik členů by měly mít největší výbory, tedy rozpočtový, hospodářský a pro obranu a bezpečnost. Každý má mít po 30 poslancích.

Ty nejméně důležité by měly mít polovinu členů, patnáct, a mnohem méně funkcionářů, kteří berou příplatky. Obyčejní členové příplatky neberou.

Kvůli ekozakázce napíší ministrovi

Vyjednavači se také dohodli, že dopisem požádají ministra financí Eduarda Janotu o písemné záruky k tendru na likvidaci ekologických škod za více než 100 miliard korun.

Oč jde v ekozakázce

Tendr určí, kdo provede zhruba 300 sanací půdy a podzemních vod u privatizovaných chemiček, dolů nebo strojírenských firem. Podle kritiků ale sloučení zakázek do jednoho řízení nahrává korupci.
Vláda totiž nezveřejnila ani přibližný odhad, jakou nabídku je ochotna akceptovat. Stále uvádí jen maximální výši 115 miliard, což je součet záruk, jež poskytla majitelům privatizovaných firem.

Chtějí vědět, zda státu opravdu nehrozí arbitráž, pokud se ukáže, že žádná z nabídek účastníků není výhodná a bude lépe nevyhlásit vítěze.

"Na základě některých informací médií chceme garance, že se neocitneme v situaci, kdy s překvapením zjistíme, že jsme něco nevěděli," komentoval dopis John.

Ekozakázka je přitom citlivé téma v jednáních. Zatímco TOP 09 prosazuje dokončení soutěže, ODS a VV by nejraději zakázku rozdělily do několika menších.

Zatím neuzavřená dohoda mezi vyjednávači počítá s tím, že soutěž bude pokračovat, pokud se ale objeví pochybnosti o výhodnosti zakázky pro stát či o její transparentnosti, vláda vítěze nevybere.

Schvalujete, že KSČM jako jediná strana nebude ve vedení Sněmovny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. července 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 4771
NE 1020
Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz