Zaorálek doplní ve Sněmovně dámský klub. Véčkaři jeli do práce tramvají

  9:58aktualizováno  13:38
Sociální demokrat Lubomír Zaorálek může doplnit "dámský klub" ve vedení Sněmovny. Poslanci ČSSD se shodli, že ho chtějí dostat alespoň do pozice místopředsedy dolní komory parlamentu, o křeslo předsedy má zájem rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Poslanci už dostali osvědčení o zvolení, nováčci z Věcí veřejných si pro něj přijeli tramvají.

Ani ranní jednání vedení klubů nezměnilo nic na tom, že rodící se koalice "118" nehodlá ustoupit od svého plánu, že obsadí pozice předsedy Sněmovny a dvou místopředsedů. "Nedokázali jsme přesvědčit partnery, že by ČSSD jako nejsilnější strana měla mít předsedu Sněmovny," řekl iDNES.cz úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka.

Lubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně.Poslanecký klub ČSSD přesto nominaci Zaorálka podpořil, ale i s tím, že může jít i o funkci místopředsedy. "Ano, je to možná varianta," odvětil Zaorálek na dotaz, zda by se ucházel i o pozici místopředsedy. Podle Milana Urbana platí nominace na obě pozice.

"Budeme postupovat tak, abychom měli svého zástupce ve vedení Sněmovny," řekl Sobotka po jednání poslanců ČSSD.

Jako místopředsedu bychom Zaorálka akceptovali, uvedl šéf poslanců TOP 09 Gazdík

"Informovali jsme sociální demokracii, že předseda Sněmovny bude z koaliční většiny," řekl iDNES.cz předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík. Dodal, že na pozici místopředsedy by "koalice" Zaorálka akceptovala.

První místopředsedkyní se na kongresu ODS stala Miroslava Němcová (20. 6. 2010)Kandidátkou "koalice" na šéfku Sněmovny bude zřejmě nová první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, Věci veřejné chtějí pozici místopředsedkyně pro Kateřinu Klasnovou, TOP 09 pro Vlastu Parkanovou, jejíž nominaci dnes dopoledne potvrdil poslanecký klub.

Nominace Němcové do čela Sněmovny jednomyslně podpořil poslanecký klub ODS. (více zde) Pozici Němcové posílil víkendový kongres občanských demokratů, když se stala první místopředsedkyní strany.

Prezident Václav Klaus míní, že když bude ODS mít předsedu vlády i předsedkyni (či předsedu) Sněmovny, "zaplatí" za to při jednáních s partnery křesly ve vládě. (Klaus: Za křeslo premiéra i šéfa Sněmovny zaplatí ODS ztrátou ministrů)

Jednání o vládě budou pokračovat již dnes večer a předseda Věcí veřejných Radek John už avizoval, že křeslo šéfa Sněmovny považuje jeho strana za stejně silné jako ministerský post.

V nové Sněmovně se chystá snížení počtu výborů - sloučit se mají kontrolní a petiční výbor a také výbory pro obranu a pro bezpečnost.

Poslanci dostali osvědčení o zvolení, véčkaři jeli do práce tramají

Ve Sněmovně už také dopoledne nově zvolení poslanci přebrali osvědčení o zvolení, slib složí na schůzi, která začne ve 14 hodin.

Netradiční formu zvolili při cestě do práce úplní nováčci ve Sněmovně ze strany Věci veřejné - jeli do práce hromadně a tramvají. Měli výhodu, že z Arbesova náměstí na Smíchově poblíž jejich stranického sídla to do parlamentu nemají moc daleko - jen čtyři zastávky.

Předseda Věcí veřejných John už dříve slíbil, že poslanci jeho strany nebudou zneužívat výhodu, kterou zákonodárci mají - že mohou ve veřejné hromadné dopravě jezdit zcela zadarmo.

Schovávat si podle něj budou označené jízdenky, takže na konci volebního období jich podle Johna budou mít "plné kufry".


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Najdete na iDNES.cz