Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Hradisko sv. Klimenta zná málokdo. Rovná se Velehradu, soudí místní

  6:28
Hradisko sv. Klimenta u Osvětiman na Slovácku je národní kulturní památkou, ale zná jej málokdo. Významem se přitom může podle místních rovnat třeba i Velehradu. Založili proto občanské sdružení, které chce jejich chloubu víc zviditelnit.

Lidé z okolí hory svatého Klimenta, na níž pozůstatky hradiska leží, vyrábějí vizualizace, aby představili, jak sídlo za Velké Moravy mohlo vypadat. | foto: vizualizace Občanského sdružení Přátel hradiska sv. Klimenta

"Myslíme si, že tato památka není dostatečně doceněná," naznačil předseda sdružení Přátel hradiska svatého Klimenta Tomáš Sedláček.

Členové sdružení tak na vlastní náklady vyrábějí vizualizace, aby lidem představili, jak hradisko v období Velké Moravy mohlo vypadat. Chystají také animovaný film.

Je to místo opředené legendami

Archeolog Luděk Galuška v 80. a 90. letech probádával horu svatého Klimenta, aby zjistil, co se tam dělo ve velkomoravském období. "K žádnému jinému hradisku vyjma Veligradu se neváže tak silná cyrilometodějská tradice, jako je tomu zde," řekl.

Podle koho se hradisko jmenuje?
Svatý Kliment byl čtvrtý římský papež a traduje se, že jeho ostatky tam měly být převezeny z Veligradu, aby byly v bezpečí. Legenda praví, že když byla Velká Morava v nebezpečí, vzal je arcibiskup Metoděj z Veligradu a přenesl je na toto hradisko. K tomuto místu se vztahuje silná cyrilometodějská tradice a my nedovedeme seriózně odpovědět, kde má kořeny a jak jsou hluboké. Sahají do období vrcholného středověku.

Jak rozpoznáte, co je pravda, a co jen legenda?
Je to nesmírně těžké zvlášť tady v Chřibech. Ty jsou opředeny tradicí, která jinde nemá obdoby. Nevznikala však pouze ve středověku nebo dříve, kdy se mohla přenášet ústním podáním. Je to i záležitost pozdějších let.

Třeba 19. století?
Ano, ale existuje i novodobá tradice. Například tamní studánka, která je poblíž hradiska, se ještě v 70. letech jmenovala Zeyerova studánka. Později, když jsme tam přišli znova, to najednou byla Gorazdova studánka. A teď už se vypráví příběh, že tam měl přebývat Gorazd, tedy Metodějův zástupce.

Je to tedy uměle vytvořená legenda?
Ano, evidentně ji vytvořili lidé, kteří se tam scházeli jako disidenti v 60. a 70. letech.

Co se tedy o hradisku dá říct s jistotou?
Hradisko vzniklo v první polovině 9. století, takže v době před příchodem Cyrila a Metoděje. Dřív to bývalo spíš menší hradisko a zabíralo hlavně temeno kopce. Při archeologických výzkumech jsme našli pozůstatky obydlí z 9. století. A také zbytky kovorytecké dílny, kde se vyráběly šperky nebo okrasy. Stával tam také kostel.

Hradisko leží na špatně přístupném kopci u Osvětiman. Proč vzniklo právě tam?
Sloužilo jako strážní bod u jednoho z nejkratších přechodů z Pomoraví na Kroměřížsko. To byl prapůvodní záměr Moravanů - chránit tento přechod. Ten kostel mohl být majetkem velmože, který spravoval hradisko a měl ti i kovoryteckou dílnu.

Je pravda, že tam Metoděj překládal Bibli do staroslověnštiny?
Traduje se to na základě zápisu v životopise Metoděje. Místo tam však není přesně pojmenováno. Jsou i další legendy. Například ta, že kníže Svatopluk měl hradisko předat Metodějovi do správy a on si vyhradil pouze honitbu v jeho okolí. Je to prostě místo opředené legendami.

"Ano, pracujeme na animaci, která ukáže, jak ta lokalita mohla vypadat před 1 100 lety," potvrdil Sedláček.

Není to však nic jednoduchého ani po technické ani po historické stránce. "Je to poměrně obtížné, na hoře svatého Klimenta jsou totiž opevnění z několika období," podotkl Sedláček.

Cestou na zříceninu Cimburk

A co přesně je hora svatého Klimenta? Poutní místo na pomezí Slovácka, Kroměřížska a Jihomoravského kraje. Leží tam velkomoravské hradisko, na kterém býval kostel, ale i místo, kde se dřív scházeli křesťanští disidenti.

"V počátcích devadesátých let se tam konávaly akce, které navštěvovaly tisíce lidí," připomíná popularitu hradiska archeolog Luděk Galuška. "Dokonce tam jednou vrtulníkem přiletěl tehdejší politik Ján Čarnogurský," přidal perličku.

Současný zájem o hradisko je menší, což mrzí nejen členy nově založeného sdružení. "Když vidím, kolik lidí při cestě na zříceninu Cimburk nevšímavě mine toto krásné místo, je to hrozná škoda," povzdechl si Tomáš Sedláček.

Nyní jsou na hoře svatého Klimenta viditelné zbytky valů. Z novodobé historie je dřevěná kaplička, která stojí na základech původního kostela. Tu doplňuje zvonice svatého Gorazda a Gorazdova studánka. Hradisko je také opředeno množstvím mýtů a legend.

"Právě zde byl s největší pravděpodobností v roce 884 dokončen překlad Bible do staroslověnštiny," věří Tomáš Sedláček.

"Cyril a Metoděj zajímají půl Evropy, a pokud je u nás takové místo nevyužité, tak je to mrhání naší historií," prohlásil.

Hradisko je zajímavé, ale věhlasu Veligradu nedosahuje

Podle něho je díky tomu také možné zařadit hradisko k Velehradu. "Z hlediska významnosti určitě," míní Tomáš Sedláček.

O tom však nejsou někteří odborníci přesvědčeni. "To hradisko je sice zajímavé, v žádném případě však nedosahuje věhlasu místa Veligrad, tedy aglomerace Staré Město a Uherské Hradiště," ujistil archeolog Galuška.

Právě nad Uherským Hradištěm v lokalitě Sadská výšina chce nyní radnice ještě před červencovou oslavou 1 150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu začít s opravami jednoho z nejvzácnějších archeologických míst, kde oba věrozvěstové zřejmě učili své žáky a arcibiskup Metoděj je tam možná pohřbený (více čtěte zde).

Navzdory rozdílným pohledům na význam hradiska sv. Klimenta však archeolog Galuška vítá jakoukoli snahu o oživení zájmu. "Pokud by se o to chtěl někdo seriózně starat, tak jsem všemi deseti pro," řekl Galuška s tím, že by to nemělo sklouznout k přehnanému adorování.

Hradisko sv. Klimenta leží mezi Osvětimany a Koryčany.

Hradisko sv. Klimenta leží mezi Osvětimany a Koryčany.

Autor:

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nebezpečné výrobky zmizí do dvou dnů. Nová pravidla EU mají víc chránit zákazníky

Online nakupování nenávratně změnilo trh. I proto bude Evropský parlament ve čtvrtek schvalovat nová pravidla pro...

V Praze řidiči prostojí v kolonách 53 hodin, doprava je hustá v celém Česku

Premium Čeští řidiči tráví stále více času v kolonách, a to i mimo dopravní špičky. Podle organizace Inrix jsou nejhorší...

Střet zájmů odmítám, podivným spekulacím nepodlehnu, vzkazuje Blažek

„Tvrzení o střetu zájmů odmítám, neboť žádnou svou kauzu neovlivňuji, a ani nevím, že bych byl v nějaké prošetřován,”...

Pozor na oční kapky z internetu, můžete po nich oslepnout, varuje SZÚ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje před koupí amerických kapek do očí EzriCare a umělých...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Mohlo by vás zajímat