Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hradisko sv. Klimenta zná málokdo. Rovná se Velehradu, soudí místní

  6:28
Hradisko sv. Klimenta u Osvětiman na Slovácku je národní kulturní památkou, ale zná jej málokdo. Významem se přitom může podle místních rovnat třeba i Velehradu. Založili proto občanské sdružení, které chce jejich chloubu víc zviditelnit.

Lidé z okolí hory svatého Klimenta, na níž pozůstatky hradiska leží, vyrábějí vizualizace, aby představili, jak sídlo za Velké Moravy mohlo vypadat. | foto: vizualizace Občanského sdružení Přátel hradiska sv. Klimenta

"Myslíme si, že tato památka není dostatečně doceněná," naznačil předseda sdružení Přátel hradiska svatého Klimenta Tomáš Sedláček.

Členové sdružení tak na vlastní náklady vyrábějí vizualizace, aby lidem představili, jak hradisko v období Velké Moravy mohlo vypadat. Chystají také animovaný film.

Je to místo opředené legendami

Archeolog Luděk Galuška v 80. a 90. letech probádával horu svatého Klimenta, aby zjistil, co se tam dělo ve velkomoravském období. "K žádnému jinému hradisku vyjma Veligradu se neváže tak silná cyrilometodějská tradice, jako je tomu zde," řekl.

Podle koho se hradisko jmenuje?
Svatý Kliment byl čtvrtý římský papež a traduje se, že jeho ostatky tam měly být převezeny z Veligradu, aby byly v bezpečí. Legenda praví, že když byla Velká Morava v nebezpečí, vzal je arcibiskup Metoděj z Veligradu a přenesl je na toto hradisko. K tomuto místu se vztahuje silná cyrilometodějská tradice a my nedovedeme seriózně odpovědět, kde má kořeny a jak jsou hluboké. Sahají do období vrcholného středověku.

Jak rozpoznáte, co je pravda, a co jen legenda?
Je to nesmírně těžké zvlášť tady v Chřibech. Ty jsou opředeny tradicí, která jinde nemá obdoby. Nevznikala však pouze ve středověku nebo dříve, kdy se mohla přenášet ústním podáním. Je to i záležitost pozdějších let.

Třeba 19. století?
Ano, ale existuje i novodobá tradice. Například tamní studánka, která je poblíž hradiska, se ještě v 70. letech jmenovala Zeyerova studánka. Později, když jsme tam přišli znova, to najednou byla Gorazdova studánka. A teď už se vypráví příběh, že tam měl přebývat Gorazd, tedy Metodějův zástupce.

Je to tedy uměle vytvořená legenda?
Ano, evidentně ji vytvořili lidé, kteří se tam scházeli jako disidenti v 60. a 70. letech.

Co se tedy o hradisku dá říct s jistotou?
Hradisko vzniklo v první polovině 9. století, takže v době před příchodem Cyrila a Metoděje. Dřív to bývalo spíš menší hradisko a zabíralo hlavně temeno kopce. Při archeologických výzkumech jsme našli pozůstatky obydlí z 9. století. A také zbytky kovorytecké dílny, kde se vyráběly šperky nebo okrasy. Stával tam také kostel.

Hradisko leží na špatně přístupném kopci u Osvětiman. Proč vzniklo právě tam?
Sloužilo jako strážní bod u jednoho z nejkratších přechodů z Pomoraví na Kroměřížsko. To byl prapůvodní záměr Moravanů - chránit tento přechod. Ten kostel mohl být majetkem velmože, který spravoval hradisko a měl ti i kovoryteckou dílnu.

Je pravda, že tam Metoděj překládal Bibli do staroslověnštiny?
Traduje se to na základě zápisu v životopise Metoděje. Místo tam však není přesně pojmenováno. Jsou i další legendy. Například ta, že kníže Svatopluk měl hradisko předat Metodějovi do správy a on si vyhradil pouze honitbu v jeho okolí. Je to prostě místo opředené legendami.

"Ano, pracujeme na animaci, která ukáže, jak ta lokalita mohla vypadat před 1 100 lety," potvrdil Sedláček.

Není to však nic jednoduchého ani po technické ani po historické stránce. "Je to poměrně obtížné, na hoře svatého Klimenta jsou totiž opevnění z několika období," podotkl Sedláček.

Cestou na zříceninu Cimburk

A co přesně je hora svatého Klimenta? Poutní místo na pomezí Slovácka, Kroměřížska a Jihomoravského kraje. Leží tam velkomoravské hradisko, na kterém býval kostel, ale i místo, kde se dřív scházeli křesťanští disidenti.

"V počátcích devadesátých let se tam konávaly akce, které navštěvovaly tisíce lidí," připomíná popularitu hradiska archeolog Luděk Galuška. "Dokonce tam jednou vrtulníkem přiletěl tehdejší politik Ján Čarnogurský," přidal perličku.

Současný zájem o hradisko je menší, což mrzí nejen členy nově založeného sdružení. "Když vidím, kolik lidí při cestě na zříceninu Cimburk nevšímavě mine toto krásné místo, je to hrozná škoda," povzdechl si Tomáš Sedláček.

Nyní jsou na hoře svatého Klimenta viditelné zbytky valů. Z novodobé historie je dřevěná kaplička, která stojí na základech původního kostela. Tu doplňuje zvonice svatého Gorazda a Gorazdova studánka. Hradisko je také opředeno množstvím mýtů a legend.

"Právě zde byl s největší pravděpodobností v roce 884 dokončen překlad Bible do staroslověnštiny," věří Tomáš Sedláček.

"Cyril a Metoděj zajímají půl Evropy, a pokud je u nás takové místo nevyužité, tak je to mrhání naší historií," prohlásil.

Hradisko je zajímavé, ale věhlasu Veligradu nedosahuje

Podle něho je díky tomu také možné zařadit hradisko k Velehradu. "Z hlediska významnosti určitě," míní Tomáš Sedláček.

O tom však nejsou někteří odborníci přesvědčeni. "To hradisko je sice zajímavé, v žádném případě však nedosahuje věhlasu místa Veligrad, tedy aglomerace Staré Město a Uherské Hradiště," ujistil archeolog Galuška.

Právě nad Uherským Hradištěm v lokalitě Sadská výšina chce nyní radnice ještě před červencovou oslavou 1 150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu začít s opravami jednoho z nejvzácnějších archeologických míst, kde oba věrozvěstové zřejmě učili své žáky a arcibiskup Metoděj je tam možná pohřbený (více čtěte zde).

Navzdory rozdílným pohledům na význam hradiska sv. Klimenta však archeolog Galuška vítá jakoukoli snahu o oživení zájmu. "Pokud by se o to chtěl někdo seriózně starat, tak jsem všemi deseti pro," řekl Galuška s tím, že by to nemělo sklouznout k přehnanému adorování.

Hradisko sv. Klimenta leží mezi Osvětimany a Koryčany.

Hradisko sv. Klimenta leží mezi Osvětimany a Koryčany.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo dítě a dvě ženy utrpěly zranění, uvedla stanice N1. Záhřeb předá vyšetřování českým úřadům. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin Schmarcz na bývalého policistu Roberta Šlachtu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News....

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele, ponorka na jaderný pohon Kazaň mezitím zamířila na sever. Objevila se u floridského pobřeží, kde ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

Premium

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda znamená tečku za dvanáctiletou právní bitvou o jeho vydání...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

Premium

Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění diagnózy, ale přežijí mnohonásobně déle. Pokud se tedy o nemoci dozvědí dříve, než se projeví. Pomoci jim...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Belousovem, informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Šlo o první rozhovor šéfů resortů obrany obou zemí...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali na síti X. Při explozi v domě nebyli žádní lidé.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...