Němcová na Hrad nejde. Neakceptovatelně rozdělujete společnost, píše Zemanovi

  10:08aktualizováno  21:21
Zpronevěřujete se přísaze, bez jejíhož složení byste se nemohl stát hlavou našeho státu, píše bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi. Odmítla pozvání jít na Hrad na recepci ke státnímu svátku 28. října. „Výročí země, kterou miluji a je mým domovem, si připomenu a důstojně oslavím jiným způsobem,“ napsala.

Poslankyně za ODS, bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Ke stému výročí vzniku samostatného státu, k jehož hlavním pilířům patřila demokratická správa země a svoboda jeho občanů, jste přispěl tím, že neakceptovatelným způsobem rozdělujete celou naši společnost,“ uvedla v otevřeném dopisu hlavě státu.

Připomíná, že na oslavu stého výročí vzniku samostatného československého státu nepozval některé příslušníky akademické obce, představitele veřejného života a členy zákonodárného sboru. „Jde zejména o ty, kteří mají výhrady proti způsobu, jakým vykonáváte svůj úřad,“ píše Němcová.

Lidé, kteří dřív prezidenta otevřeně kritizovali, pozvání nedostali. „Nepozvali jsme všechny,“ potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Je mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, poslanci TOP 09 Dominik Feri a Miroslav Kalousek nebo předseda STAN Petr Gazdík.

„Dělením společnosti, které se stalo Vaším mocenským nástrojem, postupujete proti ideálům, jež byly vepsány do vínku naší společnosti před sto lety. Snaha hledat shodu, porozumění a toleranci kultivuje společnost v jakékoli dějinné etapě a patří mezi výsostné úkoly hlavy státu. Tato snaha nemusí být vždy úspěšná, ale rezignovat na ni, či dokonce jít proti ní, je závažným nepochopením prezidentských povinností,“ napsala Němcová.

25.října 2018 v 11:01, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 11:07

Snaha hledat shodu, porozumění a toleranci kultivuje společnost v jakékoli dějinné etapě a patří mezi výsostné úkoly hlavy státu. Tato snaha nemusí být vždy úspěšná, ale rezignovat na ni, či dokonce jít proti ní, je závažným nepochopením prezidentských povinností. https://t.co/KR6sxNiwEL

Když skládal Zeman slib, odešla Němcová z Vladislavského sálu

Už když prezident v březnu skládal slib, odešla z Vladislavského sálu Pražského hradu. Po ní to udělali také někteří další pravicoví politici. Tehdy Němcové vadilo, že v projevu dehonestoval práci veřejnoprávní televize.

Nyní vytkla Zemanovi, že si při výkonu nejvyšší ústavní funkce v zemi nepočíná zodpovědně. „Ať již se jedná o zahraniční politiku, personální složení Vašeho úřadu, útoky na novináře, postup při jmenování vlád, či výroky, které by u Vašich demokratických předchůdců v prezidentské funkci byly nepředstavitelné,“ uvedla bývalá předsedkyně Sněmovny.

Fotogalerie

Podobně jako ona se rozhodl předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. „Přes všechny přešlapy prezidenta Miloše Zemana jsem se chystal letos na Hrad na slavnostní akt k 28. říjnu přijít, protože si připomínáme 100. výročí založení republiky, a všichni bychom proto měli demonstrovat vůli k národní jednotě a soudržnosti. Miloš Zeman si ale bohužel ani při této významné příležitosti neodpustil kádrování představitelů našeho státu a veřejného života, vyřizování osobních účtů a zneužívání státního svátku k malicherným osobním pomstám,“ uvedl Pospíšil.

Na recepci na Hradě nepůjde ani bývalý předseda TOP 09, exministr zahraničí a Zemanův soupeř z hradní volby v roce 2013 Karel Schwarzenberg a senátor Jiří Růžička. Za hanebné a směšné považuje to, aby ústavní činitelé sledovali dění v hlavním sále v předsálí u chlebíčků. „Nejdříve by Senát zrušil, pak by si přál víc pracovitých senátorů, přidal by jim na odbornosti, když mu nezaplatili oběd, tak je vyloučí předem, a když ani to nepomůže, tak je nechá stát v předsálí. Je to trapné, hanebné a směšné, u toho rozhodně soudný člověk nemůže asistovat,“ napsal Růžička na Facebooku.

Na Hrad nebyli pozváni ti, kteří veřejně pozvání odmítl, říká Zeman

Prezident Miloš Zeman v TV Barrandov v pravidelném pořadu Týden s prezidentem řekl, že na oslavy 28. října nebyli pozváni jen ti, kteří veřejně pozvání odmítli. Stejně by se podle něj všichni do Vladislavského sálu nevešli.

„Nejsou, jak se někteří domnívají, zváni všichni poslanci a všichni senátoři. Vzhledem k tomu, že se zvou i velvyslanci a další osobnosti, tak by se do Vladislavského sálu vůbec nevešli,“ prohlásil Zeman. „A je obecná pravda, že nezveme pouze ty lidi, a je jich celkem málo, kteří veřejně pozvání odmítli. Když někoho pozvete, a on vám nepřijde, tak už ho podruhé nezvete,“ řekl.

Na oslavy nedostali pozvánku někteří poslanci, hejtmani či rektoři, kteří jsou vůči Zemanovi kritičtí, nebo při volbách prezidenta podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobně Hrad za dobu, kdy je prezidentem Zeman, postupoval při minulých oslavách.

Sněmovna již poslala na Hrad dopis kvůli tomu, že prezidentská kancelář část poslanců nepozvala. Předseda Sněmovny Radek Vondráček ANO v dopise žádá o zjednání nápravy.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Na počest zesnulého hasiče houkaly sirény. Byl pečlivý, vzpomněl ředitel

Zaplněná obřadní síň v Karviné se rozloučila s Ladislavem B., který minulý týden zemřel při zásahu u požáru střechy v...

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shání i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Adecco spol. s r.o.
Směnový mistr/mistrová ve výrobě

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz