Předání státních vyznamenání proběhne večer 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Už teď se ví, že chce prezident Miloš Zeman vyznamenat zpěváka Michala Davida, miliardáře Pavla Krúpu nebo bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alena Vitáskovou. Stejně tak už se začíná rýsovat, kdo se na slavnostním aktu objeví a kdo raději zůstane doma.
Zatímco předsedové stran, Sněmovny a Senátu nebo třeba rektoři univerzit dostávají pozvánku na předávání vyznamenání do Vladislavského sálu, poslanci a senátoři se dostanou „jen“ na recepci do Španělského sálu. Někteří ale nebyli pozváni ani tam.
„Nebudu uvádět jmenný seznam těch, kteří nebyli pozváni, je jich minimální počet. Jde o vyjádření laskavosti, nechceme jim způsobovat zbytečné dilema, jestli mají přijít, protože už takřka šest let úporně prožívají fakt, že občané dvakrát zvolili prezidentem Miloše Zemana,“ uvedl na úterní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Pozváni nebyli někteří poslanci nebo rektoři, kteří se vůči Zemanovi kriticky vyjadřují, nebo v prezidentských volbách podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.
Přijít nehodlá například poslankyně Miroslava Němcová z ODS, která na jaře během Zemanova inauguračního projevu odešla ze sálu. „Pokud budu pozvána, neplánuji tam jít. Nechodím tam už několik let od doby, co je pan Zeman prezidentem. Nemyslím si, že úřad vykonává způsobem, který bych dokázala akceptovat,“ sdělila iDNES.cz Němcová.
Zaznamenala prý některá jména vyznamenaných v médiích a podle ní odpovídají lidem, které Zeman vyznamenal v minulosti. „Je to mix přátel a snaha rozdělit společnost i během vyznamenání,“ dodala.
Nově zvolení senátoři pozvání neobdrželi. „Většina senátorů včetně těch, kterým 20. října skončil mandát, již pozvánky obdržela, například panu předsedovi Milanovi Štěchovi přišla pozvánka v pátek. Nicméně nově zvolení senátoři letos zváni nebudou,“ upozornila mluvčí Senátu Eva Davidová.
Například Pavel Karpíšek (ODS) by prý ale na Hrad stejně nejel. „Mám akce v obvodě a pana prezidenta vidět nechci,“ vzkázal stručně.
Pozvání zatím nemá ani senátor Marek Hilšer, který se domnívá, že to je kvůli jeho kritice. Mezi pozvanými nejsou ani Jiří Drahoš a Pavel Fischer.
„Jako Čech považuji oslavu výročí sta let české státnosti také za svůj svátek. Pozvání hlavy státu bych přijal,“ říká přesto nově zvolený senátor Fischer.
Pospíšilova pozvánka se „zasekla“ na cestě do Bruselu
Pozvánka zatím také nepřišla Miroslavu Kalouskovi ani Dominikovi Ferimu (oba TOP 09). Feri říká, že pokud by mu pozvání přišlo, zúčastnil by se, přestože loni účast odmítl. „Jsem trpělivý, ale na další stoleté výročí se mi moc čekat nechce. Pozvánka zatím nepřišla,“ uvedl v úterý Feri.
„Nic nepřišlo,“ potvrdil iDNES.cz ve středu v poledne Kalousek. „Nějak se ale nedokážu přimět k tomu, aby mi to zkazilo náladu,“ dodal.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil zatím pozvánku nemá. Jeho asistentka prý volala na Pražský hrad, kde jí bylo řečeno, že Pospíšil pozván byl, ale pozvánka byla zaslána do Bruselu, kam zatím nedorazila. Pokud pozvánka stihne dorazit, Pospíšil na Hrad půjde.
„Vzhledem k tomu, že je to tak významné výročí, tak tam půjdu, i když v mnoha věcech s panem prezidentem nesouhlasím,“ sdělil Pospíšil. Místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová již pozvánku má a hodlá přijít kvůli stejnému důvodu jako Pospíšil.
Pozvánku na Hrad nedostal ani předseda STAN Petr Gazdík. „Beru to jako vyhodnocení rozdílných politických názorů. Vzhledem k tomu, jak se Hrad chová a jakou politiku provádí, je to vlastně čest,“ uvedl pro ČTK.
Jeho stranický kolega Jan Farský napsal na Twitter, že přestože pozvánku na Hrad dostal, nedorazí.
Na Hrad naopak půjde předseda ODS Petr Fiala. „28. říjen je svátkem všech občanů, ne Miloše Zemana a jeho přátel. Mimo jiné i proto se z titulu místopředsedy Poslanecké sněmovny oslavy státnosti letos zúčastním,“ řekl.
Pozvánku také už dostal například předseda KSČM Vojtěch Filip, který prý účast přijal. Předávání státních vyznamenání se zúčastní také předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Oslav se zúčastní také předseda předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda SPD Tomio Okamura.
Pozván byl také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle mluvčí strany Denisy Morgensteinové ale dosud není rozhodnutý, zda se na Hrad vypraví.
Účast odmítl jiný politik KDU-ČSL europoslanec Pavel Svoboda. Důvody uvedl na svém Twitteru.
Brněnští rektoři pozvánku nedostali
Rektoři vysokých škol v minulých letech jednotně odmítali účast na předávání státních vyznamenání. Vypadá to, že alespoň část z nich se na Hrad ani letos nedostaví. Mezi pozvanými není rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Pozvánku v pátek obdržel rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, ale nezúčastní se z důvodu zahraniční služební práce. Pozvánku už ve schránce našel také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, jeho stanovisko zatím není jasné.
Rektor Univerzity J.E. Purkyně Martin Balej pozvánku má ale zúčastnit se prý nemůže. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvánku dostal a o své účasti se prý rozhodne do středy.
„Toto významné výročí nás může povznést nad animozity, které vůči některým z nás pan prezident má. Budeme o tom diskutovat. Není to svátek pana prezidenta, ale České republiky a tak se k tomu postavíme,“ sdělil iDNES.cz Zima.
Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková sice pozvánku dostala, nezúčastní se ale z osobních důvodů, které nechtěla rozvádět.
Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová sice pozvánku dostala, výročí prý ale oslaví „pro ni důstojnějším způsobem“.