Němcová připustila předčasné volby. Kalousek varoval před změnou režimu

  13:55aktualizováno  18:39
Ostře proti prezidentovi Miloši Zemanovi se vymezila šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Vadí jí Zemanova nechuť jmenovat novou vládu místo Rusnokovy před skončením policejního vyšetřování možného napojení politiků na kmotrovské mafie. Němcová připustila změnu ústavy a prezidentových pravomocí i předčasné volby.

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová a prezident Miloš Zeman diskutují na schodech Sněmovny (7. srpna 2013) | foto: ČTK

Strany bývalé vládní koalice podle Němcové musí sladit svůj postup poté, co prezident Zeman ve Sněmovně oznámil, jak chce dál postupovat. Jde například o to, že by se mohly pokusit o změnu prezidentových pravomocí změnou ústavy. "Vůbec vůči tomu zablokováni nejsme," řekla iDNES.cz kandidátka pravicových stran na premiérku Němcová.

Ještě před hlasováním o Rusnokově vládě burcoval poslance s odkazem na Zemanovo počínání exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Budeme hlasovat o změně režimu. Zda chceme liberální parlamentní demokracii změnit na na autokratický, poloprezidentský systém," řekl Kalousek a sklidil potlesk zprava.

Změnu pravomocí hlavy státu prosadil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka do usnesení, jímž se strana zavázala k podpoře Rusnokovy vlády, když musel ve straně ustoupit Zemanovým spojencům vedenými Michalem Haškem.

Sobotka hned také ve Sněmovně úmysl Němcové změnit prezidentovy pravomoci podpořil. To, že to strany v parlamentu neprosadily spolu se zavedením přímé volby hlavy státu, byla podle něj chyba. Připomněl, že jeho strana to chtěla, ale ODS a TOP 09 to při schvalování přímé volby prezidenta zablokovaly.

"ČSSD podpoří nebo předloží změnu ústavy, aby byl zachován parlamentní systém," řekl Sobotka. Musí být podle něj jasně vymezeny pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu. Jenže druhý muž ČSSD Michal Hašek to vidí trochu jinak. "O tom teprve budeme jednat a já nebudu ten, kdo bude dávat náhubek prezidentovi, ať už současnému či budoucímu," řekl Hašek. To, že ústava potřebuje úpravu, je ale podle něj evidentní.

Prezident neměl připustit, aby byl podřízen rozhodování Ištvana

Němcová považuje za skandální, že Zeman svůj další politický postup a rozhodnutí, že odvíjí od kroků vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana. "Je zde prezident, který nejenže obchází parlament jmenováním své vlády, ale vyloženě si teď nechává diktovat od státního zástupce svůj další postoj," řekla Němcová. "Tohle neměl prezident připustit, aby byl úřad prezidenta podřízen rozhodování státního zástupce Ištvana," zdůraznila předsedkyně Sněmovny.

Prezident MIloš Zeman končí svůj projev před Sněmovnou (7. srpna 2013)

Prezident MIloš Zeman ukončil svůj projev před Sněmovnou

Zeman, který přišel do Sněmovny hájit vládu Jiřího Rusnoka, v projevu před poslanci také řekl, že když vláda nezíská důvěru, což je nyní skoro jisté, nejmenuje v příštích týdnech žádnou jinou vládu a odkázal na probíhající policejní vyšetřování Jany Nagyové, bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase a jeho současné partnerky, a tří bývalých poslanců ODS, kteří pomohli vládě tím, že se vzdali mandátu a získali pozice ve firmách ovládaných státem. (více o Zemanově vystoupení před poslanci zde)

"Jak pan prezident ví, že to bude několik týdnů? Pokud orgány činné v trestním řízení mají konat, mají konat zcela nezávisle. Nezávisle na moci výkonné, jejíž součástí je prezident," prohlásila Němcová. Nepřemýšlela zatím o tom, že by se za Zemanem na Hrad vypravila. "Pokud platí, že on bude čekat, až pan Ištvan rozhodne, jak má prezident konat, co já bych tam asi dělala?" řekla novinářům.

"Nevylučujeme, pakliže se ukáže, že tohle všechno nebude účinné, pak připadá možnost předčasných voleb, kdy Sněmovna řekne, že takový stav věcí si nepřeje," uvedla Němcová. Na dotaz iDNES.cz, zda tedy bývalá koalice nepřipustí, aby Rusnokova vláda vládla bez důvěry až do května příštího roku, do řádného termínu voleb, odvětila: "Je to přesně to téma, o kterém se teď budeme bavit. Ta možnost trvá, tu jsme nikdy nevyloučili."

Němcová nevidí důvod pro to, aby strany ODS, TOP 09 a LIDEM nyní řešily personálie možné příští vlády. Stále podle ní platí, že by šlo o vládu na stejném půdorysu a se stejnými lidmi, jako byla bývalá vláda Nečasova.

Prezidentský systém nelze zavést plíživě, řekl Schwarzenberg

Do prezidenta Zemana se kvůli jeho snaze změnit systém v zemi pustil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Umím si představit, že jsou přívrženci prezidentského systému. To je legitimní. Pak je k tomu ale třeba změny ústavy. To se nedá zavést plíživě," řekl Schwarzenberg.

Proti tomu, jak si prezident Zeman vykládá ústavu, tedy že by mohl nechat vládnout vládu v demisi tak dlouho, jak by si přál, se ve Sněmovně při rozpravě o Rusnokově vládě ohradil i šéf poslanců ODS Marek Benda. "Je to za hranou ústavy," řekl Benda. I když je dlouhodobě zdrženlivý ke změnám ústavy, po tom, s čím ve Sněmovně vystoupil Zeman, by se změně ústavy vůbec nebránil.

Benda poukázal i na to, že Zeman před poslanci mluvil o tom, že po volbách jmenuje "představitele" vítězné politické strany. Takže ne nutně jejího předsedu. I to je podle šéfa poslanců ODS nakročení směrem k prezidentskému systému, který ale v České republice není.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Lennonovu zeď v Praze znovu přemalovali, tentokrát kvůli výročí „sametu“

Zahájení oslav 30 let svobody v České republice. Dvě desítky českých a...

Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí....

Penze vzrostou o devět stovek, příspěvek pro nové děti na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Penzisté se mohou v příštím roce těšit na zvýšení důchodů v průměru o 900 korun měsíčně. Rodiny, jimž se narodí dítě,...

Najdete na iDNES.cz