Němcová připustila předčasné volby. Kalousek varoval před změnou režimu

  13:55aktualizováno  18:39
Ostře proti prezidentovi Miloši Zemanovi se vymezila šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Vadí jí Zemanova nechuť jmenovat novou vládu místo Rusnokovy před skončením policejního vyšetřování možného napojení politiků na kmotrovské mafie. Němcová připustila změnu ústavy a prezidentových pravomocí i předčasné volby.

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová a prezident Miloš Zeman diskutují na schodech Sněmovny (7. srpna 2013) | foto: ČTK

Strany bývalé vládní koalice podle Němcové musí sladit svůj postup poté, co prezident Zeman ve Sněmovně oznámil, jak chce dál postupovat. Jde například o to, že by se mohly pokusit o změnu prezidentových pravomocí změnou ústavy. "Vůbec vůči tomu zablokováni nejsme," řekla iDNES.cz kandidátka pravicových stran na premiérku Němcová.

Ještě před hlasováním o Rusnokově vládě burcoval poslance s odkazem na Zemanovo počínání exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Budeme hlasovat o změně režimu. Zda chceme liberální parlamentní demokracii změnit na na autokratický, poloprezidentský systém," řekl Kalousek a sklidil potlesk zprava.

Změnu pravomocí hlavy státu prosadil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka do usnesení, jímž se strana zavázala k podpoře Rusnokovy vlády, když musel ve straně ustoupit Zemanovým spojencům vedenými Michalem Haškem.

Sobotka hned také ve Sněmovně úmysl Němcové změnit prezidentovy pravomoci podpořil. To, že to strany v parlamentu neprosadily spolu se zavedením přímé volby hlavy státu, byla podle něj chyba. Připomněl, že jeho strana to chtěla, ale ODS a TOP 09 to při schvalování přímé volby prezidenta zablokovaly.

"ČSSD podpoří nebo předloží změnu ústavy, aby byl zachován parlamentní systém," řekl Sobotka. Musí být podle něj jasně vymezeny pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu. Jenže druhý muž ČSSD Michal Hašek to vidí trochu jinak. "O tom teprve budeme jednat a já nebudu ten, kdo bude dávat náhubek prezidentovi, ať už současnému či budoucímu," řekl Hašek. To, že ústava potřebuje úpravu, je ale podle něj evidentní.

Prezident neměl připustit, aby byl podřízen rozhodování Ištvana

Němcová považuje za skandální, že Zeman svůj další politický postup a rozhodnutí, že odvíjí od kroků vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana. "Je zde prezident, který nejenže obchází parlament jmenováním své vlády, ale vyloženě si teď nechává diktovat od státního zástupce svůj další postoj," řekla Němcová. "Tohle neměl prezident připustit, aby byl úřad prezidenta podřízen rozhodování státního zástupce Ištvana," zdůraznila předsedkyně Sněmovny.

Prezident MIloš Zeman končí svůj projev před Sněmovnou (7. srpna 2013)

Prezident MIloš Zeman ukončil svůj projev před Sněmovnou

Zeman, který přišel do Sněmovny hájit vládu Jiřího Rusnoka, v projevu před poslanci také řekl, že když vláda nezíská důvěru, což je nyní skoro jisté, nejmenuje v příštích týdnech žádnou jinou vládu a odkázal na probíhající policejní vyšetřování Jany Nagyové, bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase a jeho současné partnerky, a tří bývalých poslanců ODS, kteří pomohli vládě tím, že se vzdali mandátu a získali pozice ve firmách ovládaných státem. (více o Zemanově vystoupení před poslanci zde)

"Jak pan prezident ví, že to bude několik týdnů? Pokud orgány činné v trestním řízení mají konat, mají konat zcela nezávisle. Nezávisle na moci výkonné, jejíž součástí je prezident," prohlásila Němcová. Nepřemýšlela zatím o tom, že by se za Zemanem na Hrad vypravila. "Pokud platí, že on bude čekat, až pan Ištvan rozhodne, jak má prezident konat, co já bych tam asi dělala?" řekla novinářům.

"Nevylučujeme, pakliže se ukáže, že tohle všechno nebude účinné, pak připadá možnost předčasných voleb, kdy Sněmovna řekne, že takový stav věcí si nepřeje," uvedla Němcová. Na dotaz iDNES.cz, zda tedy bývalá koalice nepřipustí, aby Rusnokova vláda vládla bez důvěry až do května příštího roku, do řádného termínu voleb, odvětila: "Je to přesně to téma, o kterém se teď budeme bavit. Ta možnost trvá, tu jsme nikdy nevyloučili."

Němcová nevidí důvod pro to, aby strany ODS, TOP 09 a LIDEM nyní řešily personálie možné příští vlády. Stále podle ní platí, že by šlo o vládu na stejném půdorysu a se stejnými lidmi, jako byla bývalá vláda Nečasova.

Prezidentský systém nelze zavést plíživě, řekl Schwarzenberg

Do prezidenta Zemana se kvůli jeho snaze změnit systém v zemi pustil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Umím si představit, že jsou přívrženci prezidentského systému. To je legitimní. Pak je k tomu ale třeba změny ústavy. To se nedá zavést plíživě," řekl Schwarzenberg.

Proti tomu, jak si prezident Zeman vykládá ústavu, tedy že by mohl nechat vládnout vládu v demisi tak dlouho, jak by si přál, se ve Sněmovně při rozpravě o Rusnokově vládě ohradil i šéf poslanců ODS Marek Benda. "Je to za hranou ústavy," řekl Benda. I když je dlouhodobě zdrženlivý ke změnám ústavy, po tom, s čím ve Sněmovně vystoupil Zeman, by se změně ústavy vůbec nebránil.

Benda poukázal i na to, že Zeman před poslanci mluvil o tom, že po volbách jmenuje "představitele" vítězné politické strany. Takže ne nutně jejího předsedu. I to je podle šéfa poslanců ODS nakročení směrem k prezidentskému systému, který ale v České republice není.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz