Nejsem tu od pochlebování, říká Železný o rozhovoru s novým šéfem ČT

  10:15aktualizováno  10:15
Moderátor Jakub Železný se brání výtkám nového ředitele ČT Petra Dvořáka. Hájí se, že kritizovaný rozhovor v pořadu České televize vedl profesionálně. Neumím si představit, že bych měl mít nějaký problém kvůli tomu, že jsem byl dobře připraven a řídil se pravidly, říká moderátor v rozhovoru pro MF DNES.

Jakub Železný | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Bylo to nepříjemné. Rozhovor v Událostech, komentářích nebyl vedený profesionálně, podle mě byl úplně zbytečně agresivní," řekl pro páteční MF DNES ředitel ČT Petr Dvořák.

Těmito slovy hodnotil výkon moderátora Jakuba Železného v pořadu ČT Události, komentáře. Železný v pořadu ve středu, tedy v den volby ředitele ČT, podrobil Dvořáka nekompromisním otázkám. Ptal se ho mimo jiné na jeho podnikání nebo komunistickou minulost.

V té chvíli nový ředitel ČT tvrdil, že v komunistické straně nikdy nebyl, pouze byl jejím čekatelem. Lidové noviny krátce nato ale upozornily, že Dvořák v televizi lhal. A následovala ona kritická věta z úst Dvořáka na adresu moderátora.

Dvořák v pátečním rozhovoru pro MF DNES řekl, že se mu Události, komentáře líbí, "zvlášť když je moderuje Daniela Drtinová nebo Martin Veselovský". Jméno třetího moderátora, Jakuba Železného ale vynechal. Železný v rozhovoru pro MF DNES hájí své vedení rozhovoru. Podle něj byl dobře připravený a hostovi nepochleboval.

Petr Dvořák váš výkon označil za neprofesionální. Nestal se z vás nyní, když chystá výrazné změny ve zpravodajství ČT, moderátor na odstřel?
Vůbec si neumím představit, že by ve firmě, která není soukromá, ale veřejná, měl mít moderátor nějaký problém kvůli tomu, že byl dobře připraven a udělal všechno podle interních pravidel.

Rozhovor jste vedl dost konfrontačně. Nebylo to pro vás nešťastné rozházet si to s novým šéfem hned na začátku?
V našem pořadu platí pravidlo: tvrdě, ale korektně. Já netaktizuji, říkám pravdu, snažím se odvést profesionální výkon. Nemám ve zvyku řešit něco s mými nadřízenými jinak než osobně. Když jsem se od MF DNES dozvěděl, že měl vůči mé práci výhrady, hned jsem mu zavolal.

Co jste mu řekl? Neměl Petr Dvořák trochu oprávněně pocit, že jste na něj byl příliš tvrdý?
Problém byl v tom, že on nepopisoval své pocity. On hodnotil mou práci a označil ji za neprofesionální. Proti tomu jsem se zase potřeboval ohradit já. To, že moderátor klade nějakou otázku, naprosto neznamená, že vyjadřuje svůj názor. Nemám proti panu Dvořákovi ani to nejmenší, na druhou stranu nejsem moderátorem ČT od toho, abych mu pochleboval nebo pomáhal.

Vadí vám tedy, že Českou televizi povede člověk s "komunistickou minulostí"?
Moderátorovi ČT absolutně nepřísluší komentovat jakékoli personálie, které se týkají firmy, v níž působí. To snad chápete. Mně je opravdu úplně jedno, jestli je generálním ředitelem Franta, nebo Pepa. Pana Dvořáka jsem se ptal, zda pro něj krátká komunistická minulost nebude handicapem, protože pro jeho předchůdce to určitým handicapem bylo. Taková otázka je i 22 let po revoluci relevantní a zároveň korektní. Pokud bych měl důvod kritizovat svého ředitele, a žádný takový důvod nyní u Petra Dvořáka nemám, budu to řešit s ním osobně. Já rozhodně respektuji fakt, že je ředitel, velmi to respektuji.

Nebyl pro vás při tom rozhovoru jakožto pro nestranného moderátora handicapem fakt, že to byl právě Petr Dvořák, kdo v roce 2003 vystřídal vašeho otce Vladimíra Železného v čele TV Nova?
Každý, kdo se pohybuje v médiích, ví, že tahle otázka je naprosto nesmyslná. A ví to i pan ředitel.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Za deset let se Praze povedla jediná silniční stavba, říká odborník z ČVUT

Ti, kdo plánují dopravní infrastrukturu, by měli dávat velký pozor na demografické údaje, konstatuje Martin Höfler z...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci Ahmetu Bigalimu, že prioritou Evropské unie je...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz