Novým šéfem České televize se stal „novák“ Petr Dvořák

  15:33aktualizováno  20:55
Novým generálním ředitelem České televize se stal bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák. Ve druhém kole hlasování porazil Hynka Chudárka, jenž dříve vedl hudební TV Óčko. Již předtím Rada ČT vyřadila trojici Roman Bradáč, Jan Svoboda a Radomír Šimek. V čele Kavčích hor by měl Dvořák stát následujících šest let.

Volba šéfa ČT

"Mnoho hlasů jste dostal, mnoho od vás očekáváme a doufáme, že toho mnoho uskutečníte," pogratuloval novému řediteli předseda Rady ČT Milan Uhde. "Já jsem člověk přesný, mě zaimponovalo i to, že hovořil devět minut a 55 sekund. To je manažerský přístup, který legitimuje tohoto pána k vedení ČT," glosoval Uhde desetiminutovou Dvořákovu prezentaci.

Česká televize získala do čela člověka, který se dokázal v křesle generálního ředitele soukromé Novy udržet sedm let. Petr Dvořák je vášnivým snowboardistou, cestovatelem a občasným kytaristou ve skupině Brumloboys, které fandí i miliardář Petr Kellner (profil čtěte zde).

"Dostal jsem záplavu esemesek, důležité ale je, komu jsem volal já. Jako první jsem volal své ženě," řekl iDNES.cz Dvořák. Své působení na Kavčích horách zahájí 1. října tím, že si svolá management ČT, aby se vzájemně seznámili.

Ředitelé ČT

Ivo Mathé, březen 1992 až březen 1998 (už od vzniku ČT 1. ledna 1992 prozatímní ředitel)
Jakub Puchalský, duben 1998 až leden 2000
Dušan Chmelíček, únor až prosinec 2000
Jiří Hodač, prosinec 2000 až leden 2001
Jiří Balvín, listopad 2001 až listopad 2002 (od února 2001 prozatímní ředitel)
Petr Klimeš, prozatímní ředitel od listopadu 2002 do července 2003
Jiří Janeček, červenec 2003 až srpen 2011

"Výzev, problémů a možností, které bude třeba řešit, je mnohem víc, než se mi mohlo podařit do mého projektu dát. Ale mám na to šest let a chtěl bych, aby zafungovalo to, co jsem si předsevzal," podotkl Dvořák.

Zatím nechce jmenovat, s kým konkrétně bude spolupracovat, nicméně během jeho pohovoru s radními jedno jméno padlo - Fero Fenič. Ten se také ucházel o post šéfa ČT, ale mezi finalisty se nedostal ani díky podpoře šéfa rady Uhdeho.

"Volbu jsem nesledoval. Nicméně už dříve jsem předvídal takový výsledek. Můj odhad byl správný," řekl iDNES.cz Fenič. Možnou nabídku práce od Dvořáka nekomentoval.

Střízlivě se k postavě nového ředitele staví televizní odboráři. "Snad zvítězil rozum, uvidíme. Dialog s panem ředitelem začne až po 1. říjnu. Pokud má ale zdravý selský rozum, tak se nemáme čeho obávat," řekl iDNES.cz předseda odborů v ČT Antonín Dekoj.

"Respektuji rozhodnutí Rady ČT, jsem přesvědčen, že pan Dvořák byl nejvýraznějším kandidátem. Výsledkem nejsem překvapen," okomentoval výsledek volby premiér Petr Nečas.

Rada ČT začala vybírat nástupce Jiřího Janečka po obědě. Během tří hodin se v abecedním pořadí postupně představila celá pětice finalistů: Roman Bradáč, Petr Dvořák, Hynek Chudárek, Jan Svoboda a Radomír Šimek (reportáž čtěte zde).

Volba šéfa ČT

2. kolo hlasování
Petr Dvořák - 12 hlasů
Hynek Chudárek - 3 hlasy

1. kolo hlasování
Petr Dvořák - 13 hlasů
Hynek Chudárek - 7 hlasů
Roman Bradáč - 3 hlasy
Jan Svoboda - 3 hlasy
Radomír Šimek - 1 hlas

Hynek Chudárek, který s Dvořákem prohrál ve druhém kole hlasování, byl trochu zklamaný. "Teď budu mít chvíli pauzu a rozmyslím se, co dál," řekl bývalý ředitel hudební televize Óčko.

"Myslel jsem, že můj projekt radní více zaujme. Zvolili jinou alternativu pro budoucnost ČT," reagoval na své vyřazení už po prvním kole hlasování Roman Bradáč. Zůstane v ČT, kde nyní vede zpravodajství? "Budu respektovat rozhodnutí rady a budoucího ředitele."

Šéf rady Uhde si přál vybrat nového šéfa Kavčích hor hlasováním aklamací. Ale nakonec to ani nenavrhl, protože mnozí radní se proti veřejné volbě stavěli už dopředu.

Aby se jeden z pětice finalistů mohl stát ředitelem, musel být na dnešním jednání rady osobně přítomen. Každý z kandidátů dostal vždy desetiminutový prostor pro vlastní prezentaci, radní poté měli u každého z nich půlhodinu na to, aby mu pokládali otázky.

Poté radní přistoupili k prvnímu kolu volby. Na hlasovacím lístku zaškrtli dvě z pěti jmen. Do druhého kola postoupili dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Poté radní dávali hlas už pouze jednomu z nich.

Měl by si Petr Dvořák přivést do ČT své bývalé spolupracovníky z Novy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. října 2011. Anketa je uzavřena.

NE 4921
ANO 889
Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz