Ředitele rozhodil moderátor. Železný byl zbytečně agresivní, říká Dvořák

  11:58aktualizováno  11:58
Nový šéf České televize Petr Dvořák se ještě oficiálně neujal své funkce a už má za sebou první konflikt - s moderátorem Jakubem Železným. Ten v pořadu Události, komentáře Dvořáka nešetřil. Zkoušel ho ze znalosti starých pořadů, ptal se na vztah s miliardářem Petrem Kellnerem či Dvořákovu komunistickou minulost.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize | foto:  Michal Šula, MAFRA

Železný si tím u nového šéfa naběhl. Dvořák zhodnotil jeho výkon jako neprofesionální. "Bylo to nepříjemné. Rozhovor v Událostech, komentářích nebyl vedený profesionálně, podle mě byl úplně zbytečně agresivní," ohradil se v rozhovoru pro MF DNES Dvořák.

Přiznal, že ho konfrontační styl rozhodil, nechal se prý "dokopat" k nepřesným odpovědím, které ze sebe vystřelil jen proto, aby se "toho moderátora zbavil". Nechápe, proč se ho moderátor ptal na čtyřicet let staré stanovy KSČ či patnáct let starý dokumentární cyklus Fera Feniče. "Jakub Železný se mě pokoušel uvařit na věcech, o kterých předem věděl, že je nemůžu znát," řekl Dvořák.

Železného toto hodnocení od nového šéfa zaskočilo. "Nemohu uvěřit, že něco takového řekl. Na ten rozhovor jsem se velmi pečlivě připravil, proto jsem kladl takové otázky. To pan Dvořák chce, aby moderátoři nebyli na své hosty připraveni? Já si naopak myslím, že to byl nejlepší rozhovor, jaký jsem za devatenáct let své kariéry udělal," brání se Železný a připomíná, že si dělá doktorát z historie.

Železný: Nemůžu být servilní

Volba šéfa ČT

"Co by si lidé řekli, kdybych mu kladl jen příjemné otázky? Že jsem servilní, protože se bojím o místo," uzavírá Železný. Dvořák přitom už dříve naznačil, že po jeho příchodu nastanou v redakcích zpravodajství a publicistiky změny. Železného údajnou neprofesionalitu však nebude z pozice ředitele řešit. "Podobné excesy bude v budoucnu muset řešit vedení zpravodajství a musí umět definovat, jestli je tohle správný způsob, jak se rozhovor má nebo nemá dělat," dodal Dvořák.

První personální změny provede v managementu České televize. Konkrétní být nechce, ale z jeho slov se dá usoudit, že už nepočítá se svým protikandidátem, dnešním šéfem programu ČT24 Romanem Bradáčem, který před volbou rovněž veřejně narážel na Dvořákovo předlistopadové koketování s KSČ.

Nejasný je i osud ředitele brněnského studia ČT Karla Buriana. Ten dříve musel z televize odejít, protože ovlivňoval zpravodajství. Před třemi roky si však šéf ČT Jiří Janeček prosadil jeho návrat. "Nevím, zda budu pana Buriana řešit. Ta jeho kauza už je hodně dávná, mě zajímá jeho práce za poslední roky a to, jak bude pracovat dál," komentoval to Dvořák.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz