Nový generální ředitel ČT Dvořák lhal o své komunistické minulosti

  22:45aktualizováno  23. září 9:25
Nově zvolený šéf České televize Petr Dvořák lhal, když ve středu po svém zvolení v pořadu ČT uvedl, že nebyl členem KSČ, ale pouze kandidátem. Dokumenty z Národního archivu, které získaly Lidové noviny, totiž jeho slova vyvracejí. Někteří členové Rady ČT budou od Dvořáka žádat vysvětlení.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize | foto:  Michal Šula, MAFRA

Krátce po svém zvolení v pořadu Události, komentáře dostal nový šéf České televize Petr Dvořák otázku, týkající se jeho komunistické minulosti. "Já bych jednak opravil tu komunistickou minulost. Já jsem nebyl členem KSČ, já jsem byl pouze kandidátem," odpověděl.

Lidové noviny si ale vyžádaly údaje z Národního archivu. Na evidenční kartě Petra Dvořáka stojí, že kandidátem se stal již v červnu 1987. A 20. září 1989 pak povýšil na člena strany. Číslo jeho legitimace bylo 01926322.

"Členská kartotéka skutečně říká, že pan Dvořák se v září stal členem KSČ," potvrdila Alena Nosková, vedoucí 4. oddělení Národního archivu, které spravuje materiály z dob komunistického režimu.

Dvořák i nadále trvá na svém postoji. "Podle mého vnímání jsem se členem KSČ nikdy nestal. Nic jsem nepřevzal, jen jsem se zúčastnil pár stranických schůzí na poli katedry," tvrdí. Jeho základní organizace byla na elektrotechnické fakultě ČVUT, kde Dvořák studoval.

Historik Petr Blažek, který se specializuje na odpor vůči komunistickému režimu, ale nepovažuje za pravděpodobné, že by Dvořák o vzniku členství nevěděl. "Už kandidatura ho zavazovala k účasti na stranickém životě. Navíc do strany vstoupil v době, kdy komunistické ideologii nevěřili často ani samotní představitelé režimu," uvedl Blažek.

Září 1989, to už byla agonie režimu, míní Uhde

Někteří členové Rady ČT, která nového šéfa veřejnoprávní televize ve středu zvolila, budou od Dvořáka požadovat vysvětlení. "Jsem překvapen, potřebuji k tomu jeho komentář. Budu se o to dál zajímat. Závažnější než to, že byl členem, by byl fakt, že to věděl a že to zatajil. Pokud by to bylo skutečně tak, byla by to závažná situace," řekl radní Jiří Presl.

Podle jiného člena rady Radka Mezuláníka by se to mohlo promítnout například na Dvořákových ročních prémiích.

Řada radních ale Dvořákovo členství v komunistické straně považuje za dávnou minulost a mladický úlet. "Tato informace nezměnila to, že si myslím, že je to schopný manažer a že dobře a kvalitně povede Českou televizi," řekla Lidovým novinám místopředsedkyně rady Dana Eklová.

Spíše smířlivě věc komentuje i předseda rady Milan Uhde. "Za sebe bych řekl, že generálnímu řediteli ČT by se takové věci stávat neměly. Září 1989, to už byla agonie režimu. Některý kandidát mohl zapomenout či si neuvědomit, že se stává členem," uvedl.

Pro Dvořáka ve středu hlasovalo 12 z celkem 15 členů Rady. Ve druhém kole hlasování porazil Hynka Chudárka, jenž dříve vedl hudební TV Óčko. Dvořák se funkce ujme 1. října 2011 a jeho mandát potrvá do 30. září 2017.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz