Ten se však neodehrál za války, ale až po komunistickém převratu, kdy Černý stejně jako ostatní letci ze Západu putoval za mříže. Jeho žena a rok starý syn žili už v Anglii a on odvážným útěkem z vězení a pak přes železnou oponu utekl za nimi.
"Ano, to byl můj nejdůležitější útěk. Protože jsem se dostal na svobodu a do Anglie za rodinou," vypráví.
Otakar Černý má v těchto dnech příležitost o své minulosti znovu mluvit. Spolu se skupinou dalších válečných veteránů žijících v Británii přijel na týdenní návštěvu Česka. Zúčastnil se leteckého dne ve Slaném a byl přijat britskou velvyslankyní.
Velký útěk
Jeho příběh je námětem na román či napínavý film. Ostatně k jednomu opravdovému trháku tak trochu přispěl. Za války se spolu se svým přítelem, dalším pověstným útěkářem Josefem Bryksem, zapojil do legendárního "velkého útěku" ze zajateckého tábora tajně vykopaným tunelem.
Právě tento útěk se stal v šedesátých letech předlohou pro stejnojmenný film, v němž zazářili herci jako Steve McQueen, James Gardner, James Cobburn, Charles Bronson...
Jenže útěk skončil tragicky. Nacističtí představitelé zuřili, a tak v rozporu s mezinárodními úmluvami nechali postřílet dopadené zajatce. Zahynulo jich celkem 50 včetně jednoho Čecha. Brutální čin vyvolal pobouření v celém světě. Černý i Bryks měli tehdy štěstí.
"Měli jsme každý číslo, podle kterého se určilo pořadí, jak se bude tunelem utíkat. Já i Bryks jsme měli poměrně vysoká čísla. Já 115, Bryks také kolem stovky," říká Černý. Na tato čísla vůbec nedošlo. Útěk byl prozrazen dřív, než se dostali do tunelu.
Život na útěku
Účast na "velkém útěku" byla však jen epizodou. Černý, který byl sestřelen hned na začátku války, v červenci 1941 při pokusu bombardovat Hamburk (byl navigátorem bombardéru), žil střídavě v lágru nebo na útěku. V Polsku se zapojil do odboje a podporoval židovské povstalce ve varšavském ghettu.
Nakonec ho gestapo odvleklo do Prahy do "Domečku" na Hradčanech. Netušil, že se tam po komunistickém převratu jako vězeň zase vrátí. Na poklidný život v Československu tak měl pouhé tři roky.
Oženil se s Angličankou, ale hned po únoru 1948 byl zatčen, putoval do "Domečku" a pak společně s Bryksem do vězení v Dolním Jiřetíně.
"Jednou si přijeli pro Brykse a odvezli ho pryč. Věděl jsem, že musím utéct, že příště odvezou mne," vypráví. Utekl střešním oknem a po dvou dramatických týdnech se dostal do západního Německa a pak "domů" do Anglie. Nejdůležitější Černého útěk skončil šťastně.