Nečas couvá od nápadu srazit lidem stovku na povodně z přímých daní

  12:31aktualizováno  12:31
Po ničivých záplavách v Libereckém a Ústeckém kraji přišla vláda s nápadem strhávat všem lidem z daně z příjmu stokorunu na speciální rezervu proti povodním. Teď od nápadu snížit o stovku slevu na dani premiér Petr Nečas couvá. "Musíme být opatrní k tomu, abychom zvyšovali přímé daně," řekl v diskusi v ČT. Je pro to, vzít peníze z výnosu z jiných daní.

Snížit slevu na dani z příjmu z 2070 korun měsíčně na 1970 korun měsíčně, to je podle Nečase starší nápad ministerstva financí. "Budeme o tom muset diskutovat," řekl premiér. Upozornil, že ODS, TOP 09 a Věci veřejné se zavázaly, že nebudou zvyšovat přímé daně. (Vláda dala na záplavy 40 milionů. Chce také zvýšit daně, o stovku měsíčně)

Nápad, který nedávno vláda představila, kritizovala opoziční ČSSD. Upozornila, že by šlo o jakou plošnou "daň z hlavy". Lidem by totiž byla stržena stokoruna bez ohledu na to, zda vydělávají 20 či třeba 50 tisíc korun měsíčně.

V Otázkách Václava Moravce Nečas mluvil i tom, že jen se škrty si vláda do budoucna nevystačí. "Pouhé škrty nejsou žádné reformy. Některým ministrům se do nich možná tolik nechce a chtějí si to ulehčovat," řekl Nečas. Aniž někoho jmenoval, fakticky si tak trochu rýpl do ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, který připravuje návrh rozpočtu s plošnými škrty.

Reformy teprve přijdou, jenom škrty nestačí, říká premiér

Skutečné reformy, ať už důchodovou, zdravotní, sociálního systému či daňovou ale nemůže podle Nečase vláda stihnout předložit ještě v letošním roce a proto jsou teď na stole škrty. Ty mají zajistit, že schodek rozpočtu na příští rok nepřekročí 135 miliard korun. (viz Vláda schválila mantinely rozpočtu na příští rok. Schodek má být 135 miliard)

"K poklesu platů dojde v celém státním sektoru," řekl premiér v Otázkách Václava Moravce. Nečas je připraven jednat s odboráři, aby jim vysvětlil škrty, které vláda chystá a vysvětlil jim jejich nutnost. Škrty podle premiéra sníží růst ekonomiky o 0,6 až 0,7 procenta HDP.

Na platy státních zaměstnanců s výjimkou učitelů bude příští rok o deset procent méně. Ministerstvo dopravy bude muset ušetřit 11 miliard korun a ministr Vít Bárta už oznámil omezení některých železničních i silničních staveb. Vnitro má podle plánů vlády seškrtat 8,5 miliardy, což bude znamenat například i snížení platů policistů, po pěti miliardách mají ušetřit obrana a zemědělství.

Premiér chce státního tajemníka pro EU, ve hře je Hodač

Předseda vlády se v ČT vyjádřil také k některých chystaným personáliím. Trvá například na tom, že by měla být zřízena funkce státního tajemníka pro záležitosti Evropské unie, i když k tomu má ministerstvo zahraničí výhrady. Nečas řekl, že jsou zhruba tři kandidáti, z nichž se bude vybírat, jedním z nich je šéf Evropské asociace výrobců aut Ivan Hodač.

Nečas odmítl výhradu ministra Karla Schwarzenberga, kterým v LN řekl, že v případě Hodače jde spíše o automobilového lobbistu. "Každý z nás občas řekne hloupost, i teď ministr zahraničí. Já myslím, že mu to ujelo," prohlásil premiér. Funkce státního tajemníka je podle něj důležitá, protože evropská agenda, ať už jde o dopravu, telekomunikace, zemědělství či životní prostředí je spíš věcí domácí než zahraniční politiky.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb.Premiér také naznačil, že na Úřadu vlády zůstane i po reorganizaci zřejmě zachován post zmocněnce pro lidského práva, jímž je teď exministr Michael Kocáb. "Nějaká podobná pozice má smysl," uvedl Nečas. Bude o tom ještě s Kocábem mluvit po návratu z dovolené. (Nerušte můj úřad, máme spoustu práce, tlačí na vládu Kocáb)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ČSSD trvá na Šmardovi. Pokud do 1. srpna nebude jmenován, koalice asi končí

Vedení ČSSD po jednání předsednictva strany.

Předsednictvo ČSSD trvá na tom, že místopředseda strany Michal Šmarda je kandidátem do vlády na post ministra kultury....

Babiš a Hamáček se sešli. Požádali o schůzku s prezidentem Zemanem

Zleva předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček odcházejí po...

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se dopoledne sešli na Úřadu vlády. „Výsledkem je, že jsme požádali o...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz