„Mytí hlav“ za prezidentskou volbu brzdí nemoc i stranické mechanismy

  15:14aktualizováno  15:14
Přesně před týdnem skončilo napínavé volební drama. Václav Klaus obhájil křeslo prezidenta a pro politické strany nastal slovy Mirka Topolánka čas "vylízat si rány". Po týdnu se sice vypjaté emoce uklidnily, většina vnitrostranických ran však zůstává stále otevřena.

Rány utrpěla i samotná koalice, kde tvrdá kritika Klause z úst zelených rozlítila mnohé občanské demokraty. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Snad nejbolestivější šrám utržila sociální demokracie. Šla do boje o Hrad jednotnější než před pěti lety, ale stejně nakonec i přes veřejné hlasování přišla o jednoho poslance. Jiřímu Paroubkovi se nátlak na vlastní lidi nakonec vymstil, poslanec Evžen Snítilý mu nyní bude v klíčových hlasováních chybět.

ČSSD: Zrada se neodpouští
Politik, který dvanáct let nikdy nevybočil ze stranických kolejí, své kolegy pořádně rozzuřil. Pro jistotu se nyní pohybuje s ochrankou na úrovni premiérových bodyguardů. - více zde

Sociální demokraté by jej nyní rádi vyloučili i ze strany, partajní mechanismy ale tak rychlou reakci neumožňují. O Snítilově členství tak rozhodne až náchodská organizace, její verdikt pak musí potvrdit ještě okresní výbor strany. Na vyřízení účtů si tak vedení strany bude muset počkat ještě minimálně dva týdny.

"Bude svoláno setkání všech členů náchodské organizace a ti se budou rozhodovat. Nadpoloviční většinou všech členů může být odvolán nebo může dojít k nějakému rozhodnutí," vysvětlil iDNES.cz předseda okresního výkonného výboru ČSSD Miloslav Mrština. Straníci se přitom sejdou až 3. března. "A to ještě není konečné. Pak to musí ověřit okresní výbor a ten musí rozhodnutí toho místního výboru potvrdit. To může trvat dalších čtyři pět dnů," dodal Mrština.

Touhu po pomstě tak prozatím sociální demokraté zahánějí alespoň útočnou kampaní na internetu, ve které trojici Melčák-Pohanka-Snítilý obviňují z korupce a zrady. Na oficiálních stránkách ČSSD tak na čtenáře vyskakují nepřehlédnutelné modré bannery s fotografiemi trojice poslanců a slogany typu "Zrada je jen otázkou peněz." Sociální demokraté představili i plakát s "přeběhlíky", zda motiv využijí i na veřejnosti, zatím nevědí. "Tak do týdne se rozhodneme, jak s plakátem naložíme," řekla iDNES.cz mluvčí Květa Kočová.

Čekání na Zubovou
Vyčkávají i zelení. I oni by si rádi promluvili se svou poslankyní Olgou Zubovou, která kvůli nemoci vzdala hlasování při prezidentské volbě. Její přítomnost by sice znovuzvolení prezidenta Klause nezabránilo, zeleným však Zubová pokazila čistý štít, protože v klíčový okamžik nepodpořila stranického kandidáta Jana Švejnara.

S Martinem Bursíkem a Kateřinou Jacques si tak nyní bude mít mnoho co říci, Zubová však stále marodí a zřejmě bude i příští týden. "Existuje usnesení předsednictva, že si do té doby uloží jakousi mediální zdrženlivost a nebudou tu věc řešit do doby, dokud bude paní poslankyně nemocná," řekla iDNES.cz mluvčí strany Eva Rolečková. Zubová bude podle ní na neschopence ještě minimálně první polovinu příštího týdne. "Je omluvená z nedělní republikové rady," řekla mluvčí.

Trable poslance Hanuše
Mezi lidovci je klidněji, i když ani oni se po prezidentské volbě nevyhnuli obviňování a hádkám. Královéhradecká organizace například požadovala hlavu poslance a krajského předsedy Jiřího Hanuše, který prý zvedl ruku pro Klause navzdory slibům, které místním stranickým kolegům dal.

Okresní výbor KDU-ČSL tak Hanuše vyzval k rezignaci na poslanecký mandát. "Poslanec Hanuš nás ujišťoval, že Václava Klause volit nebude. Podrazil nás, a zpochybnil tím věrohodnost lidové strany," řekl místopředseda hradeckých lidovců Vladimír Derner.

Hanuš ale podobné výzvy odmítl. Tvrdí, že usnesení strany je důležitější než doporučení kraje. Dostalo se mu i zastání z nejvyšších míst, když celostátní výbor KDU-ČSL ústy předsedy strany Jiřího Čunka potvrdil, že je nepřípustné trestat volitele za jejich svobodné rozhodnutí. "Toto si páni hradečáci musí uvědomit," řekl iDNES.cz Hanuš, který věří, že emoce některých regionálních politiků brzy opadnou.

Podle předsedy lidoveckých poslanců Pavla Severy to byl však jediný případ. Navíc podle něj šlo spíše o vyřizování si osobních účtů, neboť rezignaci požadující Derner by se coby první náhradník mohl po případném Hanušově odstoupení stát poslancem.

"Na pana poslance Hanuše tlačil s tímhle postojem jeho případný náhradník pan Derner, jinak jsme se s ničím takovým nesetkali," řekl iDNES.cz Severa. "V zásadě říkám, že poslanec nese svoji zodpovědnost a hlasuje podle svého vědomí a svědomí. Aby byl za své názory trestán, je nepřijatelné. Kdo by takové postoje zastával, může jít do ČSSD. U nás je svoboda a to je pro nás vysoká hodnota," zdůraznil Severa.

Jeden proti jednačtyřiceti
Tichá válka zuří i v horní komoře parlamentu. Nezávislý senátor Josef Novotný z klubu SNK ED trvá na tom, že se ho jeho občanskodemokratický kolega snažil uplatit dvěma miliony za hlas pro současného prezidenta. Senátoři ODS si nařčení bez důkazů nechtějí nechat líbit a ihned Novotného zažalovali za poškozování cizích práv. - více zde

Novotný si však za svými slovy stojí a jméno senátora oznámil při výslechu policii. Ta dnes začala případ řešit jako trestný čin podplácení. I zde je ale výsledek v nedohlednu. Třebaže Novotný doufá, že shromážděné záběry z kamer pomohou jeho slova potvrdit, připouští, že dokázat korupci bude těžké. "V důkazní nouzi půjdu na detektor," řekl iDNES.cz senátor. - více zde

Bez ran nezůstala ani sama ODS, kde ještě den před volbou vypukla roztržka mezi předsedou strany Mirkem Topolánkem a prvním místopředsedou Pavlem Bémem. Straničtí lídři se vzájemně obviňovali, kdo mohl za nezvolení Klause v první volbě. Situaci pomohlo uklidnit až samotné Klausovo vítězství, po kterém se oba muži už zase plácali po ramenou. Ostrou hádku však oba tábory občanských demokratů jen tak nezapomenou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Je to verbež. Zastřelit, reagují na webu k sexuálnímu násilníkovi z ciziny

Ilustrační snímek

V severních Čechách znásilnil v úterý cizinec šestnáctiletou dívku. Událost sdílel na svém Facebooku i předseda SPD...

Příchod čtvrtého operátora se blíží, Babiš jedná s novým zájemcem

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš a nový ministr průmyslu Karel Havlíček v úterý MF DNES shodně řekli, že se blíží nástup čtvrtého...

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

Najdete na iDNES.cz