Údaje o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů (SPO), uvedl server. Vratislav Mynář stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, čestným předsedou strany je prezident Miloš Zeman.
Nynějšího předsedu SPO Jana Velebu informace o daru Liglassu překvapila. „Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit,“ řekl pouze. Majitel Liglassu nechtěl finanční sumu pro politickou stranu komentovat.
Prezident Zeman i kancléř Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Zeman nedávno novinářům řekl, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.
Společnost Liglass sídlí v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu. V loňském roce zaměstnávala podle informací z obchodního rejstříku dva lidi, uskutečnila zakázky za pouhých 612 tisíc korun a její hospodaření skončilo bezmála milionovou ztrátou. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala prý 12 miliard korun.
Z obchodu sešlo
Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu s českou společností Liglass Trading v září vypověděla. Liglass je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připraven obrátit se na mezinárodní arbitráž.
SPO není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory. Strana vznikla v prosinci 2009, v lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.
V předčasných volbách v roce 2013 i přes Zemanovu podporu SPO získala 1,5 procenta hlasů. Do letošních voleb chtěla strana jít společně s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, to ale spolupráci odmítlo. Mezi členy SPO je řada Zemanových spolupracovníků.