Ležáky skryly výsadkáře i vysílačku. Proto je nacisté zničili

  11:57aktualizováno  11:57
Místa a zákoutí mohou zaniknout různě. Zchátrají a rozpadnou se, nebo ustoupí novým stavbám. Před osmašedesáti lety potkal malou východočeskou obec Ležáky jiný osud. Nacisté ji násilím vymazali z mapy.

Ležáky měly 54 obyvatel a devět domů. | foto: archiv MF DNES

"... Ležáky mit dem Boden gleichmachen, Männer und Frauen erschiessen und Kinder wegschleppen..." (Ležáky srovnat se zemí, muže a ženy postřílet a děti odvléct) Tak zněl rozkaz, který K. H. Frank vydal v souvislosti s tresty za atentát na Heydricha.

Až do roku 1942 nebyla malá osada mezi Miřeticemi a Včelákovem v rámci tehdejších protektorátních možností nijak zvláštní. Muži většinou pracovali v blízkých lomech, kde dobývali žulu, a ženy si často přivydělávaly prodejem krajek a pomocnými pracemi na polích.

Historie Ležáků

Název Ležák patřil mlýnu, tamějšímu potoku a také rybníku nad mlýnem. Až později se Ležáky staly názvem osady.

Nejstarším objektem byl mlýn s pilou, poprvé zmíněný v roce 1714. První dva domky byly postavené v roce 1784.

V devatenáctém století pak přibyly další domky, celkem stálo v obci pouze devět stavení včetně mlýna. Kvůli spolupráci několika ležáckých obyvatel se skupinou Silver A a ukryté vysílačce Libuši nařídil K. H. Frank srovnání této osady se zemí.

24. 6. 1942 odvezli Němci ležácké obyvatele do Pardubic, dospělé popravili, děti skončily v polské Lodži.

Výsadek skupiny Silver A koncem roku 1941 změnil životy všem ležáckým obyvatelům. A přitom značná část místních až do poslední chvíle vůbec nevěděla, proč je vlastně Němci zatkli.

Jedním z nejdůležitějších úkolů po výsadku skupiny Silver A, kterou tvořili Alfred Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček, bylo co nejdřív navázat radiové spojení s Londýnem. Proto museli najít vhodné místo, odkud by vysílačka Libuše mohla vysílat.

Padaly různé návrhy - například Franklova pila v Čachnově nebo statek v Barchově. Bývalý poručík československé armády a později správce lomu Hluboká u Dachova ale přišel s nápadem ukrýt vysílačku právě v tomto lomu, respektive v jeho strojovně.

Potůček vysílal z lomu několik měsíců

A odtud se 16. ledna 1942 Potůček vysílačkou poprvé spojil s Londýnem. Od té doby vysílal pravidelně až do jara, kdy odborníci na zaměřování rádiových vln podali na pardubickém gestapu zprávu, že někde v trojúhelníku mezi městy Chrudim, Hlinsko a Seč je schovaná vysílačka, která intenzivně vysílá.

Po několikerém stěhování, kdy se Libuše na chvíli ocitla v Pardubicích, Mněticích nebo v rybářské výzkumné stanici na Sádkách u Bohdanče, se Potůček i s vysílačkou vrátil zpět do lomu.

Ne nadlouho, když mu v dubnu nabídl mlynář Jindřich Švanda ubytování v ležáckém mlýně, nejprve se tam nastěhoval Potůček a až po atentátu na Heydricha ukryl ve mlýně i vysílačku.

"...v ležáckém mlýně se děje něco podivného, poslouchá se tam cizí rozhlas a v poslední době tam skládali zaměstnanci lomu Hluboká u Dachova nějaké bedny z nákladního auta firmy Vaško...," Tak sice znělo udání, ale Němci mu nepřikládali velký význam, mysleli, že se ve mlýně mele načerno.

Jenomže 16. června se dobrovolně na pražském gestapu přihlásil Karel Čurda, člen paraskupiny Out Distance. A po jeho výslechu se rozjelo hromadné zatýkání.

Potůček i s vysílačkou sice stačil ležácký mlýn opustit, ale všichni jeho spolupracovníci - mlynář Švanda i jeho rodina, Jindřich Vaško i s manželkou a mnozí další skončili v Pardubicích na gestapu.

Jeho šéf Gerhard Clages požadoval v Praze nejtvrdší potrestání všech ležáckých obyvatel, protože "...při výslechu vyšlo najevo, že obyvatelé osady o přítomnosti neznámého člověka s vysílačkou věděli."

24. června obec obklíčili Němci, pečlivě překontrolovali policejní přihlášky a poté 33 dospělých a 13 dětí odvezli policejními autobusy do Pardubic na Zámeček.

Děti později přemístili do Prahy a Lodže, ženy a muže popravili. Stavení v Ležákách Němci vyrabovali a pak zapálili.

Po válce už vesnici nikdo neobnovil. Na místě vypálených domů vznikly nejprve jednoduché kamenné pomníky se jmény jednotlivých rodin.

Později bylo pietní místo upravováno podle návrhů architekta Ladislava Žáka. 16. června 1999 byly Ležáky prohlášeny národní kulturní památkou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz