Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nacisty vypálené Javoříčko se vrátí na mapy. I s původní cestou

  14:23
Javoříčko na Litovelsku už sice nestojí na stejném místě jako 5. května 1945, kdy ho nacisté vypálili a zavraždili 38 zdejších mužů, lidé přesto budou vědět, jak to ve vsi před desítkami let vypadalo. Obec Luká a Iniciativa pro podporu vypálených obcí vyznačí původní cestu po někdejší vesnici, jež vedla jejím středem a dnes už neexistuje.

Pomník zastřelených mužů v Javoříčku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kromě toho označí i obrysy tehdejších domů. Pietní místo doplní malé muzeum nebo naučná cyklostezka, která provede zájemce tragédií z konce druhé světové války.

"O historii Javoříčka se toho dodnes příliš neví. Před rokem 1989 se událost popisovala tendenčně a po revoluci pietní místo s památníkem začalo upadat," uvedl předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček.

Podle něj mnoho lidí z Olomouckého kraje či sousedních krajů neví, že jen kousek od jejich domovů je místo s podobnou historií, jakou mají Lidice nebo Ležáky.

Snímek pozůstalých z Javoříčka, kde Němci vypálili všechny budovy kromě kapličky a školy a popravili všechny muže starší patnácti let.

Snímek pozůstalých z Javoříčka, kde Němci vypálili všechny budovy kromě kapličky a školy a popravili všechny muže starší patnácti let.

"Rádi bychom, aby se to změnilo. Proto jsme se o místo začali starat a chceme tam vybudovat muzeum s malou expozicí pro školy. Pokud se nám podaří získat peníze, mohlo by vyrůst do pěti let," dodal.

Změnit by se podle něj mělo i okolí. Před časem iniciativa společně s obcí Luká, pod kterou teď Javoříčko patří, upravila území kolem pomníku a masového hrobu obětí a podařilo se vyměnit i povrch přilehlých cest.

"Na pietním místě v současné době vyznačujeme původní cesty obcí, která byla po válce přeložená," upřesnil historik Pavel Urbášek, který připravil výstavu Zapomenuté Javoříčko.

Vyznačení cest má připomenout rozsah celé tragédie a přenést návštěvníky do starého Javoříčka. "Na to naváže vyznačení základů původních stavení, takzvaných hrobodomů, jak je to kupříkladu k vidění ve slovenském Kališti, které mělo stejný osud jako Javoříčko," doplnil Urbášek.

Tragédii bude připomínat i stezka z Bouzova

Připomenutím tragédie by měla být i plánovaná naučná cyklostezka Bouzov-Javoříčko. Ta má rovněž souvislost s javoříčskou tragédií. Právě tudy totiž přišly 5. května 1945 některé německé jednotky.

"Zda bude tato trasa upravená jako cyklostezka, nebo pouze naučná stezka, bude záviset na jednání s majiteli pozemků. Pokud budeme úspěšní, celý projekt by mohl propojit tři pro turisty významné lokality: javoříčské jeskyně, památník v Javoříčku a hrad Bouzov," sdělil Žáček. To, co zájemci o tehdejší události uvidí nejdřív, je dokumentární film o Javoříčku, který se opírá o výpovědi pamětníků tragédie.

Snímek v těchto dnech natáčí prostějovský filmař Theodor Mojžíš a jeho premiéra je naplánovaná na začátek letošního podzimu. Javoříčko je dnes místní částí nedaleké Luké na Litovelsku.

Původní osadu na konci války srovnalo se zemí přepadové komando SS. Němci tehdy vypálili všechny budovy kromě kapličky a školy. Přitom popravili muže starší patnácti let. Dodnes se přesně neví, zda šlo o krutost německých vojáků, nebo o pochybení partyzánů.

Na místě je nyní pietní památník obětí druhé světové války. Současné Javoříčko dnes leží o několik desítek metrů dál.

Partyzánský teror byl roky tajný

Zatímco v nedalekém Javoříčku vraždili 5. května 1945 Němci zdejší obyvatele, o jedenadvacet kilometrů dál obsadili partyzáni obec Vrážné na Svitavsku a rozpoutali další zbytečné krveprolití.

Nejprve vyvlekli z domu Němce Tutsche, který nebyl nikdy z ničeho podezříván a chladnokrevně ho zastřelili. Za chvíli popravili i třicetiletou Böhmovou jen proto, že u ní našli německy napsaný doklad, ze kterého pologramotný partyzánský velitel Andrej Jegorovič Fursenko usoudil, že ji usvědčuje z kolaborace s nacisty. Její druh, Čech, se za ni sice zaručil, ale i jemu nakonec vpálili kulku do hlavy.

O krutosti nacistů, kteří zdecimovali 5. května 1945 obec Javoříčko a povraždili osmatřicet zdejších mužů, většina lidí ví. To, že v lesích mezi Konicí, Litovlí a Javoříčkem působil partyzánský oddíl Jermak - Fursenko, jenž zdejší obyvatele terorizoval obdobně, je však méně známé.

"Činnost tohoto oddílu byla problematická. Je dnes dokázané, že loupili, vraždili a zastrašovali lidi, které i bez důkazů podezírali z kolaborace. Počet zabitých příslušníků německých ozbrojených sil byl od druhé třetiny dubna 1945 téměř stejný jako počet zavražděných civilistů," uvedl ředitel Archivu Univerzity Palackého a historik Pavel Urbášek.

Nejznámější je podle něj případ, kdy partyzáni zabili manželku a děti hajného Victory, což podle některých historiků vyvolalo u Němců odplatu v podobě vypálení Javoříčka.

Hrůzy ze zdejšího partyzánského oddílu však potkalo mnohem víc lidí. Například pár týdnů před koncem války zastřelil partyzán jménem Petrůj uprchlého zajatce, původem Kanaďana, který se k partyzánskému oddílu přidal. Koncem dubna pak přišli znovu do Vražného.

"Tam vyvlekli inženýra Šidla z jeho bytu, začali ho mučit a pak jej zastřelili. Šidlova manželka, původem Němka, prohlásila, že chce následovat svého manžela a stejně se rozhodly i jejich děti. Dvanáctiletého syna a šestnáctiletou dceru spolu s rodiči na rozkaz Fursenka na místě ihned zastřelili," popsal Urbášek a doplnil, že právě tyto informace se více než 40 let po válce nesměly říkat.

"Nikdo si oficiálně nedovolil říct, že sovětský komisař byl opilec a vrah a že spíše než partyzánské činnosti si hleděl alkoholu," dodal.

Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské cvičení. Tchaj-pej zrušila leteckou část manévrů na východním pobřeží; pozemní a námořní část zatím...

23. července 2024  21:08

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...