Kyperský insolvenční fantom. Firma drží stamilionové tuzemské pohledávky

  0:01aktualizováno  0:01
V noci na prvního července se v areálu zkrachovalé lounské vagonky, známé pod svým někdejším názvem Legios, odehrála scéna připomínající éru divokého kapitalismu devadesátých let. Do firmy proniklo několik desítek „ostrých hochů“ vyzbrojených mačetami a tyčemi. Neméně dramaticky probíhá i právní souboj o Legios.

Golden Beach, jedna z nejkrásnějších pláží světa | foto: Pavel Švec, MF DNES

Podobně vyzbrojená parta se snažila narušitelům ve vstupu zabránit a konflikt, ke kterému se schylovalo, musela řešit policejní hlídka varovnými výstřely ze samopalu.

Fotogalerie

Právní souboj o Legios proti sobě postavil uprchlého miliardáře Františka Savova, který údajně firmu ovládal (Savov to popírá), a zbrojního magnáta Jaroslava Strnada, jenž o ni v insolvenci usiluje.

Klíčovou pohledávku za téměř čtvrt miliardy korun drží společnost Gomanold a veřejně se spekuluje, že ji k tomu využívá právě Strnad.

Pravda je, že Gomanold, respektive jeho jediná veřejně viditelná postava – manažer Marek Galvas, již jednou se Strnadem obchodoval. V březnu 2013, jen čtyři týdny poté, co Galvasova společnost koupila zkrachovalou kopřivnickou automobilku Tatra, ji do svého portfolia získal právě zbrojař Strnad.

Vše pro klienta

Původně se přitom zdálo, že Tatru koupila slovensko-česká investiční skupina J&T. Galvas totiž dříve figuroval v několika s ní spřízněných společnostech.

Ve zkrachovalé lounské vagonce bude pokračovat DAKO-CZ, Legios protestuje

Sám Galvas však tehdy prohlásil, že nejde o projekt J&T, ale jednoho z jejích klientů. „Skupina J&T financovala nákup Tatry a bude se podílet na stabilizaci podniku. Nejde však o projekt samotné J&T, ale o akce jednoho z našich klientů,“ uvedl doslova. O pár dní později pak bylo jasné, že jde právě o Strnada. Dnes čtyřiačtyřicetiletý Galvas podle Lidových novin ovládá kyperskou firmu Gomanold Trading Limited. Pod ni nepatří jen zmíněný „český“ Gomanold, ale i několik dalších firem, které obchodují s pohledávkami nebo například drží podíl v distribuční společnosti.

Galvas je sice dodnes předsedou dozorčí rady J&T Credit Investments, sama J&T se však od Gomanoldu distancuje. „Tato firma nepatří do skupiny J&T,“ uvedla mluvčí J&T Banky Monika Veselá. Firma už dříve prohlásila, že Galvas není ani jejím zaměstnancem.

Pro kterého klienta pracuje Gomanold při svých obchodech, je tak složité vystopovat. I Strnadova Czechoslovak Group totiž říká, že není jedinou společností, která jej využívá.

„Gomanold je nezávislá společnost, která obchoduje s pohledávkami a spolupracuje na projektech s řadou firem či podnikatelů. Ne každý projekt této společnosti tedy má souvislost se skupinou CSG,“ uvedl mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Za rok 2017 měl Gomanold čistý zisk téměř sto milionů korun. A spektrum podnikání této firmy je opravdu široké. Drží mimo jiné mnohamilionové pohledávky ve společnosti H-System nebo ve Vítkovických strojírnách.

Například letos v únoru přes společnost Gasema Energy ovládla firmu Českomoravská distribuce, která distribuuje elektřinu. Prodávajícím byla společnost Unicapital Energy miliardáře Pavla Hubáčka, vlastníka banky Creditas a blízkého známého prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Rytíř Při klíčování napojení na společnost  Gomanold se dá dohledat i osoba...

Při klíčování napojení na společnost Gomanold se dá dohledat i osoba podnikatele Johna A. Gauci-Maistre, rytíře maltézského řádu.

Panamský konzul na Maltě

Všechny společnosti, které do klubka kolem kyperského Gomanold Tradingu patří, jsou registrovány v Česku. S jedinou výjimkou. Firma MEIJ Limited sídlí na Maltě.

K čemu MEIJ slouží, je téměř nemožné dohledat. Jisté je jen to, že v letech 2014 až 2016 držela poloviční podíl v dnes již zaniklé společnosti Karlín Development I.

Zajímavá je však kvůli svým majitelům. Gomanold v ní drží téměř stoprocentní podíl (99,91 procenta). Pouhých osm setin pak ovládá společnost GM Corporate and Fudiciary Services Limited. Poloviční podíl této firmy drží dvaasedmdesátiletý rytíř maltézského řádu John A. Gauci-Maistre. Podnikatel, který údajně do světa velkého byznysu pronikl v sedmdesátých letech díky slevové kartě, která Malťanům šetřila peníze při nákupech.

Podle listu Times of Malta byl tento muž kdysi i panamským honorárním konzulem. Mimochodem právě Hubáčkova Creditas pomáhala Jaroslavu Strnadovi při financování klíčových akvizic, a sídlí dokonce ve stejné budově na pražské Florenci jako Czechoslovak Group. Transakci financovala J&T Banka.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz